Vysmiata: Expremiérka je v spoločnosti Mariána Balázsa zjavne šťastná

Iveta Radičová konečne priznala svoj vzťah s Mariánom Balázsom

Dlho sa špekulovalo, či vzťah premiérky Ivety Radičovej k šéfovi jej poradcov Mariánovi Balázsovi neprekračuje pracovnú úroveň.

Obaja si však zachovávali profesionálnu tvár a vzájomný bližší vzťah popierali. Dnes je všetko inak. „V živote bývajú zlomy, keď sa niečo končí. Rozchádzala som sa so svojimi spolupracovníkmi a prišlo také prirodzené uvedomenie si, že Marián by mi chýbal,“ hovorí expremiérka o svojich citoch k bývalému františkánskemu kňazovi. Priznanie prišlo na rad až niekoľko mesiacov po odchode z aktívnej politiky, keď sa novinári Radičovej opýtali, s kým bola na dovolenke. „Priznala som sa, že to bolo s Mariánom,“ reaguje s úsmevom.

Svadba?

Expremiérkin diár bol počas celého leta nabitý konferenciami. „Prijala som pozvania do Španielska, Talianska, Rakúska, Poľska a Turecka. Marián ma sprevádzal v Taliansku a v Rakúsku.“ Po dvojdňovom seminári v Salzburgu navštívili spolu najvyšší vrch Rakúska Grossglockner. Vysmiatu ju tam videla skupina Slovákov, ktorí fotky poskytli aj médiám. Radičovej teda neostávalo nič iné, ako ísť s pravdou von a vzťah zofi ciálniť. Ako pár sa spolu objavili v bratislavskej čitárni U červeného raka. Radičová a Balázs neprichádzali na podujatie ruka v ruke, ale kráčali takmer meter od seba. No keď si vedľa seba sadli pod pódium, uvoľnene sa zabávali, nechýbali letmé dotyky a šepkanie. Na otázku, či dvojica uvažuje o svadbe, ešte ne chceli reagovať. Radičová považuje túto tému za príliš predčasnú. Ako povedala, vo svojom veku už uvažuje inak. Dôležitá je pre ňu prítomnosť blízkeho človeka.

Rozdelí ich Oxford?

Ivetu Radičovú mnohí pasovali do pozície budúcej kandidátky na prezidentku. Ona však kandidovať odmieta. „Zážitky z vrcholovej politiky ma oprávňujú rozhodnúť sa odísť definitívne preč. Razím v politike zásadu zodpovednosti, nebudem sa správať alibisticky ani sa hrať na nejaké zadné dvierka, to by som popierala princípy, ktorým sama verím a ktoré sa snažím presadzovať,“ tvrdí rázne.

O zážitky z boja o moc sa podelí v pripravovanej knihe, aj keď v nej vraj netreba čakať žiadne pikošky. A najmä, profesorka ide naspäť pred katedru. „Moji študenti sa nesmierne potešili, že sa k nim vraciam. Privítali ma krásnym plagátom so srdiečkom a s podpismi.“ Ešte na sklonku jej premiérskej kariéry sa veľa hovorilo o tom, že má prednášať na prestížnej univerzite v Oxforde. „Prácu tu preruším od januára a v Oxforde budem pôsobiť celý trimester.“ Bude ju v Anglicku sprevádzať nový partner? „Ešte sme nehovorili o tom, či pôjdeme spolu,“ tvrdí Radičová. Bývalý kňaz a poradca sa pre zmenu zamýšľa nad vlastnou politickou dráhou. „Slovenská stredopravá scéna momentálne nemá témy, alternatívu a je rozdrobená. Potrebuje oživenie, ale na inej báze, ako práve ponúka. Nemáme dokonca ani duchovné, intelektuálne či kultúrne elity, ktoré by na základe svojho príbehu a odborného zázemia dokázali kompetentne hovoriť o verejných veciach a ponúkať reálne riešenia. Tento priestor je prázdny a Iveta Radičová takouto autoritou je,“ vykladá Balázs. Pri otázkach o zakladaní vlastnej strany je však na slovo skúpy. Expremiérka s úsmevom dodáva: „Veď on pôsobí ako rozumný človek, nie?“

Túžba po dôvernosti a opore

Hoci 56-ročná Radičová si svadbu so svojím partnerom, ktorý je o desať rokov mladší, predstavuje ťažko, sexuologička Danica Caisová tvrdí, že svadba vo vyššom veku je oficiálnym potvrdením lásky a zo štatistík vyplýva, že vzťahy nerovesníkov majú dlhšiu trvácnosť. „Najmä u veriacich ľudí je spoločné bývanie podmieňované manželstvom, a to bez ohľadu na vek manželov,“ hovorí Caisová.

Ľudia vo vyššom veku podľa nej očakávajú od vzťahu to isté, čo ľudia očakávajú od vzťahu vo všeobecnosti. „Dôvernosť, možnosť prežívať spoločné chvíle a rozoberať spoločné zážitky, oporu a pomoc. A, samozrejme, lásku. Niekto najväčšiu lásku svojho života stretne v domove dôchodcov či v klube seniorov.“ Tak ako každý vzťah, aj ten vo vyššom veku si vyžaduje aj iný ako len úzko pohlavný rozmer. „Samozrejme, že v strednom a staršom veku má vzťah iný charakter ako v období reprodukčného optima. No aj vo vyššom veku sú ľudia schopní veľkej zaľúbenosti, vnútornej vášne či smútku z odmietnutia. Práve vo veku, keď už ľudia majú opäť viac voľného času na to, aby sa mohli venovať jeden druhému, treba toho druhého mať,“ vysvetľuje sexuologička.

Expartneri

Radičovej sa zásadne zmenil život v roku 2005 po smrti manžela, známeho humoristu Stana Radiča. Vdova sa dala na politickú dráhu, ktorú začala ako ministerka práce. V tejto funkcii sa zoznámila aj s Jánom Riapošom, paralympionikom na vozíčku. Začali sa spolu objavovať na rôznych spoločenských akciách a onedlho sa nasťahoval do jej domu v Novej Dedinke, ktorý dala upraviť na bezbariérový. Na začiatky ich vzťahu, ktoré sa rodili na zimnej paralympiáde v Turíne, spomínala takto: „Najskôr sme sa rozprávali ako dve inštitúcie a rozhovor trval hlboko do noci. Po návrate domov Janko pozval moju dcéru Evu a jej manžela na kávu, na revanš oni jeho k nám. V tom období sme si už intenzívne esemeskovali. Janko mi posielal Ezopove bájky a ja som na ne živo reagovala. Takto sme si navzájom priblížili svoje videnie sveta.“ V roku 2009 ju však v krátkom čase postihli dve rany - tesná porážka v prezidentských voľbách a rozchod s Riapošom, ktorý si našiel inú. Len pár dní pred rozchodom sa pritom Radičová zdôverila istému českému mesačníku, že termín svadby mali s Riapošom vytýčený ešte v priebehu kampane. Vo vzťahu s Mariánom Balázsom je na veľké slová a gestá lásky zatiaľ opatrnejšia


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní