Juraj Kukura sa mal vrátiť do SND, no je dokonané. Intrigami ho odtiaľ vyštvali

Vzbura proti Jurajovi Kukurovi v činohre Slovenského národného divadla zafungovala. Richard III. z neho nebude.

Mala to byť jeho životná rola. Len nedávno oslávil herec Juraj Kukura sedemdesiatku a pri tej príležitosti mu ponúkli, aby sa veľkolepo vrátil na dosky Slovenského národného divadla. Naposledy ho na prvej scéne videli diváci v osemdesiatych rokoch, lebo vzápätí emigroval na Západ. No ani takmer tridsať rokov po Nežnej revolúcii sa pre neho rola v SND nenašla. Až teraz si vedenie divadla na Juraja Kukuru spomenulo - mal stvárniť Richarda III. v pripravovanom spracovaní shakespearovskej drámy. Čo sa však nestalo. Chýry o Kukurovom príchode vyvolali vlnu nevôle medzi niektorými členmi činohry. Vzbúrila sa vraj staršia generácia, zoskupená vraj okolo Dušana Jamricha či Zdeny Studenkovej. Jana Oľhová priamo odmietla v pripravovanej hre účinkovať, oficiálne pre nabitý program. Napríklad o Zdene Studenkovej je však známe, že sa s Kukurom v minulosti tak pohádali, že mu odvtedy nevie prísť na meno.

Vy chodíte na návštevu niekam, kde vás nechcú?

Týždenník Plus7dní už informoval, že s avizovaným príchodom Juraja Kukuru do SND to nebude jednoduché. A začiatkom tohto týždňa padlo definitívne rozhodnutie. „Nebude, určite nebude,” povedal nám herec v stredu večer, ako to dopadlo s Richardom III. „Odmietol som to robiť. Vy chodíte na návštevu niekam, kde vás nechcú?” položil nám rečnícku otázku. Bolo zjavné, že paniku v divadle, spôsobenú jeho osobou, nečakal. „Tam boli reakcie takého druhu a na takej úrovni, že to je niečo, čo je mimo mňa. Takéto niečo vôbec nepoznám, nie je to môj svet. Prešiel som s filmami celý svet, prešiel som najväčšie nemecky hovoriace divadlá po Európe, ale nikde inde som sa s ničím podobným nestretol,” zauvažoval nahlas.

Kameňom úrazu sa stal Richard III.
Kameňom úrazu sa stal Richard III.
Foto: INTERNET

Kto by povedal, čo Richard III. spôsobí v Slovenskom národnom divadle. Foto: INTERNET

Jurajovi Kukurovi sa na západnom trhu podarilo to, čo v podstate nikomu inému. Presadil sa v cudzojazyčných filmoch aj televíznych seriáloch (stvárnil napríklad hlavnú rolu v slávnej dramatickej sériii Via Mala) a uplatnil sa tam i na divadelných doskách. Možno aj preto nevyzeral, že by ho atmosféra v Národnom divadle v Bratislave mimoriadne trápila. „Keď im ide o to, aby som tam nerobil, tak sa to podarilo. Keď sa týmto divadlo dostane ďalej a bude napredovať, lebo iná ambícia tam nemôže byť, potom je to úžasné a blahoželám im. Pokiaľ nie, tak sa treba nad tým zamyslieť, či je to správne,” dodal herec, ktorého sme cez týždeň stretli na Bratislavských módnych dňoch.

Kedy skončí žena s mužom v posteli

Mimochodom, jeden módny večer si čerstvý sedemdesiatnik ukradol sám pre seba. Vôbec prvý raz okúsil rolu modela a hneď schoval do vrecka mladších a skúsenejších manekýnov. Po móle sa prechádzal s fluidom hviezdy a keď vysvitlo, že na hruď si schválne prilepil zarastenú hruď, od smiechu sa v prvej rade zadúšal aj Boris Kollár.

Neskôr vysvitlo, že chlpy na hrudi sú falošné.
Neskôr vysvitlo, že chlpy na hrudi sú falošné.
Foto: EMIL VAŠKO
Porast z hrude si Juraj Kukura odložil do vrecka.
Porast z hrude si Juraj Kukura odložil do vrecka.
Foto: EMIL VAŠKO

Juraj Kukura najprv ohúril zarastenou hruďou. Neskôr vysvitlo, že jeho chlpy boli falošné. Foto: EMIL VAŠKO

„Viete, to je ako vo všetkom. Model bez duše nie je model,” odhalil nám herec tajomstvo dobrej roboty. „Tak ako v herectve, hudbe a vo všetkom je málo len dobre vyzerať. Stále hovorím, že všetci si myslia, že ak niekto dobre vyzerá, takže to má ľahšie u žien. Ale to je úplna hlúposť. Žena ide do postele s tým, s kým sa dobre cíti, s kým sa nenudí a na koho sa môže spoľahnúť. A tam vôbec nie je dôležité, ako vyzerá, ale čo z neho ide,“ uzavrel.


VIDEO Plus 7 Dní