Na vianočných trhoch: Helena Mezenská nakúpila ostatným poslankyniam srdiečka z keramiky.

Ja sama som darček, vraví Mezenská. Čo chystajú pod stromček ostatní poslanci?

Pre mnohých poslancov je nakupovanie nočná mora a nechajú to radšej na partnerov. Iní využijú internet. Kto kupuje len symbolické darčeky do 20 eur?

Na rozdiel od väčšiny daňových poplatníkov si nemusia na darčeky brať žiadne pôžičky, zarábajú viac ako slušne. Čo si teda doprajú pod stromček slovenskí poslanci? Je možno ťažké uveriť tomu, ale väčšinou, tváriac sa pri tom skromne, tvrdili, že si prajú najmä pokoj. Tí márnotratnejší knihu.

Nechcú nakupovať

„Mám veľké deti a ešte nemám vnúčatá a nehodí sa dať pod stromček peniaze. Rozmýšľal som nad tým, že deťom kúpim knihy. A manželke... poradím sa s dcérou, lebo je ťažké vybrať,“ vraví Arpád Ersék z Mostu- Híd.

Ako dodáva, ani on sám nemá nejaké veľké požiadavky na darčeky. „Túžim po zdraví a šťastí. Ťažko mi je vyberať si vecné darčeky. Ak niečo počas roka potrebujeme, tak si to kúpime. Ale ešte vymyslím nejaké prekvapenie pre rodinu,“ tvrdí Ersék.

Z plných obchodov nie je nadšená ani smeráčka Iveta Lišková. Dokonca ich chce navštíviť len tri. „Prvým z nich je kníhkupectvo, tam nakúpim najviac darčekov. A rodičom a starším príbuzným kúpim vitamíny a najmladším hračky,“ vypočítava. Synovi a manželovi ešte vymýšľa. „Ja mám rada hodvábne šatky, tak by ma potešilo, keby mi kúpili nejaké. Alebo knihy,“ tvrdí Lišková.

Túžil po Biblii

Minimálny talent na nakupovanie darčekov priznal obyčajný človek Štefan Kuffa. „Pre vnúčatá nakúpi manželka, ja som slabý nákupca,“ smeje sa a dodáva, že on nemá nakúpené žiadne darčeky.

„Chcem v rodine pokoj a pohodu. Už máme veľké deti, tak sme sa dohodli, že nebudeme kupovať zbytočnosti. Aj tak potom iba zapratávajú dom. Manželke určite kúpim kvety. Dostáva ich každé Vianoce,“ prezrádza Kuffa. On vraj už darček dostal. „Chcel som jednu knihu, ktorú mi syn Gregorko na Mikuláša daroval. Bibliu so záložkami a v krásnom obale, z toho som sa veľmi tešil.“

Potom však priznáva, že aj on sám si chce kúpiť knihy. „Gitarovú s trampskými alebo gospelovými pesničkami a jednu o liečivej prírode od svätej Hildegardy.“

Nakupovanie je nočná mora aj pre Jozefa Mikloška z KDH. „Na darčeky nikdy nemám čas. Vždy to odsúvam a nakoniec niečo drobné kúpim aspoň manželke. Na darčeky som absolútny ‚trotl‘.“ Jeho rodina je poriadne veľká, a tak radšej necháva zháňanie na manželku. „Máme jedenásť vnúčat a štyri deti, plus nevesty.“

Ako oddaný kresťan chce duchovné Vianoce. „Snažíme sa byť skromnejší a nie mať pod stromčekom haldy vecí, ktoré si nik neváži. Chceme, aby Vianoce boli radosťou v duši. Kapustnica, koláče,“ teší sa na plný stôl Mikloško. A príbuzným odkazuje, že on by chcel dobrú knižku, perá, ceruzky či zošit.

Koniec škaredým kabelkám

Problémy s výberom priznáva aj parlamentný burič Alojz Hlina. Hoci v politike vie väčšinou zaujať, v obchode vraj býva bezradný. „Ja kupujem darčeky na poslednú chvíľu a potom kúpim narýchlo nejakú škaredú kabelku. Už ich nie je kam dávať,“ prezrádza s tým, že so ženou sa už dohodli, že také kupovať nebude.

„Pre deti to celé organizuje manželka. Jej ešte neviem, čo kúpim. Ale nič jej nechýba. Má mňa. Netreba to rozmaznávať, človek sa potom nemá na čo tešiť. Toto keď jej poviem, hneď ide do vývrtky,“ smeje sa Hlina. On by rád pod stromčekom našiel snoubord. Asi si ho kúpi sám, keďže jeho žena nadšenie pre tento šport nemá.

Naopak, smerák Róbert Puci lásku k snehu s manželkou prežívajú spoločne. „Chcela nové lyžiarky. Dúfam, že som dobre zistil veľkosť a trafím správne. Budú bielo-červené. Nájde si ich pod stromčekom, sám jej ich pôjdem kúpiť. Deťom zas bábiku, spoločenskú hru a autíčko na diaľkové ovládanie.“

Zháňa kocky

Hračky idú naháňať aj iní poslanci. Pod stromčekom ich čakajú aj dvaja synátori Martina Poliačika z SaS. „To sú prvé Kubkove (2,5) Vianoce, ktoré vníma. Jerguš (4 mesiace) má Vianoce ešte každý deň. Kubko je teraz zbláznený do písmeniek a čísel. Tak mu kúpime vnímavé hračky, kocky a stavebnice.“

A napriek poslaneckému platu majú vraj s manželkou pravidlo, že si nedávajú darčeky drahšie ako 20 eur. „Vianoce majú byť symbolické, o tom, že rodina je spolu. Ja chcem pokoj, tento parlamentný život je zhon. Pre mňa je základom odpočinúť si,“ vysvetľuje Poliačik.

Do hračkárstva nabehol aj Anton Martvoň zo Smeru, hoci sám ešte otcom nie je. „Neterke a synovcovi kupujem hračky. Tomáškovi (3,5) lego a Viktorke (6) tašku s Monster High príšerkami,“ ukázal nám. Našťastie ho pri tom neprichytil poslanec Kuffa, ktorý sa okrem iného preslávil svojou snahou obmedziť predaj bábik, „takých zubatých a takých strašidelných“, ako ich definoval.

Nezabudne na psa

Niečo na čítanie chce darovať aj jeden z najbohatších slovenských politikov Juraj Miškov z Novej väčšiny. „Vždy darúvam knihy. Keď sa mi nejaká páči, kúpim z nej aj päť kusov a potom dávam ľuďom, o ktorých si myslím, že im má čo povedať,“ vysvetľuje svoj zvyk. Napriek tomu, že vlastní jachtu, a teda asi skromný príliš nie je, netúži vraj po ničom špeciálnom.

„Aj ja chcem knihy, vždy ma potešia, hoci mám na ne málo času. Cez dovolenky ich prečítam niekoľko naraz. Mám rád aj darčeky typu pyžamo či spodná bielizeň. A jachtu nechcem,“ smeje sa Miškov. A ako pravý psičkár plánuje dať pod stromček prekvapenie aj svojej labradorke. „Aj psíkovi dáme urobiť nejakú mäsovú tortu alebo čosi také,“ sľubuje.

Na domáce zvieratá nezabúda ani jeho bývalý stranícky kolega Ľubomír Galko z SaS. „Každý rok dávame niečo kocúrovi Rikimu aj psovi Neximu. Tentoraz dostanú nový pelech.“ Zaujímavejší darček však pripravil pre svoju rodinu.

„Manželke Danke aj dcére Lucke som kúpil letenky do Kodane, kde študuje druhá dcéra Simonka. Poletíme tam na jar a návštevu spojíme aj s výletmi po okolí.“ Sám túži po niečom dobrodružnejšom. „Potápačský kurz by som chcel. Ale asi si ho budem musieť kúpiť sám, lebo moje baby sa o mňa boja.“

Ronalda pre dcéru

Zaujímavé darčeky si nájde pod stromčekom rodina smeráka Štefana Gašparoviča. Jeho štyrom deťom prinesie Ježiško najmä hračky, no pre dcéru Dominiku má niečo špeciálne. „Dres Ronalda. Hráva futbal v Slovenskom Grobe. Bude v ňom asi trénovať,“ prezrádza Gašparovič. Manželke kúpil porcelánovú bábiku.

„Je to taká tradícia, žena ich zbiera, máme ich tuším štrnásť,“ dodáva. Počítačové hry zas začal zháňať právnik z Mostu-Híd Gábor Gál. „Pre deti to bola doteraz klasika Lego city, ale tento rok už idú do počítačových záležitostí. Ešte sa nerozhodlo, či to bude PlayStation, alebo Xbox.“ So ženou si pripravujú prekvapenia, a tak nám nechcel prezradiť, čo od neho dostane.

Darček je ona

Nedávno prekvapila poslankyňa Helena Mezenská, ktorá tvrdila, že najväčším stupňom oslobodenia človeka je vzdať sa jedla. Čo ide ona kupovať a čo si praje? Samozrejme, nič vecné.

„Dcéra je veľká, je skôr na zážitky. Chceli by sme ísť na výlet do Londýna. Mame asi zoženiem nejakú drobnosť, zdá sa mi, že z vecných vecí máme všetko. Tešíme sa z toho, že sme spolu. Vianoce už pre mňa dávno nemajú rozmer obdarovávania hmotnými darmi. Pre mnohých som darčekom ja a moja pozornosť. Nechcem byť sebecká, ale vnímam to tak, že aj pre mojich najbližších sú spoločné chvíle najkrajším darčekom,“ vysvetľuje drobná Mezenská.

Sviatky možno strávia pod Tatrami na chate jej kamarátky. „Neplánujem, nechávam to na poslednú chvíľu.“ Svojim poslaneckým kolegyniam však na vianočných trhoch nakúpila malé keramické srdiečka s ich menami.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní