Kali pracoval ako šofér na ministerstve obrany, musel vyžiť z pár stoviek

Doteraz asi najvýraznejším bodom jeho kariéry je ústredná pieseň k filmu Únos o zavlečení prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do Rakúska.

Autor pesničky Pravda je len jedna raper Kali (34) si na časy mečiarizmu, keď sa príbeh filmu odohráva, paradoxne, veľmi nespomína.

„Nemám na pána Mečiara žiadny názor. Pritom môj otec bol mečiarovec. Určite bol aj na mítingu HZDS. On ho mal rád hlavne preto, že bol športovec, a otcovi to imponovalo. Ten hlas som doma často počul z televízie,“ spomína Koloman Magyary, alias Kali. „Ja som mal najradšej Slotu a na ňom som sa bavil. Cením si ho za úprimnosť, to ma bavilo,“ dodáva.

Robia si z neho žarty: Pre prezývku Kali ho spájajú s Robertom Kaliňákom.
Robia si z neho žarty: Pre prezývku Kali ho spájajú s Robertom Kaliňákom.
Foto: Instagram

Foto: Instagram

Dnes politiku nesleduje ani nepozná politické strany. „Poznám mená, hlavne Kaliňáka, keďže mu hovoria Kali. Keď vyšiel ten film, videl som aj nejaké vtipy na mňa. Takto - viem zhruba, kto sedí v parlamente, ale to je všetko. Môj tato to sleduje, a keď prídem raz za čas k nemu, tak mi všetko porozpráva. To stačí.“ Hoci bol vychovávaný v tom, že bývalý predseda je niekto, kto túto krajinu spasí, nesympatizuje s ním. Pesničku o kauzách rokov deväťdesiatych napísal za deň. „Keď mám nejakú pesničku napísať, musí to vyjsť hneď. Nedokážem písať jeden deň, ísť spať a vrátiť sa k tomu. Musí to byť na jeden raz. Keď mám depky, vtedy sa mi píše najlepšie. Píšem len vtedy, keď mám potrebu písať, nikdy nie nasilu. Vždy o konkrétnej veci, situácii, pocite, ktorý prežívam. Ak nedopíšem text v deň či večer, keď som začal, už sa k nemu nevrátim a zahodím ho,“ vysvetľuje.

Skromný chlapec

Nepovažuje sa za autora, ktorý vyšiel zo „stoky“. Vyrastal na štandardnom petržalskom sídlisku, po škole išiel na vojnu. „Vojenčina ma chytila už ku koncu,“ vraví. „Nemyslím si, že mi niečo dala. Iba čo som sa naučil pochodovať. Pred raňajkami, po raňajkách, na buzeráku, všade som pochodoval. Keď som išiel strieľať, mal som ohnutú hlaveň. Takže som parťákovi vystrieľal terč a ja som mal prázdny. Potom som musel kľukovať. Ale vtedy sa to už nebralo vážne,“ spomína. Po vojne pracoval v sklade - vykladal kamióny s pneumatikami. No dostal ponuku robiť šoféra na ministerstve.

Farebné nikdy: Raper sa drží jednofarebných tetovaní. A žiadne si nedá prerobiť.
Farebné nikdy: Raper sa drží jednofarebných tetovaní. A žiadne si nedá prerobiť.
Foto: Instagram

Foto: Instagram

„Zarobil som okolo tristoosemdesiat eur. S diétami a so služobkami o čosi viac. Vtedy som nemal hypotéku, lízing, býval som s otcom. Polovicu som dal na bývanie, zaplatil som telefón, kúpil si minerálku a nemal som nič,“ hodnotí s odstupom času. Chvíľu pracoval aj v umyvárni - až prišla ponuka ísť do štúdia a nahrať pesničku. Kariéra sa rozbehla a vyučený zlatník Kali sa vybral cestou hudby.

Priznáva, že začiatky boli ťažké. Konkurencia ho nechcela prijať a rapová scéna sa delila na dve skupiny: „Jedni išli drsnou cestou, nadávali na tých, čo robili komerciu, a tí ďalší to vracali späť. Ale my sme to nerobili. My sme nič nevracali, ale išli sme na dovolenku. Myslím si, že v pesničkách bývajú škaredé urážky. Ja som nechcel ísť touto cestou.“

V škole zapadol

Prezývka Kali ho sprevádzala odmalička. Krstné meno Koloman bolo dlhé aj pre učiteľky, tak ho najprv zapisovali do triednej knihy ako Kalino. Nebol pre svoje meno v škole stredobodom pozornosti? „Myslíte, či som bol šikanovaný? Nie. Na základke som bol najvyšší, aj keď sa to teraz nezdá. Veľa si nedovolili. U nás v rodine sa to meno dedí. Aj otec je Koloman, aj dedko bol. Ale odmalička ma volali Kali.“ Hudobník však v tejto tradícii neplánuje pokračovať, ak bude mať raz syna, dá mu už iné meno.

Fanúšička: Speváka si dala dievčina vyobraziť na stehno.
Fanúšička: Speváka si dala dievčina vyobraziť na stehno.
Foto: Instagram

Foto: Instagram

„Ale je pravda, že sa to vracia do módy, napríklad taká Beyoncé Biháriová.“

Miluje tetovania

K správnemu raperovi patria „kerky“. A iný nie je ani Koloman Magyary. Prvé tetovanie si dal na nohu rok po tom, ako mu zomrela mama. Dnes sa síce na ňom zasmeje, lebo trendy sú v súčasnosti úplne iné, ale neplánuje dať si ho prerobiť.

„Patrí ku mne, lebo som si ho vtedy chcel dať spraviť. Nechcem ho prerobiť, iba dorábať,“ vyhlásil rozhodne. Speváka spoznáte na prvý pohľad, pretože má tetovanie aj na tvári. Špeciálny význam nemajú, skrátka si ich dal, keď to tak cítil. Rapera sme chceli pre jeho tetovania vyfotiť bez trička, no túto ponuku odmietol.

Má svoju základňu: Fanúšikovia sa na jeho koncerty tešia.
Má svoju základňu: Fanúšikovia sa na jeho koncerty tešia.
Foto: Instagram

Foto: Instagram

„Teraz rysujem, musím schudnúť na leto a potom môžeme,“ zasmial sa hudobník, ktorý disciplinovane chodí takmer každé ráno do fitka.

Bez disciplíny

Okrem úspešných nahrávok a albumov sa raper spolu so svojím manažérom snažia vybudovať na našom trhu nahrávacie štúdio číslo jeden. Zatiaľ sa im darí a zastrešujú aj niekoľko mladých úspešných talentov. Spolupráca s násťročnými podľa Kaliho a jeho manažéra Miroslava Čima nie je vždy jednoduchá.

Naozaj majú mnohí talent, ale po desiatich sekundách mám pri niektorom pocit, že mu mám byť vďačný, že som za ním došiel. Pritom ja robím niečo pre neho. Chce hudbu, akú majú americkí raperi, dá mi rozpis, kedy mu môžem volať. Čo s takým človekom? Kali vraví, že je rozdiel robiť to srdcom alebo z vypočítavosti. „Človek do toho nemôže ísť s tým, že hneď chce zarobiť milióny. Tí mladí ešte nič nedokázali a už si diktujú podmienky. Všetci chcú byť hneď bohatí a majú len požiadavky,“ vraví Kali a dodáva: „Najprv treba makať.“


VIDEO Plus 7 Dní