Zábavka alebo niečo viac?: Andrej Babiš si vraj dáva robiť všetky možné horoskopy.

Je za úspechmi politika Merkúr v Panne? Andrej Babiš vraj verí v horoskopy a veštenie

Pre niekoho to bolo veľké prekvapenie, pre mnohých len potvrdenie, že svojrázny podnikateľ Andrej Babiš má úspech skutočne vpísaný vo hviezdach.

Populárny politik s kontroverznými názormi si totiž podľa českých médií dáva zostavovať horoskopy. Neodmietne vraj ani výklad kariet či kontakty s nadprirodzenými silami.

V rukách astrológov?

O vplyve astrológov, kartárok a veštkýň na druhého najbohatšieho Čecha so slovenskými koreňmi sa toho z oficiálnych zdrojov veľa nedozvieme. Babišova dlhoročná partnerka Monika však už dávnejšie vyklebetila médiám, že pán podnikateľ využíva najmenej dve kartárky, ktorým verí a dáva si od nich vykladať karty. Na svojho muža tiež prezradila, že neodmieta ani kontakt s nadprirodzenými silami.

Ľudia z Babišovho okolia tvrdia, že k záujmu o astrológiu podnikateľa priviedla práve partnerka Monika. Ona sama sa v rozhovore pre časopis Ona Dnes, ktorý patrí do vydavateľstva Mafra ovládaného Babišom, nedávno vyjadrila, že je to presne naopak. „Andrej si rád dáva robiť všetky možné horoskopy oveľa častejšie než ja a všade nám vychádza, že my dvaja sa k sebe nehodíme. Raz sme si dali urobiť aj klasické osobnostné testy a vyšlo nám, že sa k sebe veľmi hodíme ako obchodní partneri, ale nie vo vzťahu,“ povedala podnikateľova partnerka.

Čítajte viac:

Miliardára Babiša vyšetrujú úrady: Má na krku škandál s eurofondami?

Podobné odhalenie by v prípade väčšiny európskych politikov malo zrejme zdrvujúci vplyv na ich popularitu, nie však u Andreja Babiša. Zdá sa, že voliči i jeho podporovatelia sa zmierili s predstavou, že štátny rozpočet Českej republiky má na starosti človek, ktorý, i keď možno len tak zo zvedavosti, skúma vhodnú konjunktúru astrálnych telies. Mimochodom, magazín Echo už minulý rok špekuloval, že Babiš si dáva obchodné stratégie a transakcie posvätiť dáme, ktorá nemá s jeho biznisom na prvý pohľad vôbec nič do činenia.

Nezaoberá sa totiž ani fúziami, ani akvizíciami, ale zostavovaním horoskopov a výkladom kariet. Napríklad z dátumu a miesta vzniku vyhliadnutej firmy sa dá vypočítať postavenie planét, určiť očakávané pôsobenie nadpozemských síl a dať odporúčanie, či sú vesmírne telesá naklonené obchodu, alebo práve naopak.

Babiša k astrológii údajne priviedla manželka Monika. Foto: profimedia.sk

Horoskop na úspech

Košická rodáčka kartárka Jana Mayerová tvrdí, že astrológia môže uspokojiť aj racionálneho človeka. Podľa zistení médií to bola práve ona, kto Babišovi pred rokmi navrhol, aby vstúpil do politiky, lebo na to bola vhodná konštelácia hviezd. Koníčkom tejto odborníčky na Európsku úniu a európske fondy, ktorá radila Agrofertu v čase, keď získal spornú dotáciu na farmu Bocianie hniezdo, je práve predvídanie osudu z postavenia planét. „Bohužiaľ, rešpektovaný odbor poškodzujú rôzne televízne relácie typu Volajte veštcom. Pritom astrológia môže uspokojiť aj racionálneho človeka. Je to umenie. Nehovorí vám, čo máte robiť alebo čo sa stane. Ako mapa ponúka cesty, hovorí, kde sú aké križovatky a odbočky, a vy už si musíte sami vybrať, kadiaľ pôjdete. Inými slovami, v astrológii je oveľa viac odpovedí na naše otázky, než si myslíme,“ tvrdí Mayerová.

Údajne však ani ona, ani žiadny iný astrológ, veštec alebo kartárka nemajú u Andreja Babiša „exkluzivitu“. Karty českému ministrovi financií údajne občas vykladá i hovorca Agrofertu Karel Hanzelka alebo matka speváka Richarda Krajča, s ktorým sa Babiš priatelí.

Nejde však ani o priame „rady“ - motívom je skôr akási zvedavosť, či je, alebo nie je postavenie hviezd priaznivé. Ak si ešte stále kladiete otázku, prečo je Andrej Babiš taký úspešný, jednou z odpovedí je, že je skrátka klasický Merkúr v Panne. „To znamená, že je to veľmi šikovný chlap s analytickým myslením a so schopnosťou ísť vpred, byť prvý. Zároveň je pracovitý,“ potvrdil časopisu Ekonom plzenský právnik Jiří Kubík, inak jeden z najznámejších českých astrológov.

Čítajte viac:

Mečiarov známy dostal budovu za babku, ukazuje prstom na Babišovu rodinu!

S tým súhlasí i populárna česká kartárka Hana Aubrechtová: „Je to však človek, ktorý veľmi dá na svoje okolie. Samozrejme, nejaký zámer má vo svojej hlave, ale je veľmi ovplyvniteľný. Karty hovoria, že nie všetci ľudia v jeho okolí sú pozitívni. Jeho kariéra prudko stúpa a je ešte veľa vecí, ktoré teraz musí riešiť a na ktoré nebol zvyknutý,“ predpovedá kartárka.

Skeptická veda

Skeptici poukazujú na to, že astrológia šikovne narába s pojmami, ktorých cieľom je urobiť ju tajomnejšou a zároveň ju predstaviť ako vedeckú disciplínu. Termíny ako kvadratúra, konjunkcia, sextil, kvinkux, trigon, bikvintilis, semikvadrát, dispozitor, radix, casus, detriment, orbis a podobne sú síce zvukomalebné, no veľký zmysel nedávajú.

Zaujímavé je, že niektoré z nich vymyslel, pravdepodobne z recesie a pre pobavenie seba a svojich kolegov, slávny matematik a astronóm Johannes Kepler. Český spolok skeptikov Sisyfos nás v súvislosti s dôveryhodnosťou horoskopov odkázal na vyjadrenie svojho bývalého predsedu prof. MUDr. Jiřího Heřta, ktorý sa zapísal do histórie svojím celoživotným nekompromisným kritickým vystupovaním proti takzvanej alternatívnej medicíne, najrôznejším pavedeckým teóriám a šarlatánskym praktikám vrátane astrológie.

Čítajte viac:

Podvod takmer za 200-tisíc eur: Ďalší Babiš pred súd

„Horoskop nemá žiadnu vypovedaciu hodnotu. Exaktné vedecké testy dokázali, že astrológia ani horoskopy nefungujú,“ tvrdí. „Presvedčivosť astrológov možno navyše ľahko vysvetliť psychologicky. Uplatňuje sa takzvaný Barnumov efekt. Ide o psychologický fenomén, keď človek má tendenciu akceptovať akékoľvek všeobecné a vágne opisy osobnosti ako priamo ušité na jeho osobu. Okrem iného pôsobí známy placebo efekt, pri ktorom sa uplatňuje autosugescia, čiže ľudia sú presvedčení, že im veštec alebo kartárka skutočne pomáhajú.“

Rozsiahle štúdie podľa neho nikdy nezistili ani žiadny vzťah medzi dátumom narodenia, osobnými vlastnosťami a inteligenciou človeka. Vedci nenašli ani vzťah medzi týmito vlastnosťami a narodením v určitom znamení zverokruhu. V jednom zo svojich posledných článkov profesor Heřt dokonca vyjadril obavu, že „astrológia spolu s množstvom ďalších iracionálnych disciplín a názorov významne ovplyvňuje celú spoločnosť, prispieva k jej ohlupovaniu, strate kritického myslenia. Nepochybne tým môže vzrásť nebezpečenstvo podľahnutia rôznym náboženským alebo politickým ideológiám“.

Pre mnohých skeptikov je preto nepochopiteľné, že výskum agentúry STEM zverejnený v týchto dňoch pasoval Andreja Babiša na prvé miesto v rebríčku popularity. Podľa výskumov mu verí celých 60 percent občanov. Zrejme za tým bude stáť Merkúr s Pannou. Bude ešte veľmi zaujímavé sledovať, čo ďalšie Andrej Babiš uvidí v krištáľovej guli, čo mu prezradia karty, našepkajú hviezdy a akú energiu mu zošlú astrálne znamenia.