Jeden z najznámejších miliardárov našiel inšpiráciu v krčme

Miliardár a senátor Ivo Valenta sa presťahoval z Monaka do Česka.

Na Slovensku nie je príliš známy, hoci tu má miliónové investície. V Česku je však Ivo Valenta (60) senátor za Stranu soukromníků ČR a jeden z najznámejších miliardárov. Začínal najmä hazardom, neskôr sa jeho skupina Synot rozrástla až do 20 štátov. Teraz sa venuje tiež cestovnému ruchu, predaju áut i médiám a ide sa vrhnúť do súkromného školstva.

S Valentom sme sa stretli na bratislavskom letisku v jeho súkromnom lietadle. Spoločnosť nám robila letuška aj piloti. Neskôr sme sa presunuli do VIP zóny letiska, kde sa zhovorčivý a na miliardára veľmi sympatický Valenta rozrozprával o svojom živote aj najnovších plánoch.

Inšpirácia z krčmy

Ivo Valenta začal podnikať v hernom priemysle začiatkom deväťdesiatych rokov aj vďaka tomu, že pred revolúciou pracoval v Slušoviciach. „Vtedy sme mohli chodiť do zahraničia. V Nemecku som kamarátovi pomáhal v krčme. Tam mali automaty a zasvätili ma do toho. Keďže som inklinoval k reštauráciám a ku krčmám, tak ma to oslovilo. Kúpil som dva automaty. Až po revolúcii som ich však mohol prevádzkovať, dovtedy slúžili ako dekorácia,“ prezrádza Valenta.

Napriek tomu, že ho pokladajú za kráľa hazardu a jeho skupina Synot operuje v 20 štátoch, sám je známy tým, že hazard ho neláka. „Hral som len pre zábavu. Dokonca aj v Monaku, keď za mnou boli známi a priatelia, ktorí chceli ísť do kasína, som sa len pozeral,“ smeje sa Valenta. Na Slovensku ho ľudia poznajú najskôr z odovzdávania hlavnej ceny ankety OTO.

Zrekonštruoval Žabu

Valenta má v našej krajine niekoľko relatívne veľkých investícií. Okrem hracieho priemyslu sa totiž venuje cestovnému ruchu. Desať miliónov eur investoval do kúpaliska Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach. „To som kúpil v dezolátnom stave a podarilo sa ho krásne zrekonštruovať,“ hovorí Valenta hrdo. Ďalšou jeho slovenskou aktivitou je hotel Elizabeth v Trenčíne. Do toho vrazil 18 miliónov eur a hotel je dnes mimoriadne oceňovaný.

Zelená žaba: Slávne kúpalisko bolo v dezolátnom stave, Valenta doň investoval 10 miliónov eur.
Zelená žaba: Slávne kúpalisko bolo v dezolátnom stave, Valenta doň investoval 10 miliónov eur.
Foto: Archív I.V.

Valenta je okrem iného známy tým, že je gurmán a mnohé zaujímavosti, ktoré objaví vo svete, zavádza vo svojich reštauráciách. „Je to pravda. Fotím jedlá, rozprávam sa so šéfkuchármi. Minulý týždeň som robil biznis trip po Balkáne, kde som sa stretával s partnermi. Jednu známu reštauráciu som navštívil v Macedónsku, kde som jedol pečené jahňatá. A potom som bol v Srbskej republike, kde som zas jedol jahňatá na ražni. Piekli ich vonku. Mali tiež skvelé vína, rakiju. Odporúčam ten recept prevziať a robiť to tu,“ hovorí český senátor a miliardár.

Vlastné lietadlo

Valenta za obchodnými partnermi lieta. Na súkromnom lietadle. Na cestách trávi totiž veľa času. „Minimálne raz až dvakrát týždenne som v lietadle. Cestujem za biznisom aj rodinou. Predsa len má Európa generáciu podnikateľov, ktorí sa potrebujú vidieť, nestačia im e-maily či face time. Je to aj vec istoty pre partnera, že za ním priletíte súkromným lietadlom a že máte záujem stretnúť sa s ním a rokovať,“ vysvetľuje. V zahraničí žil dlhé roky. Rozhodla tak rodinná rada, keď firma začala expandovať.

Súkromné lietadlo: Ivo Valenta trávi na cestách veľa času. Vlastné lietadlo pokladá za pohodlnejšie a oveľa rýchlejšie než bežné linky.
Súkromné lietadlo: Ivo Valenta trávi na cestách veľa času. Vlastné lietadlo pokladá za pohodlnejšie a oveľa rýchlejšie než bežné linky.
Foto: Michal Šebeňa

Späť do Česka

Nedávno sa však presťahoval z Monaka, ideálneho na rozvoj hazardného biznisu, domov do Česka. A vrhol sa do politiky. „Ešte v roku 1992 otec spoluzakladal stranu podnikateľov a živnostníkov. Potom chcel kandidovať za senátora, ale to mu nevyšlo. A ja som si povedal, že keď dospejem, tiež to skúsim. Nemohol som sa už pozerať na tie regulácie a veci okolo podnikania. Ja si pamätám, ako sme začínali. Mali sme určité predstavy o tom, ako to bude vyzerať o 10-20 rokov. Nikdy som si však nemyslel, že v Česku vznikne agroľavicová vláda, ktorá začína uťahovať skrutky, označuje podnikateľov za tých, ktorí kradnú a klamú. Treba vrátiť späť slobodu podnikania a človeka, aby sa mohol rozhodovať sám,“ vysvetľuje vstup do politiky.

Zmeniť školstvo

Okrem toho má ambície v oblasti školstva. „Rokujem o vstupe do jednej vysokej školy. Zatiaľ by som ju nechcel menovať. A tiež by som chcel zriadiť v Zlínskom kraji súkromné školy. Myslím si, že v Česku sa v školách začína inklúzia. Chcel by som byť vzorom, že sa školstvo dá robiť aj inak,“ hovorí Valenta.

Dodáva, že sa do toho zapojí aj jeho nadácia, tá bude prispievať šikovným študentom, ktorí na súkromnú školu nemajú financie. „Bol by som rád, keby sa študenti tiež poriadne učili po anglicky. Musia ich však učiť profesionáli a ľudia, pre ktorých je angličtina materinský jazyk. Deťom nepomôže, ak majú jednu hodinu týždenne s učiteľom, ktorý nemá znalosti angličtiny,“ myslí si.

Svatba po rokoch

Kráľ hazardu má päť detí. Tri najmladšie, Elišku, Alenku a Iva, so svojou manželkou Alenou (40). Tú si vzal vlani po dlhých 18 rokoch vzťahu. Staršia dcéra Alenka ešte dokončuje prvú triedu v Monaku. „Tak sme 15 dní v Česku a 15 v Monaku. Alenka už chodí aj do českej školy,“ hovorí Valenta a dodáva, že deti sú jeho koníčkom a snaží sa s nimi tráviť čo najviac času.

Svadba: Ivo Valenta si vlani vzal svoju dlhoročnú partnerku a mamu troch jeho detí Alenu.
Svadba: Ivo Valenta si vlani vzal svoju dlhoročnú partnerku a mamu troch jeho detí Alenu.
Foto: Archív I.V.

Valenta je známy aj odsúdením za korupciu vo futbale. Ako majiteľ klubu 1. FC Synot dostal peňažný trest. Prípad bol v Česku veľmi medializovaný, podarilo sa ho preukázať vďaka odposluchom. Valenta neskôr klub predal.

Zákaz hazardu v Bratislave?

Vyše 100-tisíc ľudí sa v hlavnom meste podpísalo pod petíciu za zákaz hazardu na území mesta. O návrhu občanov, ktorý podporoval aj primátor Ivo Nesrovnal, bude tento mesiac rozhodovať mestské zastupiteľstvo. Aktivisti proti hazardu tvrdia, že v Bratislave je 341 prevádzok s hazardnými hrami, 589 výherných prístrojov a 2 379 videohier. Naproti tomu lekární je len 219. Ako uvádzajú na stránke, závislosť od hracích automatov je podľa niektorých odborníkov silnejšia než alkoholizmus.

„Mnohokrát vedie k strate financií, zadlženiu a k sociálnej izolácii. Získavanie peňazí na hru môže byť u závislých spojené s rozpredávaním osobného majetku a majetku svojich blízkych,“ píše sa na stránke. Aktivisti pôvodne vyzbierali 136-tisíc podpisov pod petíciu. Časť hárkov však niekto ukradol priamo z magistrátu a ostalo tak len niečo vyše 98-tisíc podpisov. Mesto však posúdilo petíciu podľa nového nariadenia, podľa ktorého stačí na rokovanie o návrhu 15 percent podpísaných občanov, a tak počet podpisov stačil. Čo si o návrhu myslí Ivo Valenta?

Ivo Valenta
Ivo Valenta
Foto: Michal Šebeňa

Máte sieť kasín, venujete sa hazardným hrám. V Bratislave si ľudia chcú vydobyť zákaz hazardu. Čo na to hovoríte?

Skupina Synot, ktorú vlastním, operuje v 20 štátoch. Viem, ako to vyzerá, keď niekto preženie regulácie. Môže to prebudiť sivú ekonomiku a mafiu. Myslím si, že Bratislava podľahla populizmu a je to veľká chyba, že chce zakázať na celom území túto činnosť. Na Slovensku je to povolené podnikanie. Regulácia v úmernej miere je tou správnou cestou. Nie prohibícia. To sa ešte nikomu nepodarilo. Ak k tomu Bratislava pristúpi, dopadne tak ako iné mestá, kde to spravili.

Čo podľa vás znamená regulácia v úmernej miere?

Nič sa nemá preháňať. Nie sme za to, aby boli kasína na každej ulici. Funguje aj samoregulácia. Prevádzkovatelia sa dohodli, že už nebudú rozširovať prevádzky. Únosná regulácia je taká, že sa povie - sú tu miesta, kde sa regulovať môže. Mesto by malo nastaviť pravidlá podnikateľom. Napríklad zákaz vstupu sociálne slabým či závislým. To všetko je možné a spoločnosti na Slovensku boli pripravené akceptovať to.

V Bratislave je to však tak, že sa dá nezveličene povedať, že na každom kroku sú nejaké menšie herne, v pohostinstvách sú hracie automaty. Nezdá sa vám to už trochu prehnané?

Nemyslím si, že v Bratislave je to prehnané. V platnosti je nový zákon, ktorý skončil prevádzkovanie automatov v krčmách. Väčšina firiem s tým súhlasila, takže do roka v krčmách automaty aj tak nebudú. Budú len v herniach alebo kasínach, kde bude fungovať evidencia. Štát chce tiež registrovať hráčov, aby sa do herní dostali len ľudia, ktorí idú za zábavou, a nie tí, ktorí tomu prepadli. Takže Slovensko má nakročené k regulácii, ale mestá prepadli politickému populizmu a hľadaniu tém rôznych aktivistov, ktorí sa chcú zviditeľniť.

Čo sa týka gamblerov, vy ste sa pre české médiá vyjadrili, že zákazy nepomôžu, lebo tí ľudia sa presunú na internet. Aj to hovoríte zo skúsenosti z iných štátov?

Boli mestá, ktoré urobili niečo podobné ako Bratislava, napríklad Brno, a miesto toho, aby si polepšili, tak dosiahli opak. Začali vznikať čierne herne, súkromné kluby, kvízomaty a iné náhrady, teda prístroje, ktoré nepodliehajú lotériovému zákonu, ale hry simulujú. Chytili sa toho skupiny, ktoré neplatia dane, a ešte aj hráči sú kriminalizovaní, lebo sa pohybujú v tieňovom prostredí. V Brne sú teraz tisíce prístrojov, ktoré fungujú bez regulácie, a vznikol tam raj mafie. Rovnaký problém je v Budapešti či vo Varšave. Tam je 150-tisíc čiernych automatov. Nič pozitívne nedosiahli a volajú legálnych prevádzkovateľov späť. Aj v Grécku zaviedli prohibíciu, aby zistili, že majú zrazu stotisíc nelegálnych automatov a tisíce herní. Mafia sa ani neskrývala. Štát preto pristúpil k novému zákonu, aby pritiahol legálne herne. Aj my sme sa zúčastnili na tendri a uspeli sme ako jeden zo štyroch dodávateľov. Bude regulácia hráčov, výšky stávky.

Ozývajú sa hlasy, že by sa mohla vytvoriť nejaká štvrť, kde by sa nachádzali herne, aby to nebolo na každom rohu.

Už súčasná regulácia určite zmenší trh. Ekonomicky to vydržia len silné firmy. Konkurenčne teda bude menej herní. Ale nápad s vytlačením kasín na jedno miesto pokladám za hlúposť. Dnes je vďaka internetu možnosť hrať všade. Napríklad v mobile po ceste v električke. Keď mestá zakážu herne, prídu iba o dane. A ešte budú ľudia hrať na cudzích serveroch a o peniaze z daní príde aj štát. Ponuka herní by mala byť regulovaná, ale sústrediť ich na jedno miesto nepomôže.


VIDEO Plus 7 Dní