O psa Ivana Gašparoviča sa stará príslušník Úradu na ochranu ústavných činiteľov, ktorý ho pravidelne venčí.

Ičov sluha: Gašparovič si spravil z ochrankára aupairku pre psa!

Ivan Gašparovič ako exprezident má doživotne prideleného policajta z Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Jeho služby využíva svojsky.

Ivan Gašparovič si nielenže nechával preplácať káblovku, nábytok a kuchynský robot, no po skončení funkčného obdobia má servis hodný anglického lorda. Príslušník Úradu na ochranu ústavných činiteľov pravidelne „venčí“ Gašparovičovi psa.

Pre exprezidenta by to bolo zrejme pod jeho úroveň. Gašparovičov kríženec stavača sa tak dostal v kvalite štátnej starostlivosti na úroveň ústavných činiteľov, ako je predseda parlamentu Pavol Paška či premiér Robert Fico.

Čítajte viac:

Gašparovičovi platíme internet a drahú televíziu: Pozerá nemravnosti?

Rutina

Takmer každé ráno medzi siedmou a ôsmou hodinou zastaví zväčša luxusný Mercedes pred domom exprezidenta. Vyjde z neho ochrankár, príde k bránke, kde ho už čaká natešený Gašparovičov pes. Ten vyskakuje už v okamihu, keď začuje zaparkovať Mercedes za rohom.

Podľa jeho správania je jasné, že je zvyknutý na toho istého človeka, ale aj na pravidelný čas okolo ôsmej hodiny rannej. Keď mešká, dosť nervózne behá po dvore.

Elitnému policajtovi trvá prechádzka s Gašparovičovým psom zhruba dvadsať minút. Potom ho zavrie do dvora, odloží si bundu do kufra štátneho Mercedesu a fičí preč. Často sa do Limbachu vráti. Nie však kvôli psovi, ale už po pána, aby ho odviezol. Napríklad na otvorenie Agrokomplexu v Nitre alebo kam si Gašparovič povie.

Čítajte viac:

Pažravý Gašparovič? Vybavenie domu za štátne si odkúpil za babku

Drahý sluha

Gašparovič ako exprezident má doživotne prideleného policajta z Úradu na ochranu ústavných činiteľov, čo sú elitní policajti ochrankári. „Od ostatných príslušníkov Policajného zboru sa líšia v telesnej, streleckej, taktickej, dopravnej príprave a v iných špeciálnych druhoch,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

Ochrankári musia na rozdiel od ostatných policajtov prejsť oveľa náročnejším a drahším výcvikom. Ministerstva vnútra sme sa tiež pýtali, či má ochrankár predpísaný zoznam úloh, alebo je sluhom exprezidenta, ktorý mu môže rozkázať čokoľvek - teda aj chodiť so psom alebo urobiť nákup na víkend.

Rezort vnútra odpovedal všeobecne. „Policajt úradu ochrany, ktorý vykonáva funkciu osobného ochrancu, je povinný riadiť sa ústavou, ústavnými zákonmi, zákonmi a ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi, ktorých súčasťou sú, samozrejme, aj interné predpisy a taktické postupy,“ konštatoval Úrad na ochranu ústavných činiteľov.

Či medzi taktické postupy patrí napríklad chodiť so psom von a sledovať, či vykonal malú a veľkú potrebu, už rezort neuviedol. Na dodatočné otázky hovorkyňa Dobiášová dodala, že „primárnou činnosťou je ochrana osoby. Ochrankár vie vždy dopredu program a podľa toho prispôsobuje svoju činnosť. Ide o záležitosti ako kontrola terénu, prostredia a taktické presúvanie“.

Za štátne

Ak Ivan Gašparovič nikam nejde, trasu Bratislava - Limbach absolvuje ochrankár iba kvôli krížencovi nemeckého stavača, čo je zo sídla úradu dobrých päťdesiat kilometrov. Takmer denne.

Ročne tak „venčenie“ psa stojí tisícky eur iba na palive. K tomu treba prirátať, samozrejme, plat elitného policajta, príplatky za nadčasy, nepravidelný pracovný čas, amortizáciu vozidla a odmeny.

Venčenie

Podľa informácií Plus 7 DNÍ zo zdrojov blízkych ministerstvu vnútra za posledný mesiac Gašparovičovi „venčili“ psa minimálne v týchto dňoch: 6. augusta - 7.00 h 10. augusta - 7.50 h 11. augusta - 8.00 h 12. augusta - 8.00 h 13. augusta - 7.50 h 13. augusta - 16.00 h 14. augusta - 8.00 h 18. augusta - 8.00 h 22. augusta - 8.00 h 25. augusta - 7.50 h 31. augusta - 7.50 h 3. septembra - 7.40 h 7. septembra - 7.40 h 11. septembra - 8.30 h 16. septembra - 8.00 h

Výhody lorda Gašparoviča

Hoci Ivan Gašparovič mal vo funkcii prezidenta príjem vyše 9-tisíc eur, starostlivo využil každú možnosť, ako získať ďalšie výhody. V auguste 2012 sme náhodným prezeraním faktúr zistili, že Kancelária prezidenta uhrádza hlave štátu napríklad ešte aj vodné, stočné a elektrinu v jeho súkromnom rodinnom dome v Limbachu.

Potom vyšlo najavo, že v pravidelnej mesačnej vyše tisícovej faktúre, ktorú kancelária preplácala súkromnej upratovacej firme, bolo zahrnuté nielen utieranie prachu v nevyužívanej štátnej prezidentskej vile na Slavíne, ale aj vysávanie či umývanie záchodov doma u pána exprezidenta.

Za poriadok v nevyužívanej vile na Slavíne a rodinnom dome exprezidenta v Limbachu kancelária ročne zaplatila vyše 12 600 eur. Medzi faktúrami sa našla aj položka 135 eur od spoločnosti Skylink na dekódovacie karty a internet.

Exprezident si nedávno za zostatkovú hodnotu niečo vyše šesťtisíc eur ponechal aj „primerané dovybavenie“ svojej vily. Napríklad kuchynskú linku v zostatkovej hodnote 900 eur, robot za 600 eur, umývačku riadu Miele za 800 eur, ale aj mlynček na mäso.

Zákon totiž hovorí o tom, že ako verejný činiteľ mal nárok na primerane vybavený byt. Teraz má okrem dôchodku nárok na doživotnú rentu 995 eur a, ako vidno, aj ochrankára, či skôr sluhu. (jb)


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • jb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní