Michal Penk a Iveta v časoch, keď tvorili pár. Pred dvadsiatimi rokmi dievčatá Michala milovali.

Iveta pochybovala o svojich kvalitách a neverila si, tvrdí Bartošovej exfrajer Michal Penk

„Dokážem to aj za ňu,“ tvrdí spevák a bývalý frajer Ivety Bartošovej Michal Penk. Hviezda, ktorú zničili drogy.

Spevák Michal Penk bol po Petrovi Sepéšim druhým mužom v živote Ivety Bartošovej. Keď sa zlatá slávica zamilovala do Ladislava Štaidla, ich cesty sa na mnoho rokov rozišli. Stále však mali veľa spoločného.

Okrem obrovského talentu a premrhanej kariéry aj stavy, ktoré si Iveta liečila alkoholom a Michal drogami a tiež pokusmi o samovraždu. Tu sa však podobnosť ich osudov končí. Zatiaľ čo Bartošová svoj boj prehrala, Penk sa po osemnástich rokoch vracia na pódiá.

Ešte pred Štaidlom

Muzikantskú kariéru začal ešte ako tínedžer, keď s Robertom Kodymom a P.B.CH. založili skupinu Lucie. V tom čase už chodil s Bartošovou, ktorá s nimi občas aj spievala. „To bola veľká prča,“ komentuje ich spoločné začiatky. Hoci Lucie spočiatku nebola rocková kapela, Kodym s P.B.CH. viedli búrlivý bohémsky život.

Vtedy ešte zodpovednému Penkovi to liezlo na nervy. „Muzikantsky sme si perfektne rozumeli, rozdiel bol v tom, že ja som bol veľmi seriózny a oni boli pred každým koncertom mimo. Ja som fajčil a občas som sa decentne napil, ale nejaké zapíjanie algen pivom bolo nad moje chápanie."

"Stále som im dohováral, no oni sa len smiali. Takže keď si ma našiel Karel Gott a ponúkol mi účinkovanie v jeho programe spolu s Ivetou, odišiel som.“

Na Gotta, ktorý o Penkovi hovoril v superlatívoch, dodnes nedá dopustiť. „Po rokoch mi došlo, že som bol asi jediný spevák, ktorý spieval jeho rečou. Keď ma v polovici koncertu ohlasoval, mal som pocit, že keď nebudem zo zlata, nemám na javisku čo hľadať. Priniesli mi tam klavír a ja som si mohol robiť, čo som chcel. Nikto ma nekontroloval. Cítil som, že ma má naozaj rád,“ hovorí.

A pokračuje: „V začiatkoch mi chcel pomáhať aj Láďa Štaidl. Keď som mu zaspieval pri klavíri, nadchol sa a povedal - vidím biele krídlo, budúci rok je Európa naša. Potom sa dozvedel, že chodím s Ivetou, a tým sa všetko skončilo,“ smeje sa.

Trenice medzi dvoma mužmi však vznikali aj pre rozdielne názory na muziku, ktorými sa snažili ovplyvňovať aj Ivetu. „Štaidl nebol zvyknutý na to, že ho niekto neposlúcha. Ivete vždy hovoril - jeho nepočúvaj, on sa zničí sám!“

Čítajte viac:

Osudoví muži Ivety Bartošovej: S ktorým bola najšťastnejšia?

Pod tlakom

Iveta sa pri Michalovi snažila dostať zo zdrvujúceho smútku za Petrom Sepéšim. „On jej bol neustále neverný. S dievčatami aj chlapcami. Hovorila mi, že raz sa po koncerte otvorili dvere na šatni a tam nejaké dievča s bábätkom na rukách."

"Vtedy sa dozvedela, že splodil syna s inou. Ale odpustila mu všetko. Aj keď tým strašne trpela,“ vraví Penk, v ktorom Bartošová napokon druhého Sepéšiho nenašla. Asi po roku sa rozišli.

„Mali sme sa naozaj radi, ale boli sme neustále pod tlakom. Spomínam si, ako som ju vo februári čakal vonku niekoľko hodín, kým sa vráti domov. Pretože jej manažér, ktorý ju priviezol, o nás nesmel vedieť. Nakoniec sme to aj tak neutajili. Všimli si to chlapci zo Štaidlovej kapely.“

Podiel na rozchode s Ivetou mala podľa Penka aj jeho mama. „Chvíľu sme bývali u nás, no čoskoro jej na Ivete začalo všeličo vadiť. Napríklad že sa celý deň nenamaľovala alebo že neumyla riad. Matku som mal ako radar, vo všetkom som na ňu dal. Vlastne som jej prvýkrát vzdoroval, až keď bola proti tomu, aby sa mi narodil syn. A keď sa to stalo, just som ho dal do klipu piesne O bláznech. Inak bola moja matka úžasná. Aj otec. Ten mal Ivetu veľmi rád.“

Pamätníci však tvrdia, že vzťah s Bartošovou zahubili Penkove nevery. On to popiera. „Ja som jej nezahýbal. Pre mňa sa to skončilo, keď odišla do Talianska s jedným pánom a zabudla, že so mnou chodí, aj keď sme to už mali naštrbené,“ vysvetľuje.

Štaidl ako gangster

Po rozchode s Penkom Iveta podľahla ženatému, známemu zvodcovi Ladislavovi Štaidlovi. „Láďu som raz požiadal o pôžičku a išiel som si po ňu do jeho chýrneho bytu na Apolinářskej ulici. Videl som tam prekrásne, asi osemnásťročné dievča zničené láskou k nemu, ako usedavo plače. On flirtoval s každou, so žiadnou to však nemyslel vážne. Jeho žena Áňa vtedy úplne rezignovala,“ prezrádza o Štaidlovi, ktorý vraj ženy priťahoval ako magnet.

„On okolo seba šíril zvláštnu auru. Vždy mal perfektný vkus. Kožený kabát, ktorý si obliekol, musel byť zladený s jeho Mercedesom. Pôsobil, akoby prišiel z Marsu. To je slabé. Skôr z Jupitera. Na mňa pôsobil ako americký gangster. Jeho komunikácia znamenala len tri slová a hneď zmizol akoby v nejakej žiare. Vzbudzoval ozajstný rešpekt, nikto si pri ňom nebol istý."

"Raz, keď som nahrával v štúdiu, klopkal si nervózne prstami o stôl. Zneistil ma. Nevedel som, či zle spievam, no potom mi došlo, že bol nervózny pri všetkých mladých muzikantoch. Bál sa konfrontácie. Možno preto sme spolu nikdy poriadne nehovorili,“ rozpráva a pridáva vtipný zážitok z Jevan.

„Štaidl a Svoboda boli susedia. Raz bol u Svobodu v záhrade a jedol jablko. Ohryzok potom hodil cez plot. Zrazu sa zháčil a hovorí: Do prdele. Neuvedomil som si, že nie som doma.“

Už len trávu

Keď po nežnej revolúcii začala Penkova popularita upadať, stiahli ho na absolútne dno drogy. „Celé sa to začalo v roku 1994, keď som sa opil a bol som na mieste, kde som nemal byť. Jedna veľmi známa osobnosť mi ponúkla kokaín. Vyčítal som si to a snažil som sa k tomu nevracať, ale neúspešne."

"Po ňom som nemal žiadne zábrany. Nasledoval pervitín, ktorý mi ponúkla jedna servírka. Bral som ho víkendovo, neskôr prakticky denne. Niekoľkokrát som sa snažil liečiť. Na liečení v Opave nám povedali, že prestať dokáže každý, ale znovu nezačať takmer nikto. Ja som s tým sekol pred piatimi rokmi. Teraz si dám maximálne občas trávu. To je taký záchranný modul,“ vysvetľuje.

V najtemnejšom období sa Penk pokúsil vziať si život. „Nesúhlasím s tým, že Ivetinu samovraždu zvaľujú len na novinárov. Vždy za to môže väčšie množstvo ľudí. Ja som bol veľmi veriaci. Urobil som to však preto, lebo som okrem toho, že som mal ,úžasné‘ drogové obdobie, nadobudol pocit, že už sa nedá oprieť ani o Boha."

"V priebehu rokov som počúval rôzne hlasy, ktoré so mnou hovorili. Bol som natoľko sklamaný, že raz, keď som niekam išiel, som rýchlo zmenil smer jazdy. Bol to okamžitý nápad. Nič som dopredu neplánoval. V obrovskej rýchlosti som to napálil do panelov. Bol som si istý, že to nemôžem prežiť. Auto sa ani nepokúšali opravovať, no mne sa skoro nič nestalo.“

Rychtář Penka nepoznal

Keď Michalovi zatelefonoval otec, že Iveta si ľahla pod vlak, prvé, čo mu napadlo, bolo, že mala obrovskú odvahu. „Volil by som čokoľvek iné, ale vlak? To je strašné a je mi jej veľmi ľúto. Musela byť veľmi nešťastná,“ konštatuje pohnutým hlasom. Iveta sa podľa Penka snažila celý život pôsobiť sebaisto, v skutočnosti bola veľmi citlivá a neverila si.

„Hoci málo čítala, hlúpa nebola. Mala prirodzenú inteligenciu a bola veľmi muzikálna. Fantasticky intonovala, v štúdiu spievala na prvú dobrú, ale keďže nehrala na žiadnom nástroji, pochybovala o svojich kvalitách. Nebola si istá, či ju kolegovia berú ako rovnocennú, a trpela tým. Hanbila sa do piesní poriadne oprieť a spievať plným hlasom. Ale to sa hanbí aj spevák z Coldplay a nikto to nerieši.“

Hoci sa od svojho rozchodu speváci stretli len dvakrát, aj to neplánovane, Bartošovej kariéru aj životné eskapády Penk sledoval. „Asi pred rokom, keď som videl ukážku z koncertu, kde jej zlyhával hlas a všetci sa jej smiali, mi skoro puklo srdce. Bola chorá a toto si nezaslúžila. Zohnal som si jej číslo a chcel som ju vytiahnuť do úplne inej spoločnosti, kde by sa azda trochu uvoľnila a cítila bezpečne. Dúfal som, že príde na iné myšlienky a že ju to nakopne.“

To ešte nevedel, že dostať sa k Ivete je takmer nemožné, keďže jej mobilný telefón aj mail obsluhoval jej manžel a „ochranca“ Josef Rychtář. „Povedal mi, že Iveta spí a meno Michal Penk nepozná. Evidentne manažér, ako sa patrí. Poprosil som ho, aby sa ozvala, no nestalo sa. Odkaz sa k nej pravdepodobne ani nedostal.“

Snaží sa aj za Ivetu

To, čo nedokázala zosnulá speváčka, sa teraz snaží jej bývalý partner Michal Penk. „Dodnes žijem z tantiém za staré vykopávky, ktoré som kedysi zložil. Našťastie, nemusím živiť rodinu, takže sa z toho dá vyžiť, keď človek nie je náročný. S partnerkou sme sa pokúšali mnohokrát udržať vzťah, ale keď som už príliš lietal v drogách, rozišli sme sa."

"Vyšlo mi nové cédečko, sú naň dobré referencie a po osemnástich rokoch sa chystám aj koncertovať. Mám strach, ale idem do toho. Najradšej by som sa nevracal k starým hitom, ale ľudia určite budú čakať O bláznech alebo Odpusťte nám. Pre seriál Chlapci a chlapi Štaidl napísal dve pesničky, pre Ivetu Dva roky prázdnin a pre mňa Má daleká."

"Aj to bol obrovský hit, ale ja ho neznášam, aj ten seriál, takže dúfam, že na to už ľudia zabudli,“ smeje sa odhodlaný vrátiť sa do hitparád. „Ale bude to ťažké. Som veľmi sebakritický, snažím sa byť vkusný a niekedy mám aj veľký problém presvedčiť sám seba, aby som niečo robil. A keď sa do toho pustím, som zviazaný svojím perfekcionizmom.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní