Šťastie začiatočníka?: Vyletnený Ľubomír Višňovský sa tváril, že golf hrá len druhýkrát v živote, a takmer vyhral.

Hokejové hviezdy, boháči, známi herci aj minister sa stretli na greene: V Tatrách to poriadne iskrilo

Vo Vysokých Tatrách to cez víkend najviac iskrilo medzi Richardom Lintnerom a Mariánom Hossom.

Na prvý pohľad to mohla byť snobská akcia. Hokejové hviezdy, boháči, známi herci a dokonca jeden aktuálny minister, všetci sa zhromažďovali už od sobotného rána vo Veľkej Lomnici. Zatiaľ čo športovci rozdávali podpisy, na golfovom vozíku pomedzi nich fičal Milan Lasica. „Lekári mi odporúčali, aby som hral golf kvôli pohybu. Aby som chodil, takže preto jazdím,“ žartoval pred nami. Usmiaty komik pod končiarmi Tatier akoby zabudol na zdravotné ťažkosti, ktoré ho ešte vlani kvárili. Dávne spory tu prehryzli aj hokejisti Miro Šatan a Zdeno Chára. Len tréner Július Šupler sa snažil pred vchodom do golfového klubu vplývať radami na Richarda Lintnera, teraz šéfujúceho slovenskej extralige. To už sa vnútri ujímal slova Peter Bondra, ktorý to sem mal z domu, čoby kameňom dohodil. Veľký súboj prirodzene súťaživých ľudí sa mohol začať.

Ako rockové hviezdy

„Pevne verím, že dnes dosiahneme číslo 170-tisíc eur,“ týmito slovami otváral legendárny hokejista charitatívny golfový turnaj. Ten mal už deviatykrát priniesť peniaze pre telesne a mentálne postihnuté deti. Prostredníctvom projektu Hodina deťom i Nadácie Miroslava Šatana. Pre niekoho mohlo byť prekvapenie, že pozvanie neodmietol Zdeno Chára. „To sú veci, ktoré sa časom utrasú,“ zasvätili nás ostatní, kam sa od ich slávneho sporu posunuli. „Spýtajte sa jeho,“ zasmial sa Zdeno, keď sme sa ho spýtali, ako teraz s Mirom vychádzajú. „To je téma, ktorú nebudem radšej ani rozoberať. Vždy však prídem podporiť túto akciu. Aj keď sám nehrám golf. Už nie je problém vyrobiť vysoké palice, ale skúšal som to a nejako ma to nechytilo,“ povedal a dlhšie sa nezdržal.

Miro Šatan sa zase ponáhľal na green, kde zaúčal do práce s golfovou palicou desaťročného syna Mirka. „Dnes hrá prvý raz so mnou, ale myslím, že zatiaľ to pre neho nie je až taká veľká vášeň ako hokej. Veľa detí v jeho veku má talent, ale najdôležitejšie je, aby mali zo športu radosť. Ja sa snažím uvedomovať si rozdiel medzi profesionálnym a detským hokejom. Takže sa usilujem byť viac otcom ako trénerom,“ priznal. Čo bude z jeho dcéry, ktorá ho aj s manželkou sprevádzala, vraj ešte nikto nevie, zatiaľ chodí na gymnastiku.

Premiéra: Miro Šatan súťažil prvý raz so synom.
Premiéra: Miro Šatan súťažil prvý raz so synom.
Foto: EMIL VAŠKO

Premiéra: Miro Šatan súťažil prvý raz so synom.FOTO: EMIL VAŠKO

Obdivovali svoje EKG

Miro Šatan a spol. však myslia i na ďalšie deti, ktorým šťastena veľmi nepriala. „Pomohli sme už celej jednej generácii,“ šíril okolo seba nákazlivý optimizmus Peter Bondra, ktorého pozvanie na charitatívny golf odmietol málokto. A naozaj, toľko hokejových legiend na jednom mieste nestretnete tak ľahko. Nebol to len Šatan či Chára, ale aj Višňovský, Hossa a ďalší. „Výhru necháme hokejistom. Keď nás pozvali, nemôžeme predsa vyhrať,“ komentoval neskôr dianie na greene herec Ady Hajdu. Ten so svojím tímom výdatne oslavovali každý dobrý uder. „Forma je veľká. Ako kapitán povzbudzujem svoj tím, aby som nemusel toľko hrať. Viete, niektoré dieročky sa dajú nejako ukecať, ale v golfe nie,“ vtipkoval, hoci sám sa za posledné roky zlepšil. „To je pravda. Lebo najprv som mal pokazený lakeť, potom rameno a dávali mi laser aj na kolená. A teraz mám cvičiteľku, s ktorou každý týždeň cvičím. Manželka ju povolila.“

Keďže Ady deň predtým oslavoval päťdesiattri rokov, v podvečer turnaja decentne požúroval. „Milanko Lasica mi hovorí - Adinko, do päťdesiatky je to v poriadku a potom je to také kratšie. Alebo povedal - Vidíš tie Tatry, tie hory, aké sú krásne. To je ako moje EKG. Ale dali sme si len vínko a pred polnocou išli spať.“ Nakoniec, Milan Lasica, hoci inak na turnaje nechodí, súťažil vo Veľkej Lomnici asi piatykrát. „Chodím sem veľmi rád vďaka pánovi Bondrovi a ostatným výnimočným hokejistom,“ priznal ako pravý hokejový fanúšik. Zo športov sa aktívne venuje práve golfu, zlepšenie však za roky údajne nepostrehol. „Dokonca mám niekedy pocit, že sa zhoršujem. Ale chodím k jednej veľmi sympatickej trénerke a tá sa snaží vylepšovať moje údery.“

Pre prípad zimy: V niektorých bagoch sme objavili povolený doping.
Pre prípad zimy: V niektorých bagoch sme objavili povolený doping.
Foto: EMIL VAŠKO

Pre prípad zimy: V niektorých bagoch sme objavili povolený doping.FOTO: EMIL VAŠKO

Na ďalšej jamke sa už ozývali výkriky po dobre zahratej hre. „Teraz, keď nám praje šťastie?“ nechcel sa dať prerušiť Marián Hossa. „Zatiaľ to máme dobre rozbehnuté. Ale vidíte, Rišo Lintner je za nami a po každej jamke naschvál kričí, aj keď nemá prečo. Asi počujú, že aj nám sa darí.“ Ako to teda je, sme išli zistiť ďalej. Na pripomienku, že Hossa to asi vyhrá, Lintner iba lakonicky poznamenal: „Marián… Isto sa mu darí. Teraz v Trenčíne otvoril vlastné golfové ihrisko, tak viem, že tam obeduje, raňajkuje aj večeria. Musí byť vo fantastickej forme. Avšak, bohužiaľ, prvé miesto už obsadilo naše mužstvo. Takže ak bude pre neho výhra byť druhý, tak potom v poriadku,“ vtipkoval, zatiaľ čo sa členovia jeho flajtu usmievali. A s pokojom Angličana Richard doplnil, že sám už toľko netrénuje ako kedysi. „Tak raz, dva razy do týždňa, keď mi to vyjde.“

Zavádzal telom?

Opačnú taktiku zvolil Ľubomír Višňovský. Do Vysokých Tatier dorazil najprv v krátkych nohaviciach, hoci sa nad nimi sťahovali mračná a začínalo fúkať. „Čakal som, že sa počasie zlepší, ale stále nič,“ pozeral do neba, keď aj s bagom kráčal za ďalšou jamkou. „Ja tu vôbec s nikým nesúperím. Myslím, že Filip Tůma, Rišo Lintner a Peter Bondra to chcú vyhrať, ale možno aj motyka vystrelí. Golf hrám teraz druhýkrát v živote,“ usmieval sa. Pravidlá si údajne pred turnajom nemusel „gúgliť“ na internete. „To mi už tu povedia, čo mám robiť,“ dodal onedlho štyridsiatnik, ktorého čaká veľká oslava. Aké dary očakáva? „Veľké, luxusné… Ale nie, povedal som, aby nikto nič nenosil. Oveľa viac ma napĺňa, keď niekomu môžem niečo podarovať ja,“ dodal, keď ešte netušil, že obrovský dar ho čaká aj ku konca dňa. Večer v charitatívnej dražbe bol najväčší záujem práve o jeho dres, na dobročinnosť vďaka nemu pribudlo 900 eur. A to nebolo všetko. Višňovského tím skončil senzačne druhý. Predbehol ho len víťazný flajt Riša Lintnera, ktorý tak zrejme pred návratom do Trenčína nasrdil Mariána Hossu.

Citrónov herný štýl: Zdá sa, že grimasy pomohli Richardovi Lintnerovi k titulu.
Citrónov herný štýl: Zdá sa, že grimasy pomohli Richardovi Lintnerovi k titulu.
Foto: EMIL VAŠKO

Citrónov herný štýl: Zdá sa, že grimasy pomohli Richardovi Lintnerovi k titulu.FOTO: EMIL VAŠKO

„Viem, že hokejisti sa vedia veľmi pohádať, keď ide o nejakú jamku. Aj po tréningoch si vedia vyčítať všetky veci, ktoré sa aj v minulosti stali,“ smial sa hokejovému temperamentu tréner Ján Filc. Aj vďaka tomu však mohol Peter Bondra v závere dňa skonštatovať, že hokejové legendy a ich priatelia vyzbierali na dobročinné nadácie vyše 21-tisíc eur.

Ubytoval Tůmu s Pociskovou

Peter Bondra mohol vo Veľkej Lomnici pociťovať výhodu domáceho prostredia, na golfovom ihrisku ho tam v lete vídať stále. Býva totiž v neďalekej vile postavenej v americkom štýle. „Áno, som tu každý deň, väčšinou tak podvečer vyjdeme s chalanmi a zahráme si,“ uviedol, hoci synovia Nick a David v sobotu súťažili v inom flajte než on. „Dcéra pred troma týždňami odišla do Ameriky. Je právnička, získala výbornú pozíciu. Som na ňu veľmi hrdý,“ priznal niekdajší hokejový útočník.

Cez víkend sa však u neho prekvapujúco zdržiavala speváčka Nela Pocisková aj so synom Hektorom. Filip Tůma zatiaľ hral golf. „Sme rodinní priatelia. S Filipom sa poznáme dlhý čas, takže bývajú u nás, aby sa aj s malým cítili ako doma,“ priznal nám hokejista. Mimochodom, ešte pred vyhlásením výsledkov si Filip zbalil bag, zobral niečo pod zub a utekal za rodinou k Bondrovcom.

Tu sa celý deň skrývala: Nela aj so synom Hektorom.
Tu sa celý deň skrývala: Nela aj so synom Hektorom.
Foto: EMIL VAŠKO

Tu sa celý deň skrýva: Nela aj so synom Hektorom.FOTO: EMIL VAŠKO

Prečo hokejisti hrajú golf?

Hokej je akčný, vyžaduje rozhodnutia v zlomku sekundy. A golf je presný opak, je vhodný ako doplnkový šport - vysvetľoval Richard Lintner, prečo to mnohých z ľadovej plochy ťahá na trávnaté ihrisko. „Videl som hrať golf pána Šatana aj pána Bondru, a to sú neuveriteľné, nekonečne dlhé rany,“ upozornil nás Milan Lasica. Podľa Mira Šatana to však nemajú ľahšie než ostatní. „Možno sú hokejisti zvýhodnení v krátkej hre, ale pri dlhej už potrebujú dobrú golfovú techniku. Vtedy zlozvyky z hokeja skôr prekážajú.“


VIDEO Plus 7 Dní