Dočkal sa: Režisér Jozef Bednárik má konečne na hrobe tabuľku so svojím menom.

Jozef Bednárik dostal náhrobný kameň osem mesiacov po smrti

Režisér Jozef Bednárik sa konečne dočkal náhrobného kameňa. Príbuzní sa dohodli i na tom, ako si podelia jeho majetok.

Divadelný mág Jozef Bednárik. Tento rozprávkový nápis mali pôvodne dať súrodenci režiséra Jozefa Bednárika - po viac než polroku od jeho smrti - vyryť na jeho náhrobný kameň.

Nakoniec položili na miesto jeho posledného odpočinku v Zelenči kocku s jednoduchým titulom režisér. Medzitým prebehlo už aj delenie jeho majetku. Prečo však Beďove nehnuteľnosti prepísali len na dvoch z jeho štyroch súrodencov?

Nenáhlili sa

Jozef Bednárik nikdy nedal dopustiť na rodnú dedinu Zeleneč a hoci sa vraj najlepšej priateľke Gabriele Belopotockej raz zdôveril, že chce byť pochovaný inde, urna s jeho popolom leží tu.

„Ľudia toho veľa narozprávajú, no my jeho súrodenci sa neriadime pani Belopotockou ani sa nenecháme ovplyvniť tým, kto čo povie. Keďže Beďko nám nezanechal žiadne želania, prosby ani pokyny, uložili sme ho k našim rodičom. Chceli sme, aby bol tu, a to je všetko,“ vysvetlila rázne sestra Julka, mladšia o šesť rokov.

Aj keď od Beďovej smrti ubehlo už osem mesiacov, tabuľky so svojím menom sa dočkal len pred pár dňami. „Nikam sme sa nenáhlili. Až teraz sme sa na to odhodlali. Zohnali sme človeka, ktorý nám to spravil pekne, hodné Beďka,“ povedali nám v dedine pri Trnave.

Čítajte viac:

Jozef Bednárik si dopredu zrežíroval aj vlastný pohrebný obrad

Žiadne impérium

Na cintorín v Zelenči chodia nielen domáci, ale za slávnym režisérom občas zájdu aj jeho priatelia z brandže. My sme tam zastihli uplakanú herečku Soňu Valentovú s dcérou, speváčkou Katarínou Hasprovou. „Dnes je to presne desať rokov, čo umrel náš tatino. Chodíme za ním do Slávičieho údolia často, ale dnes sme ešte nestihli,“ povedala Katarína o svojom nebohom otcovi, režisérovi Pavlovi Hasprovi.

Za Beďom zašli najprv, pretože v Zelenči spievali s mamou na šansónovom koncerte Jozefa Bednárika, a veruže to stálo za to. „Ešte som nezažila, aby mi na dedine kričali bravo a tlieskali postojačky,“ nadchýnala sa Hasprová neskôr po vystúpení.

Prečo to tak bolo, nám vysvetlila Bednárikova setra Júlia. „Naši rodičia a potom aj Beďko sa tu veľmi podpísali pod vnímanie kultúry. Čokoľvek kvalitné sa u nás koná, vždy máme vypredané. To je to najväčšie dedičstvo, čo nám Beďo zanechal. Žiadne impérium, ako sa hovorí,“ čertila sa na reči závistlivcov.

Čítajte viac:

Lúčenie s Bednárikom: Zelenčania Ďuročíka najpr ofrflali, potom pochválili

Rozdelia sa spravodlivo

Po úspešnom režisérovi, ktorý svoj život zasvätil divadlu, zostali aj tri byty v centre Bratislavy. Tie sa rozdelili medzi súrodencov. Dva byty na Klobučníckej ulici, o ktorých sa hovorilo, že v jednom Bednárik žil a v druhom prijímal návštevy, zdedil brat Vít. Ďalší byt, na Nedbalovej, pripadol sestre Júlii. O spôsobe delenia nehnuteľného majetku hovorí len v náznakoch.

„Byty sú už prepísané, ale ešte sme sa nerozhodli, čo s nimi. Buď sa predajú, alebo ich prenajmeme. Zisk sa spravodlivo rozdelí medzi všetkých súrodencov,“ hovorí a popiera, že by v rodine vznikol akýkoľvek svár pre Beďov majetok. Vylučuje tiež špekulácie, že z dedičstva si niečo odkroja aj režisérovi blízki priatelia.

„Na svoj koniec sa nepripravoval, nenapísal nič, čím by sme sa v tomto smere mali riadiť. Ale mal len nás, tak prečo by niečo dával niekomu, kto s ním nemá nič spoločné,“ dáva si rečnícku otázku Júlia. K majetku Jozefa Bednárika sa mylne pripisuje aj dom v Zelenči, v ktorom občas býval.

„Ten patrí môjmu synovi Lukášovi, ktorý ho dostal od starých rodičov. Beďo tam mal právo bývať. Mal tam jednu izbu, kde sa teraz pravidelne schádzame a medzi jeho obľúbenými vecami spomíname na neho. Je tam veľmi veľa kníh, ale aj tatovo harmónium. S tým ešte vôbec nechceme hýbať. Časom si to nejako rozdelíme.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní