Poctený: Peter Kresánek už hľadá pre krídlo vhodné miesto.

Kniha priviedla Kresánka na mizinu, dnes má za ňu Krištáľové krídlo

Peter Kresánek sa kvôli knihe, ktorú vytvoril, zadlžil. Teraz za ňu získal mimoriadne Krištáľové krídlo.

Slovenská nobelovka. Aj tak nazval odovzdávanie cien Krištáľové krídlo, ktoré už šestnástykrát získali najvýznamnejšie slovenské osobnosti, moderátor Tomáš Maštalír.

Ten všetky mená osobností - a v priamom prenose Slovenskej televízie sa ich predstavilo neúrekom -, uvádzal spamäti. „Naozaj, klobúk dole. Je to omnoho zložitejšie, než si človek myslí. Ešte sa ho spýtam, ako dlho sa to učil,“ uznanlivo podotkla herečka a jeho expriateľka Diana Mórová, ktorá odovzdávala jednu z cien.

Podľa predsedu veľkej poroty Ing. Gabriela Csollára bol tento ročník výnimočný vyrovnanou úrovňou nominantov. V porotách sa viedli tvrdé diskusie, aby ocenili tých, čo si to zaslúžia najviac.

Šťastní laureáti: Víťazmi však boli všetci nominovaní. Foto: Norbert Grosz

Vášnivé polemiky

Nezriedka sa stávalo, že medzi víťazom a striebornou priečkou bol rozdiel len jeden bod. Ťažké rozhodovanie priznala aj generálna riaditeľka SPOLOČNOSTI 7 PLUS, spoluorganizátora prestížneho podujatia, Mirjana Hron Sikimič, ktorá predsedala porote v kategórii filantropia.

„Naše diskusie boli naozaj veľmi búrlivé. Posudzovali sme kandidátov, čo filantropii zasvätili celý život, a takých, ktorí urobili v danom roku, za ktorý sa Krištáľové krídlo udeľuje, niečo úžasné. Tu sme sa nevedeli rozhodnúť. Ďalší zásadný dôvod bol ten, že filantropia zvádza k charite, takže sme automaticky inklinovali ku krásnym projektom pomoci deťom či chorým a starým ľuďom.

Boli tam však aj filantropi iného druhu, ako napríklad Peter Králik, ktorý zachránil vzácnu zbierku v Oponiciach,“ vysvetlila, hoci nakoniec predsa len zvíťazila charita. Víťazka Viera Dubačová si krídlo odniesla za založenie Divadla z Pasáže, v ktorom hrajú ľudia s mentálnym postihnutím.

Generálna riaditeľka SPOLOČNOSTI 7 PLUS Mirjana Hron Sikimič s čerstvým laureátom Jaroslavom Vojtekom. Foto: Norbert Grosz

Zadlžil sa, no vyhral

Pôvodne v kategórii filantropia rozhodovali porotcovia aj o Petrovi Kresánkovi, ktorý roky zostavoval a nakoniec i vydal obsiahlu ilustrovanú encyklopédiu Slovensko. „Zhodli sme sa na tom, že tento človek si zaslúži mimoriadne ocenenie,“ vysvetľovala nám Mirjana Hron Sikimič.

Kresánka o ocenení informovali dopredu, o to väčšiu vraj mal trému. „Nesmierne si to vážim. Je príjemné vedieť, že vaša práca má zmysel,“ povedal nám.

Pre vznik nádhernej knihy, ktorú ocenia najmä národovci, dodnes dlhuje dvestotisíc eur, no cenu Krištáľové krídlo, ktoré za ňu získal, podľa vlastných slov určite nepredá. „To by mi ani nenapadlo. Nájdem pre ňu vhodné miesto na našom starom nábytku, kde sa bude pekne vynímať,“ vyznal sa.

Čítajte viac:

Exprimátor Bratislavy Kresánek prišiel o majetok pre encyklopédiu Začal ako sedemročný

Zaujímavým víťazom s nadnárodnými výsledkami sa stal len tridsaťtriročný počítačový „maniak“ Michal Štencl. Ako prezradil, programovať začal ako sedemročný. Ako trinásťročný si zaumienil, že zhotoví operačný systém, ktorým porazí Microsoft.

Hoci sa mu všetci smiali, dnes je zakladateľ a predseda predstavenstva firmy Sygic, ktorej navigačný softvér pre mobilné telefóny využívajú milióny ľudí po celom svete. „Pri vyhlasovaní cien som bol veľmi nervózny, srdce mi búchalo až v špičke vlasov,“ povedal nám už s krídlom v ruke.

Nečakal to

Ďalším, koho krištáľové ocenenie dojalo, bol dokumentarista Jaroslav Vojtek. Na konte má pritom viacero cien z filmových festivalov. Porotu zaujal najmä vďaka dokumentárnemu filmu Cigáni idú do volieb, ktorý približuje prípravy a neúspešnú volebnú kampaň Róma Vlada Sendreia, jeho blízkeho priateľa. „Naozaj som to nečakal. Je to veľmi zaväzujúce,“ povedal nám s tým, že v súčasnosti už má plnú hlavu novej práce.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní