Za dvadsať miliónov: Najväčšiu jachtu zo Slovákov vlastnia podnikatelia Michal Lazar a Alexej Beljajev. Volá sa 2 Ladies.

Jachtárska elita: Ktorí bohatí Slováci podľahli kúzlu luxusných plavidiel?

Iba zopár boháčov trávi leto na vlastnej lodi a my vieme, kto zo Slovákov má najväčšiu.

Najprv podľahnú kúzlu jachtingu, vzápätí sa rozhodnú obstarať si vlastnú loď. Bežný smrteľník to môže vnímať ako nepochopiteľný rozmar, no v skutočnosti vraj ide o životný štýl a filozofiu. Jachty v hodnote niekoľkých rodinných domov vlastnia aj niektorí Slováci a ich impozantné kúsky obdivujú v prístavoch turisti rôznych národností.

Kolosy považované za vec prestíže však zhltnú na údržbe a kotvení nemalé sumy. V zásade platí, že ročné náklady sa rovnajú desiatim percentám z kúpnej ceny. Slovenskí jachtári obľubujú zväčša dve destinácie, kde kotvia. Jedna časť nedá dopustiť na Chorvátsko a druhá preferuje Monte Carlo na Azúrovom pobreží. Tí najmajetnejší svoj koráb na zimné obdobie premiestnia do Karibiku, kde je celoročne pekné počasie.

Najväčšia

Najokázalejšiu jachtu má u nás jednoznačne duo Michal Lazar a Alexej Beljajev. Päťdesiatosemročný právnik a podnikateľ s priezviskom znejúcim po rusky pred tromi rokmi investovali do luxusnej motorovej jachty, ktorá je dlhá takmer štyridsaťsedem metrov, a nazvali ju 2 Ladies.

Navrhnutá je tak, aby sa mohla plaviť po celom svete - dosah má viac než štyritisícpäťsto námorných míľ, čo je vyše osemtisíc kilometrov. V šiestich kajutách môžu ubytovať dvanásť hostí. Každá z kabín ponúka plnohodnotné zariadenie ako v hotelovej izbe, má svoju toaletu aj sprchu. O ich pohodlie sa stará desať zamestnancov a britský kapitán.

Hostia Lazarovej a Beljajevovej lode sa môžu zabávať až na troch palubách. Na hlavnej majú k dispozícii veľký jedálenský kút. Kávičku si tu vychutnajú na pohodlnej sedačke, prípadne sa premiestnia na prednú palubu, kde sú pripravené mäkké matrace. Osviežiť sa dá vo vírivke, pri bare i grile. Všetky paluby spája presklený výťah, ktorý je zasadený v točitom schodisku vyrobenom z ebenu, ocele a travertínu. Schodíky sú nasvietené špeciálnym teplým svetlom, ktoré nie je agresívne pre oči.

Pre tých, čo preferujú aktívny oddych, má loď dva vodné skútre, motorový čln, vodné lyže, vodný skejtbord a záchranný čln. Športovci môžu počas plavby využiť dobre zariadené fitnescentrum. Technické vybavenie ako televízor, DVD prehrávač, MP3 prehrávač, pripojenie na internet, ozvučenie, nabíjačky a satelit sú samozrejmosťou.

Biznismeni, ktorí sa objavili v niektorých kontroverzných kauzách, vraj trávia s rodinami na jachte veľa času. V lete kotvia v Monacu a plavia sa po Azúrovom pobreží, Taliansku či Chorvátsku. V zime presúvajú luxusnú loď do Karibiku. Jachta za dvadsať miliónov eur majiteľom aj zarába. Slovenskí podnikatelia ju totiž prenajímajú. Za deň si účtujú 35-tisíc eur a na týždeň sa cena pohybuje okolo 200-tisíc eur. Na porovnanie, za túto sumu sa dá v centre Bratislavy kúpiť slušný trojizbový byt.

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní najčítanejšieho týždenníka PLUS 7 DNÍ


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní