Harabinov dvojník?: Tak vraj teraz podľa Milana Kňažka (vľavo) vyzerá Andy Hryc.

Kňažko prirovnal Hryca k Harabinovi. Prečo mu nevie prísť na meno?

Milan Kňažko a Andy Hryc sa už spolu vôbec nebavia, rozhádala ich kniha.

Ako vyzerá Andy Hryc? Ako Harabin. A má na sebe také nenápadné červené tričko, - poradil nám ochotne Milan Kňažko, keď sme na rozľahlom golfovom ihrisku v Skalici hľadali Andyho Hryca. Obaja práve súťažili na diplomatickom turnaji, Kňažko ako bývalý minister zahraničných vecí a Hryc ako honorárny konzul Seychel.

„No tak to je úžasné,“ smial sa prirovnaniu Hryc. „Každopádne som minimálne o dvadsaťpäť centimetrov vyšší než Harabin. A zarastený som preto, že nakrúcam film.“ Po skončení turnaja však vo vtipkovaní na adresu toho druhého ani jeden nepokračoval. Naopak, bez slova sa obišli, akoby sa v živote nevideli.

Jablko sváru

Príčinou nezhôd sa stala Hrycova kniha Inventúra, ktorá exministrovi zdvihla žlč, tlak aj žalúdok súčasne. Najviac sa ho dotkla pasáž o tom, že v čase socializmu loboval za to, aby získal titul zaslúžilý umelec. „To je sprostá lož. Veď ja som to ani nechcel. Ako jediný som tú cenu aj vrátil,“ reagoval bezprostredne po vyjdení knihy Kňažko. Na turnaji mu počas celého dňa robila spoločnosť manželka, niekdajší herecký kolega a najnovšie spisovateľ sa nachádzal v bezpečnej vzdialenosti v inej časti ihriska.

Starý golfista: Milan Kňažko sa po zdravotných problémoch len rozohrával, jeho manželke sa darilo lepšie. Foto: Tony Štefunko

Andy Hryc sa naštrbenými vzťahmi, ktoré svojím literárnym počinom spôsobil, príliš netrápil. „Viete, v prológu knihy som napísal, že píšem pravdu. A niekomu sa tá pravda nepáči. Milana Kňažka si veľmi vážim, aj ako herca a vlastne z každej stránky. Keď bol ministrom kultúry, robil som mu poradcu.

Ale ak on tvrdí, že nechcel byť zaslúžilým umelcom, tak nehovorí pravdu. Všetci sme chceli byť zaslúžilí umelci, lebo to súviselo s výškou honorárov, s peniazmi. Mne sa to nepodarilo. Jemu áno, lebo si to zaslúžil - hral veľké roly a oveľa viac než ja. Proste tak to je.“

„Do držky“ si nedali

Milan Kňažko sa však o životopisnej knihe nechcel baviť. „Táto téma sa pre mňa skončila,“ povedal nám úsečne. Hoci bolo počas dňa zrejmé, že jej autora registroval, podvečer už tvrdil čosi iné. „My sme sa odvtedy, ako vyšla tá kniha, nestretli ani sme sa tu vlastne nevideli,“ povedal nám.

Bezpečná vzdialenosť: Milan Kňažko odchádza domov, na Andyho Hryca ani nepozrel. Foto: Tony Štefunko

Andy Hryc zase rozprával, že nemá dôvod vyhýbať sa kolegovi. „Stretli sme sa asi pred mesiacom, ale to len tak, že nebol čas rozprávať sa. Tu niekde pri pive si sadneme a možno si dáme do držky,“ žartoval. K tomu však už nedošlo. Bývalý minister prehodil pár slov s priateľmi a so známymi, okrem iného aj s milionárom Michalom Lazarom, a ponáhľal sa s manželkou domov bez toho, aby počkal na vyhlásenie výsledkov turnaja. Okolo Hryca prešiel bez slov, nepristavil sa, ba ani ho len nepozdravil.

Nevyzeralo to však, že by to Andyho trápilo. Tešil sa na narodeninovú párty vnuka Artema, ktorý v ten deň oslavoval jeden rok. „Večierok je už v plnom prúde. Ja prídem ako zlatý klinec programu, čo ma, samozrejme, veľmi teší. Okrem toho sme mali s manželkou pred dvoma dňami tridsiate siedme výročie svadby a ja som sa tváril, že som na to zabudol.

Včera som s ňou telefonoval a už som cítil, že je nahnevaná. Dal som dnes kúpiť tridsaťsedem ruží, dúfam, že bude mať radosť. Artem dostane zlatý dukát. A keď bude veľký, tak bude mať pol kila zlata.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní