Po novom i šéfkou: Rádio, v ktorom Zuzana Martináková moderuje, od decembra vedie ako riaditeľka.

Kandidovala na prezidentku: „S Borisom Kollárom sme priatelia. Blízki známi mu dali prezývku Zlé dieťa,“ hovorí

Bývalá politička Zuzana Martináková sa dnes živí ako rozhlasová moderátorka. Ešte nedávno radila kontroverznej Petre Krištúfkovej

Pôvodne to bola známa novinárka, redaktorka BBC. Potom, pred vyše desiatimi rokmi, Zuzana Martináková (56) začala po boku Mikuláša Dzurindu a neskôr sama v Slobodnom fóre miešať karty v politike. V roku 2009 sa pokúsila zabojovať v prezidentských voľbách - skončila štvrtá -, no a potom sa na chvíľu stiahla do ústrania.

Slávny snem: Moment, keď sa stala predsedníčkou strany Slobodné fórum.
Slávny snem: Moment, keď sa stala predsedníčkou strany Slobodné fórum.
ARCHÍV

Opäť sa pripomenula tento rok. Jej hlas začal pravidelne znieť z Rádia Aktual, kde každý deň moderuje vlastnú politickú talkshow. „Oslovil ma Martin Lengyel. Chcel priniesť ,rozprávajúce‘ rádio alebo, inými slovami, talk rádio. Mňa táto myšlienka od začiatku nadchla. Talkshow všetci poznajú skôr z oblasti šoubiznisu. Na CNN či BBC je však bežnou praxou aj v iných oblastiach,“ uvádza nás do obrazu bývalá podpredsedníčka SDKÚ a predsedníčka Slobodného fóra. Ako novinárka začínala za socializmu v Slovenskom rozhlase. Pred pár dňami začala súkromnému rádiu, v ktorom moderuje, šéfovať.

Chce odhaľovať

Práca politickej moderátorky v rádiu sa od práce v televízii značne líši. Zuzana vysiela každý deň dve hodiny. Na začiatku vybavovala aj tridsať telefonátov denne, dnes už jej so zháňaním hostí vypomáha produkcia. Na tom, že do médií sa vrátila po kariére v politike, nič zlé nevidí. „V iných krajinách je prirodzené, že ministri majú svoje stĺpčeky, relácie. Nemala som ambíciu vrátiť sa ako novinárka. Spravodajské rozhovory nechávam svojim kolegom, lebo majú na to najlepšie predpoklady. -Išlo mi skôr o to, že človek, ktorý pochádza z politického prostredia a vie, ako sa tam všetko rodí, môže zúročiť svoje skúsenosti a odhaľovať politické zákulisie. To je celé,“ domnieva sa Martináková, ktorej relácia je podľa nej „pravým slovom talkshow“. „Aj keď si viem predstaviť, že by sa ešte dala vycibriť,“priznáva.

S mužom Mariánom: Sú stale spolu.
S mužom Mariánom: Sú stale spolu.
archív

Inšpiráciu hľadá najmä u zahraničných kolegov. Naposledy ju upútal rozhovor s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom na CNN. „Je to veľká osobnosť svetovej politiky. Moderátorka mu bola vyrovnaným partnerom a predviedla fantastickú profesionálnu prácu. Kládla mu ťažké otázky, pôsobila pokojne a rešpektovala jeho postoje,“ nadchýna sa možno aj preto, že na Slovensku vo viacerých televíziách vládne namiesto profesionálnosti skôr kult mladosti a krásy. Málokedy dostávajú priestor skúsenejší novinári. „Podľa mňa určitá generácia novinárov odišla do iných sfér - do biznisu a politiky. Táto generácia sa, skrátka, vytratila, čo je veľká škoda.“

Zuzana pripúšťa, že si všíma aj mladých, dravých moderátorov. Zaujala ju napríklad Zuzana Hanzelová z RTVS. „Je to presne ten typ, ktorý bude skvelý, keď dozrie. A, samozrejme, Zlatica Puškárová. Keď robia na Markíze špeciály k voľbám, cítiť na nej, že je to už profesionálka,“ chváli ju.

Krištúfkovej poradkyňa

Zuzana Martináková už nie je v prvej línii, no bežne ju na ulici oslovujú ľudia, aby s ňou mohli debatovať o politike. Mimochodom, vlani radila v sociálnych otázkach poslankyni Petre Krištúfkovej, ktorá kandidovala za stranu Sme rodina a je expartnerkou svojho straníckeho šéfa Borisa Kollára. Martinákovú na spoluprácu oslovil podnikateľ, ktorý je známy aférkami so ženami. Problematický imidž mala aj Krištúf-ková, ale Zuzana brala poradenstvo ako priateľskú výpomoc dlhoročnému kamarátovi. „Osobne som Petru nepoznala. Ani som netušila, kto to je. S Borisom sa poznám veľmi dlho, sme priatelia. Blízki známi mu dali prezývku Zlé dieťa. Ten, kto ho má rád, vie, že je to fajn človek. Keď ma požiadal, aby som jej pomáhala, tak som kývla, že to vyskúšam,“ hovorí o poslankyni, ktorú v minulosti spájali s vplyvnými mužmi podsvetia.

Jej poradkyňa sa na ňu pozerala novou optikou. „Skúsila som si s Petrou sadnúť na kávu a okamžite som u nej videla veľký záujem. Naozaj sa chcela vnoriť do problematiky a urobiť hrubú čiaru za niečím z minulosti. Petrina mama bola veľmi známa dramaturgička, jej brat je spisovateľ a režisér, otec je lekárska kapacita, Petra má teda v sebe dobré DNA vzdelanej rodiny. To by som nepodceňovala. A najmä chce byť v tejto oblasti dobrá,“ dodáva Martináková, ktorá sa už poradenstvu nevenuje.

Viaceré ďalšie političky hostila v rozhlasovom štúdiu. „Mala som tu nedávno poslankyňu Janu Kiššovú. Klobúk dole pred ňou. Poznám dlho aj Luciu Nicholsonovú. V politike je síce ostrá, no zároveň si našla akceptovateľnú polohu. Budem držať palce Veronike Remišovej, mám pocit, že sa na ňu začínajú upínať reflektory. Erika Jurinová je veľmi prirodzená a ľudí to oslovilo,“ hodnotí výrazné političky súčasnej scény.

Prirodzená krása

Zuzana Martináková už blesky fotoaparátov nevyhľadáva, no veľmi intenzívne vníma, ako sú mediálne známe ženy pod drobnohľadom. Myslí si, že v tomto smere to muži politici či moderátori majú oveľa ľahšie. „Vlastne sa ani nečudujem dámam, ktoré sú na obrazovke, že si dávajú rôzne kozmetické vylepšenia. Ak vás sníma kamera z blízkosti, vidieť každú nezrovnalosť,“ rozpráva nám.

Kamera je už bežnou súčasťou každého rádia, obraz so zvukom sa prenášajú cez internet. Takže aj rozhlasová moderátorka si dnes musí nájsť optimálnu polohu, v ktorej sa cíti najlepšie. „Sebakritická nie som. Jednoducho sa mi nechce fotiť. Akoby sa u nás vyžadovalo, že na žene nesmie byť vidieť starnutie. Ja s tým nemám problém ani to neriešim nejakými zásahmi. Vždy som s tým bola uzrozumená. Či sa mi v tridsiatke objavila vráska, alebo v štyridsiatke... Takisto v päťdesiatke. Som so svojimi vráskami v pohode a nie je to len fráza. Keby som nebola, tak to riešim. Dnes sú časy, keď sa to dá riešiť,“ hovorí otvorene a pokračuje: „Zatiaľ mám stále pocit, že som to ja. A kým nedôjde k zlomu, že som niekto iný, tak asi tú potrebu nebudem cítiť.“

Na čo je však Zuzana Martináková citlivá, sú kilogramy. Tie rieši oveľa dôraznejšie ako drahé krémy či kozmetiku. „Keď mám niečo navyše, okamžite som v nesúlade. Potrebujem pohyb a pocit, že sa cítim so svojou hmotnosťou dobre. Ak náhodou priberiem, potrebujem sa vrátiť k svojej pôvodnej hmotnosti. To ostatné riešim štandardne. Nič nepreháňam,“vysvetľuje.

Trojnásobná babička

Nikto by zrejme netipoval, že štíhla päťdesiatnička je trojnásobná babka. Synovia z prvého manželstva Juraj a Michal už majú dohromady tri deti - dvoch chlapcov a osemmesačné dievčatko. Vnúčatám vypeká koláče a chcela by ich uspávať rozprávkami. „Chlapci sú divokí, pri rozprávke ani chvíľu nevydržia. Musia behať, skákať a je nemožné, aby zaspali pri čítaní,“ rozpráva Zuzana, ktorá sa snaží spájať rodinu dohromady. Inšpirovala ju jej mama, ktorá tvrdila, že priatelia sa pomenia, ale rodina je tá, ktorá má držať spolu.

„Rodina si vždy pomôže aj v tých najťažších chvíľach,“ myslí si a potvrdzuje to aj rozprávaním o nevestách. „Cítim k nim ženské pochopenie. Moji synovia mali šťastie a mali by to vedieť. Našli si dve nesmierne inteligentné ženy, ktoré cítia hodnotu rodiny, čo je dnes naozaj dôležité. Nechcem sa im pozerať do kuchyne či do spálne. Dúfam, že sú šťastní a že im to vydrží. Ja s nimi vychádzam naozaj veľmi dobre,“ vysvetľuje nám manželka bývalého novinára, neskôr prezidentovho poradcu Mariána Bednára. Aj s tým sa vraj občas poháda. „Vymieňame si názory, rešpekt je však pre nás nesmierne dôležitý. Rešpektujeme svoju prácu navzájom. Ak by sme si do toho začali zasahovať, vôbec by to nešlo. Ale predsa len - máme už svoje roky...“ so smiechom uzavrie.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].