Prepožičal im svoju tvár: Mítingy Smeru vlani moderoval Martin Nikodým.

Hviezdy Smeru: Požičali strane tvár a zmizli z obrazovky

Silný spojenec nie vždy pomôže. Peter Batthyány si musel dať televíznu pauzu, Martinovi Nikodýmovi po pár mesiacoch rušia reláciu.

Po ostatných parlamentných voľbách, keď sa k moci dostal Smer, celá televízna brandža dychtivo čakala na správanie verejnoprávnej televízie. Či, alebo skôr kedy, moderátor smeráckych mítingov Martin Nikodým získa vlastnú reláciu. A stalo sa to ešte pred príchodom nového riaditeľa. Po pár mesiacoch je však všetko inak a Nikodýma pre nízku sledovanosť sťahujú z vysielania. Ako skončili ďalší prominenti, ktorí svoje meno spojili s vládnou stranou?

Skončil

„Rozhodnutie padlo ešte skôr, ako som sem prišiel,“ logicky sa bránil generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, že moderátorovi dali novú, vedeckotechnickú reláciu Galileo „za odmenu“. „S Nikodýmom je už podpísaná zmluva a nezdá sa mi vhodné, aby som ju teraz zrušil len preto, že som to tak vyhodnotil. Veď práve to by bol čisto politický prístup k veci, ktorý ja odmietam. Zaujíma ma len jeho odbornosť a Nikodým je dlhoročný profesionál. Ak ten formát nebude s ním fungovať, budem riešiť prípadnú výmenu,“ tvrdil po nástupe do funkcie.

No Galilea šili podľa našich informácií v televízii horúcou ihlou, relácii dali vyrobiť lacno pôsobiacu scénu a našli jej nešťastný vysielací čas. Zato moderátor mal zrazu dvakrát taký príjem než generálny riaditeľ Mika. Za moderovanie a písanie scenárov mu podľa medializovaných informácií každý mesiac malo prísť na konto slušných 6 800 eur.

Po pár mesiacoch nastáva prudký zvrat. Z RTVS nám oficiálne potvrdili, že reláciu Martina Nikodýma rušia. „Z kapacitných dôvodov nebudeme už v apríli pokračovať vo vysielaní relácie Galileo,“ povedal nám hovorca RTVS Richard Šümeghy. „Relácia síce pritiahla k obrazovkám Jednotky mladších divákov, no nesplnila naše očakávania a jej sledovanosť sa pohybovala pod priemerom Jednotky,“ dodal zástupca televízie, no Martin Nikodým akoby o ničom netušil.

„Nemám žiadne také informácie,“ odbil nás narýchlo a tému, či mu moderovanie politických mítingov pomohlo, alebo uškodilo, odmietol komentovať. „Môj názor k tomu nedostanete žiadny. Nepociťujem potrebu tieto veci hodnotiť, tú potrebu pociťujete vy a nechám to na vás,“ poučil nás.

Martin Nikodým: Po volbách síce získal lukratívny flek v Slovenskej televízii, no čísla nepustia. Po pár mesiacoch jeho reláciu rušia. Foto: RTVS

Drží sa

Petrovi Marcinovi, ktorý sa nikdy netajil kamarátskymi väzbami na Marka Maďariča či Roberta Kaliňáka a svoje meno spojil so Smerom niekoľkokrát, zatiaľ podobný osud nehrozí. Náhodou to vychádza tak, že produktívny bol najmä vtedy, keď bola jeho obľúbená politická strana vo vláde. Ešte v roku 2006, v období vrcholu popularity, sa stal s Andym Krausom hlavnou hviezdou smeráckej kampane. Potom jeho kolega odišiel z Markízy do JOJ-ky, kde mu s novými seriálmi išla karta. No Marcinovi sa dariť prestalo a v Markíze skončil.

V júni 2008 uvádzal pre Smer, ktorý bol práve pri moci, slávnosti zvané Deň sociálnej demokracie. V januári 2009 už moderoval na verejnoprávnej televízii talkshow Chodili sme spolu a o pár mesiacov k tomu pribudol zábavný formát Mini Talent Show. V tom istom roku sa Peter Marcin chopil mikrofónu i na sérii podujatí k Medzinárodnému dňu žien, ktorých ústrednou postavou bol premiér Róbert Fico.

V roku 2010, keď Smer odišiel do opozície, Marcinovi obe relácie v Slovenskej televízii zrušili. Počas parlamentných volieb si už, čo sa týka politickej angažovanosti, dal voľno. Avšak po návrate Smeru k moci sa autorsky znova prebudil aj on a začal pre verejnoprávnu inštitúciu vyrábať koprodukčný sitkom Hlavne, že sa máme radi. RTVS doň na základe zmluvy so štátom vložila okolo 300-tisíc eur a zatiaľ odvysielala len pár častí.

Na Marcinovu obranu však treba dodať, že najmä počas Mini Talent Show skutočne patril, čo sa sledovanosti týka, k ťahúnom televízie a občas si na jednorazové projekty odskočil aj do privátnej Markízy.

Peter Marcin: Na televízne obrazovky sa vrátil s novým sitkomom, v ktorom hrá s českými herečkami Janou Švandovou, vľavo, a so Sabinou Laurinovou. Foto: Michal Smrčok

Zmizol

Ešte v roku 2010 sa do kampane Smeru zapojil herec Peter Batthyány, ktorému však tento krok veľa šťastia nepriniesol. Po Slovensku chodil so smerákmi sťa teta Márgit, teda ako postavička kultového seriálu Mafstory. Odniesol si za to riadnu dávku kritiky, aj zo strany kolegov. „Politike sa nerozumiem. V prvom rade to bol biznis ako každý iný,“ povedal nám otvorene herec a podelil sa s nami i o ďalšiu vzácnu skúsenosť. „Mal som možnosť pozrieť si celé Slovensko a veľa vecí som si uvedomil. Priepastné rozdiely medzi Bratislavou a východom, kde ľudia žijú úplne inak.“

Odniesla si to však teta Márgit, ktorú scenáristi vzápätí na istý čas z jojkárskeho seriálu vyškrtli. Neskôr televízia zrušila po dlhých rokoch aj celú Mafstory a Batthyány z obrazoviek JOJ-ky postupne mizol. Na jar 2011 pre problémy so zdravotným stavom herca Janka Kronera prerušili nakrúcanie Profesionálov. Nakrúcanie Mafstory síce obnovili, no už len pre internetový kanál za podstatne nižšie honoráre než predtým. Inak sme posledný rok videli Petra Batthyányho v televízii iba tancovať eletric boogie v reklame na čipsy a nad jeho návratom na obrazovku visí otáznik. Navyše, na rozdiel od Nikodýma a Marcina mu v Slovenskej televízii neušili žiadnu reláciu či seriálovú úlohu na mieru.

„Ani som sa o to neuchádzal, ani mi to nie je ľúto. Všetko má svoj čas a vývoj. Po Mafstory a Profesionáloch si človek musí oddýchnuť, nabrať síl a nový smer,“ zasmial sa herec, ktorý teraz žije, ako vraví, z lásky a práce. „Pretože v našej banánovej republike to funguje tak, že tu si nemôžeme nič usporiť. Veci idú ďalej. Teraz napríklad pripravujeme nové divadelné predstavenie, ktoré je o to zaujímavejšie, že to napísala moja žena.“

A tí ďalší

Svoje meno so Smerom pravidelne spájali aj speváci. Robo Kazík, Katarína Hasprová či Pavol Hammel. Posledný menovaný predtým vystupoval v rámci volebného mítingu SDKÚ. Aj teraz si jednorazovo výrazne privyrobil a vrátil sa do starých koľají.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní