Plný života: Ani transplantácia srdca a zlomená noha Juraja Jakubiska nezastavia.

Juraj Jakubisko pripravuje svoj najnovší veľkofilm

Tvorcu legendárnych filmov Perinbaba či Tisícročná včela ani v sedemdesiatich štyroch rokoch nič nezastaví.

Režisérovi najprv transplantovali srdce, krátko nato sa počas kontroly v nemocnici nešťastne pošmykol a zlomil si nohu v stehennom krčku. Napriek ranám na tele zostala jeho myseľ v plnom pracovnom nasadení.

Pred očami epopeja

Hyperaktívny Juraj Jakubisko je vyše dvoch týždňov pripútaný na nemocničné lôžko. Už štyri mesiace mu v hrudi tlčie nové srdce, teraz sa však zotavuje z operácie nohy. Zlomil si ju vraj tak šikovne, že mu ju len „zoskrutkovali“ a nemuseli mu urobiť totálnu endoprotézu. Operácia, našťastie pre jeho srdce, prebehla len v lokálnej anestézii a trvala dvadsať minút. Režisér teraz v nemocnici rehabilituje, no pri sebe má aj svoj počítač. Vďaka nemu neúnavne pripravuje nové a nové veci do najnákladnejšieho filmu v slovenskej histórii Slovanská epopeja, ktorý chystá. „V Európe dávnych čias sú sily prírody rovnako nepredvídateľné ako konanie ľudí. Život a smrť, vojna a mier, nebo a peklo sú si tak blízko, že splývajú do jedného,“ rozjíma v nemocnici režisér. „V 9. storočí po Kristovi je kresťanská časť Európy posadnutá túžbou po moci a vytváraní nového sveta s novým bohom. Na jednej strane mocná ríša Frankov na čele s Ľudovítom Nemcom a jeho synom Karolmanom a na strane druhej Rastislav a Svätopluk, kniežatá malého slovanského štátu, ktorý zosilnie a postaví sa proti Frankom.“ Jakubisko má pred očami hviezdne obsadenie, scény, dej a každý detail očakávanej snímky, ktorú začne nakrúcať už o pár mesiacov.

S majstrovskou precíznosťou si kreslí jednotlivé momenty do svojho notesa. „Vo filme sa objavia aj ďalšie historické postavy ako Konštantín a Metod, ktorí prinášajú písmo a liturgiu. Svätopluk utekajúc zo zajatia sa dostane medzi pohanov, čo ho doživotne poznačí. Po strate milovanej Ziny sa rozhodne vrátiť do sveta rozumu a moci a mečom bojovať za ríšu a novú vieru,“ dodáva Jakubisko. Zotavuje sa očividne rýchlo a jeho zdravotný stav sa zo dňa na deň zlepšuje. Deana mu i naďalej nosí do nemocnice, ako režisér hovorí, „samé dobré správy a dobroty, ktoré vyvára“.

Zázemie a komfort si užíva vďaka manželke, ktorá stíha okrem každodenných návštev svojho muža organizovať prípravy nového veľkofilmu o slovanskej vzájomnosti. Podľa Deany doteraz jeho rozpočet presiahol neuveriteľných 40 miliónov eur, z čoho 30 miliónov eur tvorí zahraničný kapitál. Len na ilustráciu - jeden z najúspešnejších filmov v histórii svetovej kinematografie, jedenásťoscarový Pán prsteňov - Návrat kráľa, mal rozpočet niečo vyše 70 miliónov eur.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní