Takto dopadla pre Máriu Smieškovú jazda vysokou rýchlosťou, s telefonovaním za volantom a so šmykom na mokrej vozovke.

Kamarátka Smieškovej (✝27) sa nepoučila! Po pohrebe missky šoférovala a telefonovala

Iba náhoda pomohla, aby sme o tragickej smrti mladej modelky mohli hovoriť bez hnevu, že nezodpovednosťou zabila aj iných.

Mladá atraktívna žena celá v smútočnom čiernom, s očami červenými od plaču si sadla do auta. Z predného sedadla odložila papier z kvetov, ktoré len pred chvíľou položila k bielej truhle, vreckovkou si narýchlo upravila rozmazané linky a naštartovala.

Ešte ani poriadne nevyšla z parkoviska na hlavnú cestu, už jej zazvonil mobil. Kráska po ňom automaticky siahla. Od Národného cintorína v Martine bolo ešte vidieť, ako v pomerne hustej premávke šoféruje s ľavou rukou na volante a s pravou pri uchu.

Z pohrebu svojej kamarátky dvadsaťsedemročnej Márie Smieškovej, finalistky súťaže Miss Universe SR, odchádzala bez poučenia, že závoru na hranici medzi životom a smrťou si často otvárame sami.

Už tretia

Smrť Rie Smieškovej vzbudila rozruch ako ďalší tragický zásah v radoch slovenských krásavíc, ktoré sa stali známymi vďaka populárnym súťažiam Miss. V roku 1998 sa pri havárii na Donovaloch vážne zranila vtedajšia súťažiaca o Miss Slovensko Romana Jančiarová, ktorej tvár každý poznal z televíznej reklamy na čokoládu.

Tragédia ju zastihla cestou na zápis do školy. V červenom Mitsubishi ju viezol kamarát, ona sedela na sedadle spolujazdca. Cestou dostalo auto na rovnej ceste takzvané hodiny a narazilo do protiidúcej Toyoty. Dolámanú Romanu s krvácajúcou hlavou previezli v kritickom stave na ARO, operovali jej bedrovú kosť i pľúca, dlhý čas bola v kóme.

Z nemocnice ju prepustili až po desiatich mesiacoch a o návrate k predchádzajúcemu spôsobu života nemohlo byť ani reči. Romana po havárii prestala počuť, stratila hlas, pre poruchy rovnováhy bola odkázaná na invalidný vozík, neskôr aspoň na pomoc inej osoby.

Podľa slov jej mamy sa Romane neustále trpiacej bolesťami zásadne zmenila aj povaha. Podstatné však pre rodinu bolo, že ich Romana žije.

Korunovaná Miss 1996 Marcela Jančová mala menej šťastia. Autonehodu v roku 2001 na talianskom ostrove Sardínia neprežila. Okolnosti tragédie sú dodnes nejasné, spochybňuje sa aj prvotná informácia, podľa ktorej vtedy dvadsaťšesťročná Marcela kabriolet šoférovala. Diváci si túto missku pamätajú aj vďaka jej účasti v súťaži Pevnosť Boyard.

Ohybná: Ria dlhé roky tancovala showdance, a tak sa predviedla aj vo finále Miss. Foto: Mária Candráková

Z dvoch áut jedno

V prípade Rie Smieškovej vinníka jej nehody hľadať netreba. Hoci ju známi považovali za dobrú vodičku, piateho novembra spravila niekoľko zásadných chýb. Ráno vyrazila svojou striebornou Octaviou na služobnú cestu smerom do Žiliny. Cesta popod Strečno sa považuje za nebezpečnú, ale Ria ju ako Martinčanka musela poznať veľmi dobre.

Možno práve to bol dôvod, že sa aj pri zhoršenej viditeľnosti cítila sebaisto a nohu na plyne neuvoľňovala. Podľa polície prekročila povolenú rýchlosť. Navyše počas jazdy telefonovala s kamarátkou, čiže s najväčšou pravdepodobnosťou pri vchádzaní do neprehľadnej ľavotočivej zákruty - zhruba v úrovni pltiska - držala volant iba jednou rukou.

Práve vtedy dostala na mokrej vozovke šmyk. A to bolo viac ako zlé. Jednou rukou by si s roztancovaným autom na mokrej vozovke neporadil asi nikto. Zvládnuť takúto kolíziu bez pevného obojručného zovretia volantu je takmer nemožné. Ria sa snažila auto udržať na ceste, ale to si robilo, čo chcelo. Octaviu v momente odhodilo na jednu stranu, vzápätí na druhú a stále sa nezastavovala.

Ria si uvedomila, že nekontrolovateľne letí do protiidúceho červeného nákladiaka. Obrovskou silou, šialenou rýchlosťou. V hrozivom poznaní fatálnosti okamihu Ria vykríkla... Nastal náraz, Octavia sa vkliesnila pod nákladiak.

Pár metrov sa obe autá, teraz pevne spojené v jeden celok, posúvali smerom dopredu, až kým sa vodičovi ťažkého nákladného auta podarilo zabrzdiť. Ria bola na mieste mŕtva, jej zdemolované auto vytiahli hasiči až s pomocou žeriavu.

Popovič spieval pri truhle

Riini rodičia ostali správou o tragédii takí zdrvení, že ani nedokázali poriadne komunikovať s okolitým svetom. Z domu takmer nevychádzali, súkromie počas poslednej rozlúčky s dcérou si dali strážiť platenou ochrankou, pred cintorínom hliadkovala ešte aj mestská polícia. Až keď zo smútočnej sály odišli, otvorili sa dvere a k bielej rakve mohli pristúpiť Riini kamaráti, známi, kolegovia i spevák Tomi Popovič.

„Dúfam, že to zvládnem,“ povedal pred tým, ako priamo pri rakve zaspieval Riinu obľúbenú pieseň Tears in Heaven. Riu nazval svojou kamarátkou a spolupracovníčkou. Z dievčat, ktoré s plavovláskou v roku 2010 bojovali o korunku krásy Miss Universe SR, prišli na pohreb len dve - Magdaléna Izakovičová a Klaudia Vlčková.

„Zo všetkých pseudokamarátok, ktoré jej vypisovali smutné statusy na sociálnej sieti, tam nakoniec nebol nikto,“ tvrdili jej známi. Do slovenského šoubiznisu sa Ria Smiešková dostala cez finále súťaže krásy, na ktorej ako členka tanečného súboru Ars Dynasty vytŕčala nad ostatnými dokonale vypracovanou postavou.

„S Máriou sme si boli blízke aj po súťaži, pretože bola moja krvná skupina. Plánovali sme spolu nafotiť fotografie s témou biela a čierna labuť,“ smútila ďalšia finalistka Miss Universe SR 2010 Magdaléna. „Riuška nebola jednou z tých povrchných slečien, ktorým v živote stačí nájsť si bohatého frajera. Práve preto ma hnevajú diskusie, v ktorých ľudia hádžu missky do jedného vreca so zlatokopkami.“

Ako modelka fotila pre Talianov, Japoncov, Turkov, Angličanov. Zaplatila si ju aj česká firma, ktorá sa zaoberá predajom šperkov. Na konferencii NATO v Bratislave si ju v pozícii šarmantnej hostesky všimol produkčný relácie Modré z neba a pozval ju na kasting, na ktorom hľadali dievčinu predstavujúcu anjela.

„Tam si ma vybral priamo Vilo Rozboril. Povedal, že anjel musí vyzerať presne ako ja,“ opisovala svoju cestu na televízne obrazovky Ria v jednom z rozhovorov. Popri aktivitách v šoubiznise Ria vyštudovala ekonómiu na Univerzite Mateja Bela a celkom vážne sa pustila do podnikania.

Okrem práce dílera farmaceutickej firmy rozbiehala vlastný projekt. V januári tohto roku založila spoločnosť AT Trading a v lete si od mesta Martin prenajala priestory na zriadenie krajčírskej dielne. Postavila sa na vlastné nohy a z rodičovského domu sa odsťahovala do bytu na okraji centra Martina, ktorý si zabezpečila spolu so svojím partnerom Tomášom. Ten stál pri Riinej truhle do poslednej chvíle.

Čítajte viac:

Smrť finalistky Miss Universe: Auto Márie Smieškovej tlačil nákladiak dva metre

Misska Smiešková a priateľ Tomáš: Chystali svadbu

Spomienka bez poškvrny

Nezmyselná smrť mladých vitálnych ľudí vždy vyvolá smútok aj u tých, ktorí nešťastníkov ani nepoznali. Ak ide navyše o tragédiu atraktívnej tváre známej z obrazovky či z časopisov, zasiahne ešte viac. Ľudia majú pocit, akoby pre nich nebola celkom cudzia, akoby ju osobne poznali. A majú tendenciu vytesňovať objektívne fakty.

V prípade „anjelskej“ Márie Smieškovej si málokto dokáže pripustiť, že na ceste pod Strečnom nedošlo k najhoršej možnej alternatíve. Veď čo keby v čase kolízie nešlo oproti nej veľké nákladné auto, v ktorom sa vodič nachádza vysoko nad úrovňou zrážky, a preto vyviazol bez najmenšej ujmy na zdraví?

Keby Riina Octavia nekontrolovateľne vrazila do nejakého osobného auta s mamičkou a dvomi drobnými deťmi, bol by výsledok úplne iný. Mŕtvych či ťažko zranených mohlo byť podstatne viac.

Aj vtedy by sme hovorili o krásnej, prirýchlo idúcej modelke nezodpovedne telefonujúcej za volantom ako o obeti strašnej tragédie? Ria mala istým spôsobom šťastie. Zomrela bez toho, aby sme na ňu museli myslieť v zlom.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní