Michael Jackson: V časoch veľkej slávy.

Jackson mal vedľa spálne poplašné zariadenie a tabuľku "Nerušiť, prosím!"

Britské noviny tvrdia, že podľa dokumentov FBI Michael Jackson deti sexuálne zneužíval a platil za ich mlčanie.

Keď pred rokmi obvinili kráľa popu Michaela Jacksona zo zneužívania maloletých, jeho kariéra išla dolu vodou. Hoci spod obvinenia ho oslobodili v plnom rozsahu, z procesu sa nespamätal. Sídlo Neverland, kam sa odmietol vrátiť, začalo chátrať.

Jeho pozemská púť sa skončila v júni 2009 po predávkovaní narkotikom pred plánovaným turné, ktoré ho malo vrátiť do centra pozornosti. Dostal sa doň aj teraz - môžu za to doteraz utajované dokumenty z archívu FBI.

Pri porne v Neverlande

Ťažké obvinenia sú na svete. Kým Michaelova rodina sa pokúša dokázať, že podiel viny na jeho smrti má aj agentúra AEG Live, organizátor jeho plánovaného turné, britské noviny Sunday People, nedeľné vydanie novín Daily Mirror, tvrdia, že získali utajované materiály z archívu americkej spravodajskej služby FBI.

Podľa novín obsahujú dôkazy, že Jackson pätnásť rokov sexuálne zneužíval deti a ich mlčanie si kupoval. Materiály majú viac ako dvetisíc stránok, pochádzajú z roku 1989. Nechýbajú v nich nahrávky a prepisy telefonátov. Podrobne opisujú i to, čo zaznamenal napríklad jeden z Jacksonových zamestnancov. Ten speváka pozoroval, keď obťažoval detskú hereckú hviezdu. Nie je vylúčené, že by mohlo ísť o Macaulaya Culkina, známeho z príbehov Sám doma, ktorý bol v Neverlande častý hosť. V čase procesu s Jackom to poprel.

Culkin, dnes už dospelý, mal psychické problémy, bral drogy. Iného chlapca vraj Michael zneužíval, keď pozeral pornofilm. Ďalšieho chlapca v súkromnej kinosále chytal za genitálie. Nie je vylúčené, že o zostavenie dokumentu sa postaral samotný Michael Jackson.

Vyhrážali sa, zaplatil

Keď mu rodičia zneužitého chlapca hrozili, že ho zažalujú za sexuálne obťažovanie maloletého, najal Jacko súkromného detektíva Anthonyho Pellicana. Ten spomínanú rodinu aj ostatné deti držal pod dozorom a ďaleko od médií. V dokumente sú údajne dôkazy o tom, že Jackson svojim obetiam za mlčanie zaplatil dohromady 27 miliónov eur. Obetí boli minimálne dva tucty.

Keď v roku 2002 Pellicana vyšetrovali, lebo protiprávne odpočúval viaceré hollywoodske hviezdy, dostal sa materiál o Jacksonovi, ktorý zhromaždil, do rúk FBI. Tá však až doteraz držala akty pod zámkom. Prístup k nim mal aj Pellicanov bývalý spolupracovník a urobil kópie dokumentov. Spolupracovník, ktorý chce zostať v anonymite, tvrdí, že skôr nebol pripravený dokumenty zverejniť s ohľadom na Jacksonove deti Princea Michaela, Paris a Blanketa.

Dôvodom zmeny názoru boli obvinenia z úst tanečníka Wada Robsona, ktorý tvrdil, že Jackson ho od siedmich do štrnástich rokov pohlavne zneužíval. „Keď bol zverejnený Wadov prípad, mal som pocit, že je čas, aby sa o tom dozvedela verejnosť. Aby vedela, aké informácie, ktoré sú teraz v rukách úradov, boli zhromaždené, no nikdy neboli zverejnené,“ vysvetľuje Pellicanov spolupracovník.

Prince Michael

V ťažkej situácii sa ešte pred zverejnením informácií FBI o otcovi ocitol koncom júna jeho starší, šestnásťročný syn Prince Michael. Od Michaelovej smrti sa celá rodina Jacksonovcov háda, nedávno sa Princeova sestra Paris pokúsila o samovraždu. Teraz ho predvolali na súd, aby vypovedal o posledných spomienkach na otca v deň jeho smrti.

Prince Michael uviedol, že ráno v deň otcovej smrti ho zavolali do spálne, kde sa musel prizerať, ako sa doktor Conrad Murray pokúša Michaela oživiť. „Otec napoly ležal na posteli, oči mal vyvrátené dozadu,“ povedal Prince. Bola to jeho prvá verejná výpoveď o otcovej smrti. „Sestra prišla hore, ale my sme ju tlačili von. Celý čas kričala a vravela, že chce svojho ocka,“ dodal Prince Michael. Potom Michaela Jacksona previezli do nemocnice, bolo však neskoro. O niečo neskôr doktor Murray deťom povedal, že ich ocko umrel.

Prince Michael tvrdí, že traumatické zážitky sa mu zrejme nikdy nepodarí celkom spracovať a vyrovnať sa s nimi. „Nikdy už nič nebude také, aké to bolo predtým. V noci nemôžem spať. Takmer vôbec nespím. Po otcovej smrti som bol dlho od mnohých ľudí citovo úplne vzdialený,“ hľadal slová. Aj jeho pätnásťročnú sestru Paris otcova smrť úplne vykoľajila. „Zo všetkých súrodencov ju to zasiahlo asi najtvrdšie. Bola otcova princezná. Veľmi jej to ublížilo,“ hovorí najstarší z troch detí.

Nešťastný syn: Prince Michael so svojou novou láskou Remi Alfalahovou. Foto: profimedia.sk

Chcela sa zabiť

Obavy o Paris pretrvávajú. Sila a rozhodnosť, ktoré sa pokúšala ukázať navonok, boli zrejme iba zdanlivé. Nedávno sa z rodinnej histórie dozvedela niečo, čo by podľa známych mohlo objasniť jej pokus o samovraždu.

Paris Jacksonová sa pokúsila zobrať si život možno preto, lebo jej povedali, že Michael Jackson nebol jej otec. Prince Michael aj Paris majú rovnakú matku, Debbie Rowovú, no iného biologického otca. „Paris bola presvedčená, že Michael Jackson bol jej otec. Zistenie, že to tak nie je, mohlo v nej spustiť lavínu, ktorá ju stiahla dolu,“ povedal jeden jej kamarát britským novinám The Sun.

Paris bola zdrvená, keď sa dozvedela pravdu. Túto informáciu jej zrejme poskytli, aby sa pripravila na miliardový proces s agentúrou AEG Live. Spoločnosť oznámila, že na súde nebude hovoriť iba o Jacksonovej konzumácii drog a o alkoholizme, chce aj dokázať, že iba najmladšie z detí, Blanket, je Michaelov biologický potomok. Pred pár týždňami sa Paris predávkovala a podrezala si žily, našťastie sa ju podarilo zachrániť.

Kto je otec?

Biologickým otcom Princea Michaela a Paris je údajne britský herec Mark Lester. Vyhlásil to už dávnejšie, teraz to tvrdí ďalší Jacksonov priateľ Jason Pfeiffer. Rodinné tajomstvo mu vraj krátko pred smrťou prezradil sám Michael.

Mark Lester vyhlásil, že kvôli určeniu otcovstva je ochotný ísť na testy DNA. Ak by testy potvrdili, že britský herec je skutočne biologickým otcom Paris a so zbožňovaným Michaelom ju vlastne nič nespája, podľa jej známych by ju to mohlo zničiť. Na sociálnej sieti sa stále objavujú jej vyjadrenia, že bojuje s depresiou a úzkosťou.

Objavili sa aj mnohé špekulácie. Ak Jackson zneužíval cudzie deti, vlastných sa ani nedotkol? Podľa neprajníkov už v čase sobáša s Debbie Rowovou sa hovorilo, že spevák má k deťom nezdravo blízko a túži po potomkoch z iného dôvodu ako ostatní ľudia. Prvá manželka Lisa Marie Presleyová, dcéra kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, sa s ním rozviedla údajne preto, lebo ho nachytala uprorostred malých detí.

Neskôr prišla na scénu zdravotná sestra jeho lekára Debbie, ktorá s jeho návrhom, zrejme za slušnú finančnú protihodnotu, súhlasila. Po rozvode sa detí dobrovoľne vzdala. Paris s ňou po rokoch nadviazala kontakt, stretli sa niekoľkokrát. Prezradila jej Debbie Rowová niečo, o čom Paris nevedela?

Otec Jackovej dcéry?: Mark Lester chce ísť na testy DNA. Foto: profimedia.sk

Poplach a - nič sa nestalo

Nedávno sa objavila správa, že Michael Jackson mal nainštalované poplašné zariadenie, ktoré sa spustilo, keď sa niekto priblížil k jeho spálni. Tvrdí to jedna z údajných obetí, tanečník Wade Robson. Podľa neho Jacko urobil všetko pre to, aby ho pri ukájaní sexuálnych chúťok nikto nepristihol.

Okrem poplachu mal vraj na dverách tabuľku s nápisom Nerušiť, prosím! V roku 2005, keď Michaela obvinili zo zneužívania detí, Robson na súde vypovedal v spevákov prospech. Dnes tvrdí, že to mohlo spôsobiť len „vymývanie mozgu Jacksonom a jeho advokátmi“. Wade by teraz, keď sa objavili dokumenty FBI, svojou výpoveďou chcel mobilizovať údajné Jacksonove obete, aby sa bez strachu vyjadrili.

Poslednú miliónovú sumu za mlčanie spevák podľa britských novín vyplatil rodine Jordana Chandlera, po obvinení zo zneužívania v roku 1993 sa však prípad na súd nedostal. Advokát rodiny Jacksonovcov Tom Mesereau všetky obvinenia poprel. „FBI nemá žiadne akty, ktoré by dokumentovali zneužívanie dvadsaťštyri malých chlapcov, lebo sa to nikdy nestalo,“ povedal pre server Radar online.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní