Kde skončili sošky OTO? Niektoré miesta vás prekvapia

Niektorí OTO-via lietajú po svete, ďalší dostali špeciálne vitríny

Skladujú ich v garáži alebo sa nimi pýšia pred návštevami? Ako skončili sošky diváckej ankety popularity, ktoré za uplynulých šestnásť rokov povyhrávali naše televízne osobnosti?

RetroOTO: Štvornásobná vítazka ankety popularity Sona Müllerová uložila svoje sošky, ešte v starom dizajne, do knižnice.
RetroOTO: Štvornásobná vítazka ankety popularity Sona Müllerová uložila svoje sošky, ešte v starom dizajne, do knižnice.
Foto: ARCHÍV S. M.

Na klavíri aj v kuchyni

Moderátorke TV JOJ Lucii Barmošovej sa zlaté sošky výborne hodili do bytu - vystavila si ich na klavíri. „Tam aj pekne pasujú,“ hovorí Barmošová, ktorá sošku pre najpopulárnejšiu moderátorku spravodajstva získala päťkrát za sebou. Rovnaký počet prestížnych ocenení má doma jej kolegyňa z konkurenčnej televízie Markíza Zlatica Puškárová - ona sa nimi kochá v kuchyni. „Paťo má TOM-ov (niekdajšie markizácke ceny pre najpopulárnejšie tváre - pozn. red.), takže si tam na polici spolu nažívajú,“ prezradila nám.

„OTO je o dosť ťažší než TOM, verím, že nám tá polička nespadne,“ smeje sa osobnosť televíznej publicistiky. Či išlo o prvú, alebo poslednú sošku, na každú má vraj podobné spomienky. „Keď zaznie vaše meno, je to až neuveriteľné. Priznám sa, že milujem vysielať v štúdiu a pri živom vysielaní nikdy nemávam trému, práve naopak. Ale vždy keď som išla po nejakú cenu, mala som trému - a veľkú. Je to taká zvláštna emócia.“

Čo dokáže OTO: Patrik Herman si vybral nový byt aj podla toho, že tam pre ceny popularity našiel dôstojné miesto.
Čo dokáže OTO: Patrik Herman si vybral nový byt aj podla toho, že tam pre ceny popularity našiel dôstojné miesto.
Foto: ARCHÍV P. H.

Čoraz väčšia konkurencia

Prach z niekoľkých OTO-v doma utiera aj Soňa Müllerová. Tá sa v roku 2003 stala dokonca absolútnym víťazom ankety popularity. „Asi najviac sošiek má Adela Banášová, ale ja ich mám v kategórii, ktorá už neexistuje. Takže som výnimočná,“ vraví pobavene moderátorka, ktorá ceny povyhrávala v kategórii televízna hlásateľka a dodnes ich hrdo vystavuje v knižnici. Hneď vedľa Štylistiky slovenského jazyka či francúzskych slovníkov. „Je to môj život, moja práca, moja minulosť. Mám aj Krištáľové krídlo, dokonca som sa kedysi stala najmoderátorkou Slovenského rozhlasu a časopis Eva s jablkom ma ocenil ako najlepšie oblečenú ženu na televíznej obrazovke,“ rekapituluje úspechy.

„Na prvý priamy prenos OTO si spomínam veľmi dobre. S Richardom sme boli rozídení a on mi počas galaprogramu spieval Sme každý na inej strany rieky. Ocenenia od divákov však boli úžasné. A teraz musí byť tá emócia ešte väčšia, lebo aj konkurencia v televíznej brandži je širšia,“ myslí si Müllerová.

Po celom svete: Ocenenia Celeste Buckinghamovej sa nachádzajú na inom brehu Atlantiku. Na snímke je záber z pracovne jej manažéra Lumíra Matiho.
Po celom svete: Ocenenia Celeste Buckinghamovej sa nachádzajú na inom brehu Atlantiku. Na snímke je záber z pracovne jej manažéra Lumíra Matiho.
Foto: ARCHÍV C. B.

Zdvihne oči a vidí ich

Televízny zabávač Andrej Bičan sošku OTO prirovnáva k zlatej olympijskej mediale. Roky si pochvaľoval, že v ankete popularity končí druhý, lebo z víťazného piedestálu sa ľahšie padá. A potom dvakrát za sebou vyhral. „Aj zlato na olympiáde sa dá viackrát získať veľmi ťažko. Dosiahol som vrchol, veľmi si to vážim. Dodnes si uvedomujem, že som dva roky po sebe bol na špici. Keď už tento úspech dosiahneš dvakrát, dostatočne ťa to nakŕmi víťazstvom. A naplnený týmto zážitkom to dnes prajem aj ostatným kolegom, ktorí sa uchádzajú v ankete o priazeň divákov,“ filozofuje moderátor, ktorý si svoje sošky uložil v obývačke. „Dlho som hľadal pre ne miesto a keď som robil kozub, hovorím - tu hore urobte poličku. Tam sú tesne pod plafónom a nebijú hneď do očí. Keď chcem, pozriem sa hore a vidím ich.“

Romantickí: OTO-via Lucie Barmošovej ladia s klavírom.
Romantickí: OTO-via Lucie Barmošovej ladia s klavírom.
Foto: ARCHÍV L. B.

Bolo ich jedenásť

Do očí nebijú OTO-via ani u moderátorky Adely Banášovej. „Mám ich za knihami v polici, je to tak praktickejšie. Lebo zmestia sa tam aj knihy, aj OTO-via a nemusím mať na nič extra policu,“ obhajuje svoj nevšedný úložný štýl. Vraj sošky nemá na rozdiel od kníh prečo vyberať. V knižnici, kde má uložené i publikácie v anglickom, nemeckom či vo francúzskom jazyku, ich má dovedna jedenásť (!).

Moderátor Patrik Herman si svoje sošky OTO vystavil vo vitrínke za sklom. Podľa sošiek si vraj vyberal byt, v ktorom dnes býva. „Vedel som, že ich nemôžem mať voľne pohodené. Tak som sa celkom potešil, že byt, do ktorého som sa nasťahoval, mal vstavaný výklenok. Presklil som ho, aby na Otíkov nepadal prach,“ prezrádza. „Iní si hovoria - tuto by som vybúral priečku, toto prerobil. A ja - tuto dám OTO-v, tu budú mať svoju skrinku! Našiel som čestné miesto, ale už sú tam. Ináč, natesno,“ vtipkoval.

Ktorý má väčšiu váhu?: OTO-via Zlatice Puškárovej si v kuchyni takto nažívajú s TOM-ami Patrika Švajdu.
Ktorý má väčšiu váhu?: OTO-via Zlatice Puškárovej si v kuchyni takto nažívajú s TOM-ami Patrika Švajdu.
Foto: ARCHÍV Z. P.

Turistický OTO

Nezvyčajné dobrodružstvo prichystal svojich soškám najpopulárnejší televízny reportér Jožo Kubáni. „Každý z OTO-v sa dostal na nejaký kopec. Inak nemajú zvláštne miesto, sú pri darčeku od dobrovoľných hasičov, ktorý má pre mňa tiež veľkú cenu,“ povedal nám. Ešte rozlietanejší OTO-via patria Celeste Buckinghamovej. Aj keď nie je možné neustále ich prenášať hore-dole v batožine, občas so speváčkou, ktorá pendluje medzi Európou a Amerikou, cestujú.

„Nemám presný prehľad, ale keďže som na cestách a často sa sťahujem, tak ich mám uložené po celom svete. Niektoré sošky mám u svojho manažéra v kancelárii, iné sú u mojich rodičov v Nashville,“ priznala Celeste, ktorá sa nedávno v Bratislave opäť sťahovala do nového bytu. Takže sa dá čakať, že podaktoré ceny znova zmenia miesto.

O zmene uvažuje aj moderátor/komentátor športu, ba aj niekdajší absolútny OTO Marcel Merčiak. „OTO-v mám v skrini v obývacej izbe, žiadnu vitrínu im nechystám. Časom zrejme zakotvia v mojej pracovni. Celkom sa mi páči myšlienka slávneho trénera Fabia Capella, že žiadne trofeje, diplomy a medaily mu nikde doma nevisia,“ povedal nám. No vraj by klamal, keby tvrdil, že z ocenenia sa neteší. „Pri každom to bolo rovnaké. Ale aby ohlas toho, čo robíte, zostal rovnaký, na druhý deň musíte pokračovať a robiť ďalej.“

Treba zdvihnúť oči: Zabávač hľadal miesto pre svojich OTO-v dlho, nakoniec ich uložil pod plafón.
Treba zdvihnúť oči: Zabávač hľadal miesto pre svojich OTO-v dlho, nakoniec ich uložil pod plafón.
Foto: TONY ŠTEFUNKO

VIDEO Plus 7 Dní