Hviezda ťažkej váhy, ktorá sa nikdy necítila byť hercom: Bud Spencer

Filmová kritika ho nikdy príliš neuznávala a sám si veľmi neveril. Pre fanúšikov stále bude kráľ.

Azda niet filmového fanúšika, ktorý by nepoznal kultovú dvojicu svojráznych dobrodruhov – hromotĺka Buda Spencera a modrookého fešáka Terenca Hilla.

Rodení Taliani, ktorí sa preslávili najmä účinkovaním v spaghetti westernoch a sotvakto si ich dokáže predstaviť ako sólových hráčov. V pondelok večer však z populárneho dua ostal už len jeden. Terence. Osemdesiatšesťročný Bud svoju životnú púť skončil.

Nezabudnuteľná dvojica. Takú vytvorili koncom 60-tych rokov dvaja Taliani. Foto: profimedia.sk

Muž ťažkej váhy a vyštudovaný právnik nebol iba hercom, ale aj olympijským atlétom, filmovým producentom, scenáristom, vynálezcom a dobrodruhom. S umeleckým pseudonymom rodeného Neapolčana Carla Pedersoliho sa spája prozaický príbeh.

Pred nakrúcaním westernu Boh odpúšťa, ja nie! v roku 1967 ho režisér Giuseppe Collizi požiadal, aby si zmenil meno na také, ktoré by malo medzinárodný cveng. Carlo sa dlho netrápil a stavil na svojich dvoch favoritov – obľúbeného herca Spencera Tracyho a pivo Budweiser. Bud Spencer bol na svete.

Všestranne talentovaný Pedersoli bol pred veľkou filmovou kariérou pozoruhodným športovcom. Ako prvý Talian zaplával vo voľnom spôsobe 100 metrov pod jednu minútu a v rokoch 1952 a 1956 sa zúčastnil olympijských hier.

Spoznali by ste v sympatickom športovcovi legendárneho filmového "tučka"? Foto: pinterest

Okrem toho bol večným špekulantom. Málokto vie, že je držiteľom niekoľkých patentov, napríklad jednorazovej zubnej kefky s integrovanou zubnou pastou, alebo vychádzkovej paličky so zabudovanou stoličkou!

Športové eso, ktoré chcelo viac

Narodil sa 31. októbra 1929 do rodiny bohatého priemyselníka, ktorá sa počas druhej svetovej vojny rozhodla emigrovať do Brazílie. Keď sa Carlo v roku 1951 vrátil do Talianska, začal sa naplno venovať športu. Dobre stavaný atlét s výbornými fyzickými dispozíciami a kondíciou vyhral azda všetko, čo sa dalo. Ženy ho milovali a on miloval ženy. Po čase však zistil, že potrebuje viac.

„Bol som slávny atlét, majster Talianska, ale všetky tieto úspechy mi nedali odpoveď na to, kto som naozaj,“ zaspomínal si v posledných rokoch života.

Ako 27-ročný odchádza do Venezuely, zanechávajúc všetko, čo má – rodinu, priateľov i športové úspechy. Radikálny krok. „Prvé mesiace som preplakal,“ priznal po rokoch. „Ale táto výzva mi priniesla šťastie. A zmenila ma.“

Keď sa po troch rokoch vrátil spať do rodnej krajiny, oženil sa s Mariou Amato, ktorú stretol ešte pred emigráciou. Manželstvo bolo silné a bez škandálov. Také, ako Bud Spencer....

Nie som herec

Preraziť v hereckej brandži pre Buda spočiatku nebolo jednoduché. Mal problémy s angličtinou, mizernú výslovnosť a postavu, s ktorou nemohol hrávať typických westernových hrdinov. Až kým sa na scéne nezjavilo jeho štíhle alter ego.

Bud a Terence vo filme Malý unavený Joe. Foto: profimedia.sk

Mario Girotti alias Terence Hill bol presným opakom svojho krajana. Modrooký blondiak so šibalským pohľadom a širokým úsmevom dokonale doplnil zamračeného zavalitého Buda. Netypické duo sa stalo nerozlučnou a zohratou dvojicou a režisérom ani nenapadlo ich rozdeliť.

Boli scény, ktoré nechávali výlučne na improvizácii oboch hercov, napríklad legendárna scéna z reštaurácie vo filme Malý unavený Joe (v origináli Trinity is still my name), pred ktorou režisér zakričal iba: „Akcia!“ a Bud s Terencom sa postarali o zvyšok. Výsledkom je pasáž, pri ktorej diváci v kinách zomierali od smiechu.

Pozrite si scénu z reštaurácie.

Je zvláštne, že Bud si napriek nespornému talentu ako herec príliš neveril. Sám o sebe tvrdil, že hercom nie je, iba filmovou postavou. Každý film nakrúcal tak, ako by mal byť jeho posledným. Napokon ich bolo vyše šesťdesiat. „Najdôležitejšia vec je nerobiť si plány,“ vysvetľoval v jednom zo svojich posledných rozhovorov.

Neulahodil ani filmovej kritike. Za svoje výkony nedostal žiadnu významnú cenu. „Napchať sa do prasknutia a zrúbať zvyšok ľudí na pľaci nie je žiadne veľké umenie,mienili kritici. Čo napokon nebolo vôbec žiadnou prekážkou, aby ho ľudia milovali.

„Bud, si kráľ!“ volali fanúšikovia pred jeho domom, keď ako 81-ročný podpisoval svoje knihy a dával rozhovor. A tým pre svojich priaznivcov už navždy ostane.


VIDEO Plus 7 Dní