Pred vilou: Prvá fotografia Juraja Širokého po dlhých mesiacoch.

Juraj Široký lieta v osmičkovej audine s majákom načierno

Juraj Široký jazdí na luxusnej limuzíne s nelegálnym majákom, hrozí mu za to len smiešna pokuta.

Veľkopodnikateľ Juraj Široký, označovaný médiami za sponzora Smeru, vychádza pred ôsmou hodinou zo svojej luxusnej vily na bratislavských Strmých vŕškoch. Čaká ho pristavená nová osmičková audina v najluxusnejšej výbave. A s majákom za čelným sklom. Vystúpi pred objektom ružinovskej nemocnice, v ktorom sa nachádza klinika pneumológie a ftizeológie a klinika plastickej chirurgie.

Bývalý šéf Slovenského zväzu ľadového hokeja sa na dlhší čas vytratil z verejného života, nebolo ho vídať tak ako v minulosti sedieť po boku prezidenta Ivana Gašparoviča na hokejových zápasoch Slovana. Možno aj preto sa začali šíriť rôzne správy o jeho zdravotnom stave, ba dokonca sa objavila informácia o jeho úmrtí.

Široký všetko okamžite dementoval: „Ďakujem za záujem o moju osobu. Môžem vás uistiť, že sa teším dobrému zdraviu a spolu s vami sa už neviem dočkať príchodu jari,“ vyhlásil v reakcii na tieto pochmúrne reči. Podľa dostupných informácií Juraj Široký strávil niekoľko týždňov na Bahamách.

Prišiel aj Ficov šéf tlačového

Tak či onak, podnikateľ, ktorý tento rok oslavuje šesťdesiatku, v biznise nepoľavuje. Niektoré firmy, v ktorých figuruje, presídlil do hotela vedľa Zimného štadióna Ondreja Nepelu v hlavnom meste. Odtiaľ aj úraduje.

Pred pár dňami tam po jeho príchode dopoludnia zavítal aj riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády Erik Tomáš. Premiérova pravá ruka nezaparkovala služobný Passat pred vchodom či v podzemných garážach, ale na trávniku pri neďalekej škole.

A čo ho priviedlo k podnikateľovi Širokému? „Na to sa ja nepamätám. Bol som jedine v Doubletree, asi 4. apríla na recepcii po Miss, inak si nepamätám nič také. Chodím tam len s manželkou, keď je recepcia, naposledy sme boli na Miss a na Slávikovi,“ zatĺkal. Zvláštne, že pán Tomáš si na návštevu, na ktorú prišiel vozidlom Úradu vlády, vôbec nespomína.

Erik Tomáš zaparkoval služobné auto Úradu vlády obďaleč hotela. Na trávniku a v miestach, kde mestskí policajti zvyknú pokutovať. Foto: Alojz Rybárik

Maják načierno

Niet pochýb, že Juraj Široký má nabitý pracovný program a každodenné dopravné zápchy v hlavnom meste ho tak ako ostatných okrádajú o čas. Na rozdiel od áut iných smrteľníkov však má jeho luxusná audina maják za čelným sklom. Zaujímalo nás, z akého dôvodu.

„Medzi vozidlá s právom prednostnej jazdy patria napríklad vozidlá ozbrojených síl, Slovenskej informačnej služby, Národnej rady SR pri preprave ústavných činiteľov alebo členov zahraničných delegácií a pri plnení úloh spojených s takouto prepravou,“ vysvetľuje hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Podľa všetkého Juraj Široký nie je ani policajt, ani hasič, ani príslušník zdravotnej služby či ústavný činiteľ. Tí najvyvolenejší však môžu získať výnimku. „Ministerstvo vnútra môže v osobitných prípadoch, najmä ak je to potrebné na ochranu života, zdravia alebo majetku, na základe písomnej žiadosti vydať povolenie na používanie zvláštnych výstražných znamení aj na iných vozidlách,“ dodáva Baloghová.

Ide najmä o prípady, keď takéto vozidlá prevážajú napríklad zdravotnícky či rádioaktívny materiál. Juraj Široký však žiadnou výnimkou nedisponuje! Napriek tomu má maják na čelnom skle.

Nelegálny maják: Je pripevnený priamo na čelnom skle Širokého limuzíny. Foto: Alojz Rybárik

„Polícia neudelila výnimku, respektíve povolenie na maják, vozidlu s týmto evidenčným číslom,“ dozvedeli sme sa od šéfky oddelenia komunikácie policajného prezídia Andrey Dobiášovej, ktorá ďalej vysvetľuje: „Podľa platnej legislatívy ide o porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom, konkrétne ide o neoprávnené vybavenie vozidla zariadením umožňujúcim používanie typického zvukového znamenia alebo zvláštneho výstražného svetla ustanoveného pre vozidlá s právom prednostnej jazdy, alebo neoprávnené použitie typického zvukového znamenia, alebo zvláštneho výstražného svetla ustanoveného pre vozidlá s právom prednostnej jazdy.“

Vinníkovi hrozí pokuta v blokovom konaní do 150 eur a v správnom konaní od 60 do 300 eur a zákaz činnosti do dvoch rokov. Pri takomto arogantnom a úmyselnom zneužití zákona ide o sankcie viac než smiešne. Polícia o sprísnení trestov momentálne neuvažuje. „Avšak nevylučujeme, že by v budúcnosti k zmene mohlo dôjsť,“ doplnila. Minister vnútra Robert Kaliňák bude podľa vlastných slov žiadať, aby sa zaviedli oveľa prísnejšie tresty.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní