Konečne niekto iný: Ako sa z nenápadných youtuberov stali v šou Zem spieva hviezdy

„Sme skupina komikov,“ tvrdia o sebe mladí moderátori foklórnej šou Zem spieva. Risk televízie sa tentoraz vyplatil.

Pre RTVS to bol obrovský risk, ktorý nemusel vyjsť. Aby ťažiskovú televíznu šou v hlavnom vysielacom čase uvádzali neosvedčené tváre? To tu bolo naposledy, keď sa Adela Banášová a Martin Pyco Rausch prvý raz objavili v prvej slovenskej SuperStar - mimochodom, tiež na RTVS, vtedy ešte pod vedením Richarda Rybníčka.

Po vyše desiatich rokoch stavili verejnoprávni tvorcovia znova na neistú kartu a - opäť to vyšlo. Aj keď… Traja mladí ľudia, zoskupení pod názvom S Hudbou Vesmírnou, sa presadili už ako youtuberi. Ich pesnička Je nám teplo! má 10 miliónov pozretí, a zďaleka to nie je jediný ich komický príspevok na internete, ktorý slávil úspech. Žasnú väčšinou aj tí, ktorí ich videli naživo. Stačí, aby trojica vošla do miestnosti, a všetci ostatní vraj majú pocit, akoby práve doleteli z inej, snovej planéty.

Kráska a zvery

O krehkej blondínke hovorievajú, že je „naozaj dokonalá a to je slabé slovo“. Vysoký mladý muž vie „vraj zmiznúť z povrchu zemského a opäť sa objaviť medzi nami“. No a štíhly chlapec s ofinou je vraj „pán srandy, vtipu a fantázie“. Iným slovami, Dominika Morávková-Zeleníková (26), Marek Koleno (25) a Daniel Kis, alias Sorizzo (27).

„Hudba je zadarmo,“ vysvetľujú svorne, prečo si ich pesničky môže ktokoľvek stiahnuť na internete bez poplatkov. Zrejme vedia, že je to najlepší spôsob, ako ju šíriť.

V hudobnej sfére nie sú chlapci totiž žiadni začiatočníci. K hudbe ich oboch viedli rodičia odmalička. Daniel Kis, alebo Sorizzo, sa ako malý zamiloval do zvuku organu. „Často sme si doma spievali, keď hral otec na gitare. Študoval som klavír asi trinásť rokov a kúsok som prešiel aj okolo kompozície. Chodil som na Vysokú školu múzických umení na zvukovú skladbu, no štúdium som nedokončil,“ priznáva.

Aj jeho kolega Marek vraví, že v ich rodine to vždy žilo hudbou. Všetci boli muzikanti. „Chodil som na základnú umeleckú v Púchove na husle. Tiež som hral a spieval v niekoľkých folklórnych súboroch. Momentálne študujem posledný ročník na Vysokej škole múzických umení odbor herectvo,“ dodáva nádejný herec, ktorý hrá malé postavy v rámci hosťovania v Slovenskom národnom divadle.

Kotlebovci idú proti nemu: Marek je herec, hrá aj v predstavení Natálka, proti ktorému brojí ĽS NS.
Kotlebovci idú proti nemu: Marek je herec, hrá aj v predstavení Natálka, proti ktorému brojí ĽS NS.
Foto: Facebook

Hľadali ozdobu

Keď na seba mladí muži prvý raz narazili, hneď sa dali dohromady. „S Markom sme sa poznali ešte od čias našej prvej skupiny Hidden Road. Tá už nemohla ďalej fungovať,“ hovorí Daniel o tom, ako sa im členovia rozutekali kade-tade. „Chceli sme pokračovať v tom, čo robíme a čo nás napĺňa. Ale ako? Naši kolegovia už s nami hrať nemôžu, pretože sa presťahovali, museli sme niekoho zohnať do partie. Nejakú peknú stránku skupiny,“ objasňujú chlapci.

Najznámejšia skladba od Hidden Road sa volala S Hudbou Vesmírnou. Preto sa rozhodli názov hitu použiť ako názov novej skupiny. Aby pôvodní fanúšikovia vedeli projekt identifikovať. Vo videoklipe skladby zhodou okolností účinkovala blondínka Dominika, ktorú sme mohli vidieť vo vedľajšej úlohe jojkárskeho seriálu Divoké kone, na doskách divadla Astorka Korzo ’90, ale hviezdila aj vo vianočnej rozprávke Johankino tajomstvo.

Nakoniec prijala ponuku v novej skupine účinkovať nastálo - hoci k hudbe predtým príliš neinklinovala. „V detstve som mala iné záujmy,“ pousmial sa ženský element tria.

Moderovať? Ani im to nenapadlo

Trojica sa nepovažuje úplne za hudobnú skupinu. V ich textoch to aj cítiť. „Sme primárne skupina komikov. To, že robíme hudobné videoklipy, je len forma, akou sa verejnosti prihovárame. Zdá sa nám to fajn kombinácia, ako pridaná hodnota. Zem spieva je náš prvý projekt svojho druhu, je určite najrozsiahlejší,“ zhodnotil Sorizzo.

Tvorcov televíznej folklórnej súťaže oslovila pravdepodobne ich práca a náboj, ktorý vyžarovali na internete. A chceli to preniesť na obrazovky. Dovtedy mladí umelci s moderovaním nemali žiadne skúsenosti. A s tradičným slovenským umením ešte menšie - Daniel ho napríklad poznal najmä z dedinského rozhlasu a Dominika k nemu pričuchla len v škole. „Zavolali mi z produkcie, že by nás chceli do relácie o folklóre. Ako moderátorov. Zostali sme prekvapení. Sme ľudia, ktorých baví realizovať svoje nápady, preto tvoríme hudbu a rôzne žartíky okolo. V pozícii moderátorov sme sa predtým nikdy neocitli,“ priznala Dominika.

Dovtedy im ani nenapadlo, že by to mohli skúsiť. „Niekto sa pozeral o dva kroky vpred a videl v nás potenciál. Ten niekto bol režisér Peter Núňez,“ myslí si plavovláska.

Aj scenáristi: S nápadmi prichádzajú chlapci sami.
Aj scenáristi: S nápadmi prichádzajú chlapci sami.
Foto: RTVS

Nohami na zemi

Možnosť byť v pozícii hostiteľov, ktorí foklór objavujú ako diváci pred televíznymi obrazovkami, sa trojici zapáčil. Nový džob všetci oslávili dobrou kávou.

Ich moderátorské počínanie sleduje cez televízne obrazovky rodina každého z nich. „Samozrejme, sú zvedaví. Tešia sa, no maminka mi neustále opakuje, že mám zostať nohami na zemi,“ priznáva Sorizzo. „Ja si to veľmi vážim, viem, že pre mňa chce len to najlepšie. Často mi hovorí svetská sláva - poľná tráva. A ja jej na to vždy odpoviem - Sláva je pominuteľná, ale bezvýznamnosť je večná,“ smeje sa.

Najväčšiu kritiku si vraj doma vyslúžia, keď nie sú prirodzení. Mladí moderátori spomínajú na svoje trapasy a brpty pred kamerou. Na začiatku natáčania mali najväčší problém s exteriérom. „Doteraz sa smejem, keď sme nakrúcali vonku v snehu, zime a mne zamrzli ústa, že som nevedel artikulovať,“ smeje sa Marek. „Aj mne robila najväčšie problémy asi zima. Točíme väčšinou v exteriéri, a teda hore na Kolibe bolo aj mínus desať. Takže sánka vypovedala a artikulácia odišla do teplých krajín,“ vraví blondínka, ktorá na nakrúcanie nosila svoju niekoľkomesačnú dcéru Amálku, ak mohla.

Dieťa na pľaci

Vždy keď Dominika nakrúcala, Amálku nosil na rukách niektorý z jej pozorných kolegov. Koordináciu si už zrejme nacvičili pri videoklipoch, v nejednom Amálka dokonca účinkovala. „Amálka je mojou súčasťou, preto kamkoľvek idem, ide so mnou. Buď sa jej dokážem venovať popri práci, alebo si užíva milujúcu náruč tatina alebo babky. Tá sa z toho, že môže byť s vnučkou, teší rovnako a Amália je v siedmom nebi, keď sa jej človek venuje,“ prezrádza Dominika.

„Ale áno, to tempo, keď chce žena aj pracovať, aj užívať si svoje dieťa, je šialene náročné,“ priznala Dominika. „Často sa mi v noci nepodarí spať, takže potom prídu dni, keď sa snažím spať s malou aj počas dňa. Hlavne nič nesilím. Zem spieva mi nezaberá toľko času, ako sa možno zdá, takže medzi prácou a oddychom mám rovnováhu.“

Mladá mamička: Dominika pred siedmimi mesiacmi porodila, v pozadí a hore vpravo jej manžel, ktorý je bábkohercom.
Mladá mamička: Dominika pred siedmimi mesiacmi porodila, v pozadí a hore vpravo jej manžel, ktorý je bábkohercom.
Foto: Michal Šebeňa

Chlapci sa za Dominikinu pohodu poďakovali produkcii. „Vďaka nim sme mali luxus. Dominika je úžasná mama, ktorá dáva dcére veľmi veľa lásky a my pociťujeme jemnú zodpovednosť za to, že ju berieme od rodiny. Snažíme sa hľadať kompromisy a na nakrúcaní sa nám produkcia snažila vyhovieť úplne vo všetkom, čo sme si zmysleli. Vznikalo nádherné prepojenie, že Dominika mohla byť aj s nami, aj s Amáliou, aj sa nakrúcalo a vznikla taká malá veľká rodina.“

Čo bude potom

Moderovanie dnes Daniel, Marek a Dominika berú naozaj seriózne. Spolu tvoria scenáre aj nacvičujú. „Pripravujeme sa rôzne, ale nemáme na to žiadny špeciálny rituál. Učíme sa ich spolu, pretože ich spolu aj vymýšľame. Vždy niečo vytvoríme, potom zistíme, či sa to dá realizovať, a skúšame si nápady sami pred sebou. Snažíme sa ich prípadne upraviť, či už podľa požiadaviek réžie, alebo podľa vlastného uváženia.“

Na otázku, kde sa vidia o desať rokov, mali moderátori celkom pohotovú odpoveď: „Ja určite ako moderátor desiateho ročníka Zem spieva. Mojím cieľom je robiť hudbou radosť ostatným,“ smeje sa Sorrizo a podobné plány má aj Marek. „Určite založiť vlastnú rodinu a zdokonaľovať sa v hudbe a herectve. No a kde sa vidím o desať rokov? Na krásnom Slovensku plnom usmiatych Slovákov!“

Ako na módnom móle: Zem spieva sa mení aj na prehliadku krojov.
Ako na módnom móle: Zem spieva sa mení aj na prehliadku krojov.
Foto: RTVS

Televízna sláva: Daniel pred ňou odletel na Filipíny

S členmi kapely S Hudbou Vesmírnou sa zhovárala NINA KOŠECKÁ.

Zdáte sa dosť blázniví, máte aj nejaké poradie vo výstrednosti?

Sorizzo: Keďže sme sa nikdy k oficiálnej medzinárodnej stupnici výstrednosti nedostali, nevieme to zhodnotiť. Každý z našej skupiny má občas bláznivé nápady a väčšina z nich uzrie svetlo sveta. Záleží na tom, či sú tie nápady schopné realizácie.

Marek: Povedzme, že sme spontánni. Poradie výstrednosti sa asi určuje vždy na začiatku nového stretnutia podľa aktuálnej nálady.

Žijete v hlavnom meste. Z ktorého kúta Slovenska vlastne ste?

Sorizzo: Ja som z malinkej dediny neďaleko Púchova a na opísanie zžívania sa s hlavným mestom by sme potrebovali zvlášť časopis. Ale páči sa mi tu, hoci všetko má svoje za a proti. Našťastie, som typ človeka, ktorý sa sústreďuje na tie „za“, takže vediem pokojný spokojný život.

Marek: Aj ja pochádzam z Púchova. Život v hlavnom meste je určite uponáhľanejší ako u nás doma, no je tu o to viacej možností a príležitostí.

Dominika: Ja som z Bánoviec nad Bebravou. Študovala som na strednej škole v Nitre, pretože rodičia ma vtedy ešte nechceli pustiť „až“ do Bratislavy. No neskôr ma sem prijali na školu. Moji rodičia ma v herectve vždy podporovali, takže mi dopriali študovať ma VŠMU. Odvtedy som tu. A mám to tu veľmi rada.

Odkedy ste na obrazovke, vaša popularita sa rapídne zvýšila. Ako to prežívate?

Sorizzo: Ja to veľmi ťažko znášam, musel som odísť. Urobil som si na glóbuse kružnicu v mierke s polomerom 10-tisíc kilometrov, našiel najlacnejšiu letenku do krajiny za touto kružnicou a odletel som preč. Momentálne som na Filipínach. Vrátim sa, keď sa situácia zlepší.

Svetobežník: Daniel na vlaňajšej Pohode, v tomto čase sa však nachádza na Filipínach.
Svetobežník: Daniel na vlaňajšej Pohode, v tomto čase sa však nachádza na Filipínach.
Foto: Facebook

Marek: Snažím sa ostať taký ako doteraz a stále sa usmievať na svet.

Dominika: Zatiaľ nepociťujem rapídnu zmenu, ale motivuje ma pokračovať v tom, čo robíme, a zlepšovať sa.

Plánujete všetci rodinný život alebo ten umelecký je vám bližší?

Sorizzo: Ja by som veľmi chcel dospieť do štádia, keď budem viesť rodinný život. A verím tomu, že sa mi to raz podarí. Avšak momentálne som schopný zo dňa na deň zbaliť veci a ísť žiť chvíľu niekam inam. Uvidíme, ako to dopadne.

Marek: Plánujem rodinný život a som zadaný. Umelecký by som rád prepájal s tým rodinným.

Dominika: My sme s manželom oslávili prvé výročie svadby a veríme, že do toho súkromného života dokážeme zapojiť aj umelecký. Je to krásne prepojenie.

Máte svojich favoritov do finále? Prezradíte, ktorí to sú?

Sorizzo: Rôznorodosť slovenského folklóru mi priam zabraňuje vyberať, kto je lepší. Hovorím to úprimne, na každom čísle si niečo nájdem, čo ma úplne strhne, fascinuje. Preto v dokrútkach nikdy nepovieme konkrétne meno, to nie je pokyn, naozaj je ťažké rozhodnúť to.

Marek: Pri toľkých dobrých interpretoch je ťažké vybrať si jedného. Osobne sa teším z tej ohromnej rozmanitosti a držím im všetkým palce.

Dominika: Nevidela som všetky čísla, takže, keď môžem, pozerám v sobotu Zem spieva ako každý divák a držím palce. Viacerým.


VIDEO Plus 7 Dní