Nový trend: Z detí Moniky Hilmerovej vyrastajú Rakúšania.

Hviezda Búrlivého vína Hilmerová: Dcéru dala do rakúskej školy, slovenčinu ju učí sama

Monika Hilmerová vozí od septembra dcéru do rakúskej školy, slovenský pravopis ju učí sama.

Najprv sa presťahovali do Rakúska, teraz to vyzerá, že sa za hranicami buď asimilujú, alebo stanú skutočnými Európanmi. Herečka Monika Hilmerová (41) a jej manžel, tanečník Jaro Bekr (43), vychovávajú svoje deti v nadnárodnom duchu. Staršia Zara už plynulo rozpráva po nemecky a od septembra chodí do rakúskej školy.

„Mám z toho veľmi dobrý pocit, po nemecky sa naučila veľmi rýchlo. Myslím si, že to je pre dieťa vynikajúci dar, keď ovláda aj ďalšiu reč,“ povedala nám Monika. Ako členka Slovenského národného divadla však nezabúda ani na rodný jazyk. „To som už začala riešiť. Slovenčinu učím Zarku ja. Mám nakúpené šlabikáre, pracovné zošity, čítanky. Zatiaľ to stíham,“ tvrdí.

Žije v Rakúsku: Herečka s manželom Jarom Bekrom si postavili dom v Hainburgu. Foto: Norbert Grosz

Ešte bez známok: Na Slovensku hrá Monika Hilmerová v markizáckych seriáloch a aktuálne skúša aj inscenáciu Apartmán v hoteli Bristol na našej prvej divadelnej scéne. „Páči sa mi, ako je to napísané, myslím si, že to bude zaujímavá čierna komédia,“ prezradila nám na večierku v Bratislave, odkiaľ sa vracala domov do Hainburgu.

Do rakúskeho pohraničného mestečka, vzdialeného od našej metropoly asi dvadsať minút autom, sa s rodinou presťahovali tento rok. „Hľadali sme čosi v tesnej blízkosti Bratislavy a pritom v pokojnej časti neďaleko lesa. Z toho, čo bolo v ponuke pre nás prijateľné a zapadalo do našej predstavy, nám vyšiel pozemok, ktorý sme kúpili. Nie sme žiadna výnimka, už roky tam bývajú tisícky Slovákov.“

Nakoniec sa herečka rozhodla aj pre tamojšie školy. Jej staršia dcéra Zara sa stala v septembri prváčkou, no nemusí cestovať ďaleko. „Na Slovensku chodila do materskej školy, potom som ju dala do predškoly v Rakúsku, kde sa za rok pripravila na nemčinu a teraz tam nastúpila do školy. Zatiaľ sa mi to páči, som spokojná. Neviem to porovnať so slovenským školstvom, pamätám si ho ešte z mojich čias a odvtedy sa určite posunulo inam. V Rakúsku ma však prekvapilo, že na začiatku školského roka mali rodičia možnosť hlasovať, či chcú, aby boli deti klasifikované. Keďže asi deväťdesiat percent si želalo, aby boli hodnotené inak, škola nám vyhovela.“


  • kd
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní