Pracovala pre ministerstvo vnútra: Za poradenstvo v bezpečnostných projektoch silových rezortov inkasovala Mojsejovej firma milióny korún.

Kde zbohatla Mojsejová? Záhadné služby pre silové rezorty

Minifirma, ktorú vlastnila dáma z Pereša s exmanželom, za jediný rok zarobila 50 miliónov korún za pochybné služby pre silové rezorty.

Nora Mojsejová prešla cez rozum celému národu. Teatrálne nám predvádza svoje kožuchy, topánky, rozmaznávané psy, a to všetko okoreňuje štipľavými rečami plnými vulgarizmov. Preto ju mnohí považujú za slávychtivú sedliačku navlečenú do róby od Versaceho.

Ale všetko je inak. Nora nekultúrnosť na nás iba hrá. Rafinovane vychádza z jednoduchej zásady, že pod lampou býva najväčšia tma. Všetku bulvárnu pozornosť na seba púta len preto, aby ju nikto ani náhodou nepovažoval za to, čím ona skutočne je - priam geniálne utajená poradkyňa silových rezortov nášho štátu. Áno, bezpečnosť Slovenska občas stojí na Mojsejkiných pleciach.

Daňový raj vo Veľkom Mederi

Úloha Eleonóry Mojsejovej pri zaisťovaní bezpečnosti Slovenskej republiky by možno ešte dlho ostala v utajení, keby sa nedávno neprevalila kauza Salmanovovcov.

Krátko po zatknutí týchto podnikateľov bolo zverejnené video, na ktorom otec a syn Salmanovovci debatujú s kontrolórkou Daňového úradu Veľký Meder. Hovoria spolu o DPH, o účtovníctve a o sume 290-tisíc eur, ktorú má prítomná pani u nich uloženú a môže si ju kedykoľvek vybrať.

Pri následnom zisťovaní, čo všetko boli na Daňovom úrade Veľký Meder ochotní za „bohovskú sumičku“ peňazí spraviť pre Salmanovovcov, nemohla polícia obísť ani podozrenie, či tamojší daňoví úradníci podobným spôsobom „nepomáhali“ aj iným podnikateľom. A natrafili na firmu Damovo Slovakia, ktorá sa v roku 2005 presťahovala z Bratislavy do Veľkého Medera.

Vyzeralo to tak, že hlavným cieľom tejto zmeny bola snaha zbaviť sa bratislavských daniarov a patriť pod podstatne ústretovejších daňových úradníkov. Firme Damovo sa zmena vyplatila. Kým bratislavský daňový úrad odmietol uznať daňové výdavky tejto firmy vo výške niekoľkých desiatok miliónov korún, veľkomederský daňový úrad uznesenia svojich kolegov jednoducho zrušil.

V roku 2009 sa protichodnými rozhodnutiami jednotlivých daňových úradov zaoberal odbor mimoriadnych kontrol Daňového riaditeľstva SR. Konštatoval, že rozhodnutia v prospech firmy Damovo vydané daňovákmi vo Veľkom Mederi sú v rozpore s právoplatnými predpismi.

Kauza Salmanovovci: Video s pracovníčkou Daňového úradu Veľký Meder odštartovalo opätovný záujem o sporné prípady tamojších daniarov. Foto: archív

Päťdesiat miliónov korún pre Noru

Sporné miliónové výdavky firmy Damovo Slovakia, ktorá opakovane menila názov, sa väčšinou týkali štátnych zákaziek. Na nich sa vo forme poddodávok podieľala aj košická firma K. K. Trade Slovakia. Táto novovzniknutá firma patrila Nore Mojsejovej a jej vtedajšiemu manželovi Mikulášovi Kašaiovi a sídlila priamo v ich byte na Mäsiarskej ulici.

V mandátnej zmluve z novembra 2000 sa Nora zaviazala poskytovať firme Damovo obchodné, ekonomické, účtovné a daňové poradenstvo, radiť jej pri tvorbe zmlúv, určovať bonitu klientov a tiež zisťovať z Obchodného a zo Živnostenského registra základné informácie o právnych subjektoch a fyzických osobách.

V nasledujúcich mesiacoch sa firme Nory Mojsejovej a jej vtedajšieho muža sypali od Damova parádne peniaze. Pravdaže, nebolo to za hrabanie v Obchodnom registri, ktoré za pár minút zvládne aj človek so základným vzdelaním. Dohody o priznanej odmene naznačujú, že peniaze boli Norinej firme vyplatené za akési prísne utajené činnosti.

Napríklad v júni 2001 dostala štyri a pol milióna korún za „bezpečnostné rezorty Ministerstva vnútra SR“. O mesiac neskôr, teda v júli 2001, ďalšie dva a pol milióna korún za „poradenstvo súvisiace s bezpečnostnými projektmi silových rezortov“.

Takýmto spôsobom firma Damovo v priebehu jediného roka vyplatila Norike s manželom za práce na čisto štátnych zákazkách dokopy viac ako päťdesiat miliónov korún!

Doklady u bielych koňov

Ministerstvo vnútra potvrdilo, že firma Damovo pre nich pracovala, podľa vyjadrenia tlačového odboru dodala pevnú hlasovú sieť. V rokoch 2000 až 2001 jej vyplatili viac ako stopätnásť miliónov korún. Informáciami o subdodávateľoch Damova však ministerstvo nedisponuje a údajne ani netušia, aké konkrétne služby pre ministerstvo vnútra nevykonával priamo Ericsson, ale ktosi celkom iný.

Asi bolo naivné očakávať, že Nora Mojsejová by priznala svoju úlohu v bezpečnostnej otázke nášho štátu, keďže takéto veci sú už zo svojej podstaty tajné a zúčastnení sú viazaní mlčanlivosťou. Ale skúsili sme to a pýtali sa, za čo konkrétne tých päťdesiat miliónov korún dostala.

„Pre firmu Damovo sme poskytovali účtovné poradenstvo. Nič viac. Bezpečnostné projekty? O tom nič neviem,“ zapiera Mojsejová a nehlási sa ani k spomínanej päťdesiatmiliónovej odmene. „Keby som dostala toľko peňazí, to by som bola za vodou. To by som si inak žila,“ smeje sa a ešte sama od seba, azda z náhleho popudu mysle, dodáva: „Ak niekto mieri na to, že som im prala peniaze, tak to je hlúposť.“

Dokazovanie, koľko peňazí malo Damovo v skutočnosti vyplatiť jej firme, podľa Noriných slov nie je možné. S odstupom času si vraj na detaily nepamätá a k dokladom sa nemá ako dostať, pretože vo firme už dávno nepôsobí.

A to je pravda. Nora Mojsejová, vtedy ešte Kašaiová, sa spolu s manželom veľmi rýchlo zbavili prosperujúcej firmy. Túto skutočnosť zdôrazňovali azda všetky orgány, ktoré transakcie okolo štátnych zákaziek preverovali. Veď úspešná firma K. K. Trade Slovakia zmenila majiteľa už dva roky po založení a potom po pár mesiacoch zas a znova. Poslední majitelia boli označení ako nekontaktné osoby s podozrením, že ide o biele kone.

Celebritou až neskôr

Nech už Nora Mojsejová zohrala akúkoľvek úlohu v akýchsi bezpečnostných projektoch silových rezortov, isté je, že hviezdnu kariéru bulvárnej celebrity odštartovala až po kšefte pre Damovo. Dovtedy neznáma, tuctová žena bývajúca v obyčajnom byte sa až v tomto období začala prezentovať povestnými horúčkovitými nákupmi, cestami na exotické dovolenky a drahými kožuchmi napchatými v skriniach.

Ako silno na Noru Mojsejovú zapôsobil slastný závan peňazí, šíriaci sa zo štátnych zákaziek, naznačuje jej pokus o vstup do politiky. V roku 2002 kandidovala za poslankyňu Národnej rady SR. A hoci jej tento krok nevyšiel, na jej svadbu s Braňom Mojsejom pozvali ako hosťa predsedu HZDS Vladimíra Mečiara osobne.

Bola to krásna žena s fantastickými nohami

Mediálna kariéra Eleonóry Kašaiovej odštartovala po tom, ako vo februári 2003 sľúbila zostať v dobrom i zlom s košickým spevákom Braňom. Od začiatku sa špekulovalo, že si ju vzal len pre peniaze, no Mojsej sa o Nore vyjadroval ako o „žene svojho života, ktorá je celkom iná než tie ostatné“ a ospevoval ju ako „krásnu ženu s fantastickými nohami, ktorá vie, čo chce“. No už pár mesiacov po svadbe sa stratil.

Rýchlovka: Do sobáša sa hrnuli Mojsejovci krátko po zoznámení. Svedčila im Eva Rezešová, vľavo. Foto: Miroslav Vacula

Novomanželka nahlásila na polícii jeho nezvestnosť, chcela sa rozvádzať a vrátiť k priezvisku Kašaiová. Keď sa Braňo našiel s vysvetlením, že sa mu pokazilo auto a na odľahlej usadlosti za dedinou Kokava zostal trčať s vybitým mobilom, Norika ho vzala na milosť.

„Žiadosť o rozvod zrejme stiahnem,“ rozprávala zamilovaná Košičanka. „Uvedomili sme si, že žijeme pod veľkým tlakom, neustále sa nám niekto pletie do života, donášajú mi kadejaké veci na Braňa, ľudia neustále útočia na naše manželstvo. Už máme po krk aj tých rečí, že sa Braňo oženil len pre peniaze,“ lamentovala košická podnikateľka s tým, že manžel vtrhol do jej stereotypného života ako víchor a od základu ho zmenil.

Výstredná dvojica od začiatku vytŕčala z radu, vďaka životnému štýlu, domu zariadenému v štýle rokoko i korenistému jazyku. Bolo len otázkou času, kedy si ju všimne televízia. Na obrazovku Markízy sa dostali prvý raz v októbri 2004, keď si ich do televíznej relácie Vilomeniny vybral moderátor Vilo Rozboril.

Pár týždňov nato už nakrúcali ďalšiu reality šou pre verejnoprávnu televíziu Domáca horúčka. No a na sklonku roku 2004 ohlásili prostredníctvom markizáckych Televíznych novín svoju životnú reality šou Mojsejovci, ktorej víťaz mal získať dva milióny slovenských korún. Odvtedy Nora Mojsejová z verejného života nezmizla.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní