Vysmiata: Domov sa speváčka vracia z Londýna alebo Prahy.

Koniec zlatej slávice? Manažér Jany Kirschner si našiel za ňu náhradu

Manažér Jany Kirschner, ktorá sa odsťahovala zo Slovenska, si už za speváčku našiel náhradu - jej vernú kópiu.

Na prelome roka zmenila Jana Kirschner trvalé bydlisko, natrvalo odišla zo Slovenska, zdá sa však, že stále sa neusadila na jednom mieste. Pendluje medzi Londýnom a hlavným mestom Česka. Musí si vraj dávať pozor, aby si neodvykla od rodnej reči.

„Už neviem rozprávať po slovensky, pletie sa mi jazyk,“ zasekla sa pri rozhovore, do ktorého sa jej vkrádali anglické slová. Odchod zo Slovenska jej napriek tomu prospel.

Do Jany kedysi vážnej a ostražitej zrazu akoby vstúpil život. Môže za to jej dvaapolročná dcéra Matilda Januška. A možno aj to, že sme ju opäť videli po boku manažéra Joža Šeba.

Jožo Šebo: Stojí za úspechom Jany Kirschner. Foto: Tony Štefunko

Stará láska nehrdzavie?

Muž s charakteristickými náramkami na ruke ešte začiatkom roka nechcel príliš komentovať Kirschnerovej odchod do českej metropoly. „Povedala mi, že tam bude len chvíľu,“ informoval nás vtedy, hoci speváčka sa netajila tým, že sa do Prahy presídľuje na rok.

Potom sa stratila z jeho dohľadu a manažér, bez ktorého kedysi Kirschner neurobila žiaden krok, si našiel za ňu náhradu. Janinu dokonalú kópiu. Mladú speváčku a herečku z Radošinského naivného divadla Simonu Martausovú, ktorá si hovorí Sima a rovnako ako Kirschner si píše pesničky sama.

Šebo s ňou nahral album, dokonca jej minulý týždeň dal prezentovať v televíznej relácii Štefana Hríba prvé piesne. Hudobne znalým divákom padala sánka - jeho nový objav sa do spievania pustil s rovnakým feelingom ako ten „starý“.

Stará láska však asi nehrdzavie. Manažér sa večer venoval vychádzajúcej hviezde Simone, no pár hodín predtým sa zvŕtal okolo Jany Kirschner. Práve sa vrátila do Bratislavy. Vysmiatejšia než kedykoľvek predtým. „Nie je to také ľahké, ako sa zdá. Myslím, že aj mne pribudli vrásky,“ povedala nám veselo.

„Kombinovať prácu a dieťa nie je ľahké, pretože opatrovateľku využívam len občas. V Londýne máme Slovenku Lenku. Žije tam trinásť rokov a starala sa aj o deti našich priateľov, ktorí nám ju odporučili. Občas, keď potrebujem na pár hodín niečo vybaviť, nám pomôže, ale inak sa striedame ja a Eddie. Babky sú preč a všetko je na nás.“

Podľa pôvodných plánov sa mala Kirschner natrvalo sťahovať do Prahy, kde si s partnerom, britským hudobníkom Eddiem Stevensom, zohnali byt. Nie do Londýna, o ktorom bola zrazu reč. „Na Slovensku som tiež dosť často. Buď sem lietam z Londýna, kde mám „svokrovcov“, alebo prichádzam z Prahy, takže momentálne chodím z dvoch strán.“

Speváčka práve dorazila ako hosť do bratislavského dámskeho klubu Aleny Heribanovej a chystala sa na slovenské koncerty. „Vždy sa snažím, keď som doma, urobiť toho čo najviac. Potom odletím,“ tvrdila, pretože naponáhlo mala aj tentoraz.

„Keď cestujem na pár dní preč, je pre mňa bolestivé odlúčiť sa od dcéry. Po koncerte vždy letím naspäť prvým možným letom, tak je to aj tentoraz. V nedeľu o siedmej ráno sa vraciam. Keď sa ráno zobudí, budem pri nej. Teraz je s Eddiem. Je to zvláštne, ale oni sú parťáci, dnes sú v zoo, potom pôjdu na bicykle, stále majú program. Vôbec sa nemusím báť,“ rozprávala speváčka, zatiaľ čo Jožo Šebo s neónovými hodinkami na ruke sedel spokojne obďaleč a čakal na ňu.

Bez babičiek: Rodičia sa o Matildu Janušku starajú sami, len raz za čas ju v Londýne stráži slovenská opatrovateľka. Foto: Ján Šperka

Vyhla sa povodni

Vysvitlo, že v Česku sa speváčka ani po mesiacoch vôbec nezabývala. „V Prahe sme boli doteraz veľmi málo. Presťahovali sme sa nárazovo v decembri, keď sme si povedali - prečo nie. Robili sme veľký koncert pre Michala Horáčka a zapáčilo sa nám tam, tak sme si povedali, že tam skúsime žiť. Našli sme si krásny byt, ale ešte nie je úplne zariadený.“

Napriek tomu na okraji českej metropoly stihla speváčka nahrať nový album. Vraj tam chcela stretnúť nových ľudí, ale aj tak zostala pri Slovákoch, hoci svojho manažéra nechala doma. „Platňu nahrávali muzikanti z troch krajín. Hlavne Angličania a Slováci, ktorí väčšinou hrajú s popovými hviezdami. Česi im robia len mužské zbory. Chcela som zmenu, spoznať nových ľudí, to je celé,“ vysvetľovala v Bratislave, kde pálilo júnové slnko.

No naši západní susedia sa práve borili s rozsiahlejšími záplavami, než boli u nás. „V Prahe bývame na dobrom mieste, hore na kopci. Ale Eddie ľutuje, že tam teraz nie je, lebo by vraj okamžite išiel pracovať ako dobrovoľník. Hovorí mi - vieš, ten pocit spolupatričnosti! Bolo mu ľúto, že nemôže pomôcť a že to všetko sleduje len z diaľky. Je to tragédia,“ vyjadrila sa Kirschner.

Von zo škatuľky

Jane sa občas votrie na jazyk anglické slovíčko, napriek tomu sa s malou Matildou rozpráva rodnou rečou. No ani Eddieho už vraj neoklame.

„Pracoval v Poľsku, kde mal veľmi veľa priateľov. Angličania sa podľa neho nikdy nenaučia žiadny iný jazyk, pretože nemusia, ale on nebude ignorant a začne sa učiť,“ prezradila na priateľa. „Bolo mu jedno, aký, tak sa začal intenzívne učiť poľštinu a išlo mu to veľmi dobre. Pred dvoma rokmi prešiel na slovenčinu a je, myslím, na takej úrovni, že sa dohovorí. Všetko, čo potrebuje, si vybaví. Ohovárať ho už nemôžem.“

Svadba napriek tomu nie je v pláne. „Teraz sa práve vydávala naša opatrovateľka a ja som si uvedomila, že je to krásne. Pre niektoré ženy je to deň D, na ktorý sa tešia. Ale ja si to neviem predstaviť, pozornosti mám dosť celý život. Ak aj bude nejaká svadba, nebudeme z toho robiť veľké gestá. Obidvaja to tak cítime. Sme slobodní ľudia, ktorí si z toho robia ‚jokey‘. V tom je to super, lebo neviem, ako by som sa vykrútila. Celý život utekám z nejakých škatuliek, do ktorých by ma niekto mohol vložiť. A toto je jedna z nich,“ dodala voľnomyšlienkarska speváčka s tým, že na obzore nie je ani ďalšie dieťa.

„Keď to život prinesie, zoberiem to tak, ako aj prvý raz. Ale nebudeme to plánovať. Teraz sa venujem hudbe a Matilda má tiež ‚busy‘ aktívne obdobie, keď sa jej treba každý deň venovať, pretože sa veľmi veľa učí. Zatiaľ som spokojná.“


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní