Herecké idoly sa menia. Charlton Heston (vľavo), ktorý si v roku 1960 odniesol Oscara za hlavnú úlohu vo filme Ben Hur, bol 191 centimetrov vysoký urastený muž. Čerstvý majiteľ zlatej sošky Eddie Redmayne (vpravo) dokázal, že uspieť môžu aj útlejšie typy.

Hollywoodski fešáci sa zmenšili: Dnešné hviezdy by si kedysi neškrtli

Ideál krásy už nemá také prísne pravidlá ako v minulosti. Kým kedysi merali mužské filmové hviezdy v priemere 190 centimetrov, dnes žiaria na plátnach oveľa nižší muži.

Kedysi boli najkrajší hollywoodski herci prototypom silného muža – vysokí, statní a svalnatí. Keď sa objavili na premiére filmu či na odovzdávaní Oscarov, ohúrili svojím zjavom celú sálu. Dávali si šiť obleky na mieru, pretože do iných sa nezmestili, a hrali úlohy silných jednotlivcov, bojovníkov a osamelých hrdinov.

V čase najväčšej slávy sa vynímali výškou i postavou herecké esá, ako John Wayne (193 cm), Gregory Peck (190 cm), Charlton Heston (191 cm) či Clint Eastwood (193 cm).

Filmové charaktery i výber hercov sa však menia. Keď si nedávno Oscara za úlohu vedca Stephena Hawkinga prevzal sotva 180 centimetrov vysoký Eddie Redmayne, aj pri štíhlej herečke Cate Blanchet vyzeral útlo ako chlapček. A to patrí k tým vyšším hercom súčasnosti.

Menej svalov, viac citu

Z filmových plátien zmizli westerny, historických veľkofilmov je oveľa menej a takisto snímok s bitkármi. „Od moderného muža sa dnes skôr očakáva, že sa rozplače alebo pôjde nakupovať,“ myslí si publicista Quentin Letts.

A pokračuje: „Rozšírená je predstava, že vysokí nabúchaní makači so silnými čeľusťami stelesňujú hrubú silu a nedostatok rozumu či emočného vedomia.“

Od veľkého Bonda k malému

Dustina Hoffmana vnímajú niektorí kritici ako reformu predstáv o tom, ako má vyzerať skutočný filmový hrdina.

Malý herec s veľkým talentom ohúril koncom 60-tych rokov ako Benjamin Braddock v oscarovom filme Absolvent a po ňom aj v ďalších úlohách, z ktorých postava rozvedeného otca v snímke Kramerová verzus Kramer a rola autistického Raymonda vo filme Rainman mu priniesli Cenu Akadémie. Často hral problémových čudákov, plných intelektuálnej energie.

Požiadavky na hercov sa jednoducho zmenili. Režiséri dnes zriedkavo hľadajú hrdlorezov a tradičné maskulínne idoly. Dokonca ani James Bond už nie je tým, čím býval. Daniel Craig aj s výškou 178 centimetrov dostal rolu toho istého agenta, ako pred rokmi bezmála 190-centimetrový Sean Connery.

"Bond" Connery (vľavo) bol o hlavu vyšší než Craig. Foto: archív

Zaúradoval feminizmus

Tom Cruise, Brad Pitt, Sean Penn, Martin Freeman či Daniel Radcliffe by možno v minulosti neuspeli, dnes sa dostávajú k hlavným úlohám. „Vitajte v realite boja za rodovú rovnosť. Od vzostupu feminizmu v 70-tych rokoch je už aj mužom dovolené, ba takmer nariadené byť citlivejšími, krotkejšími a ženskejšími,“ píše Letts.

A pripomína, že ak nezáleží na výške, vôbec to nemusí byť zlé. Naopak, i fyzicky menej disponovaní jedinci môžu ukázať veľký talent. „Len dúfajme, že sa nikto nepokúsi o remake filmov Dobrý, zlý a škaredý či Veľkej krajiny. Nenašiel by vhodných predstaviteľov,“ dodáva publicista.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní