Jožo Ráž ani Paľo Habera rozhodne biedu netrú.

Konkurujú zahraničným hviezdam: Koľko zarobia Ráž či Habera?

V porovnaní s kráľovskými honorármi niektorých našich lokálnych spevákov a kapiel vyznievajú niekdajšie európske hudobné hviezdy ako chudobní príbuzní.

Vo všetkých odvetviach zúri finančná kríza, no o slovenský a český šoubiznis sa obtrela minimálne. Stálice, ktoré na scéne žiaria desaťročia, zarábajú rovnako alebo lepšie ako kedykoľvek predtým, biedu rozhodne netrú ani sezónne hviezdičky. Zaujímavé je, že za mnohé európske hviezdy zaplatíte menej než napríklad za nášho Haberu či IMT Smile.

Bílá pod cenu

„Pane Bože! A nebojí sa Božieho súdu?“ lamentovala naša najznámejšia folkloristka Darina Laščiaková, keď sa dozvedela, že Lucie Bílá berie za koncert desaťtisíc eur. „Ja si vypýtam len zopár desiatok a niekedy, keď niekto nemá peniažky a veľmi chce, aby som zaspievala na jeho podujatí, cestujem na druhý koniec Slovenska aj zadarmo,“ prezradila nám.

V prípade Bílej však nejde o najvyššiu možnú sumu, akú dokáže umelec na území Česka a Slovenska za večer získať. „Ešte pred piatimi rokmi to bolo tak, že Bílá, Gott, Vondráčková a David, čiže mená približne na rovnakej komerčnej úrovni, by si podľa nepísaných pravidiel mali pýtať rovnaký honorár,“ hovorí človek z brandže.

„Bílá ostatným kazila biznis, pretože chcela približne o dve tisícky menej. Keď sa niekto rozhodoval medzi vystúpením Bílej a Vondráčkovej, vybral si logicky tú prvú. Lucie ide pokojne aj pod cenu, ale uzurpuje si možnosť spievať v televíznych reláciách ako hlavná hviezda,“ priblížil nám ťahy v šoubiznise jeden z hudobných promotérov.

Štvorica vymenovaných spevákov patrí aj dnes k najsilnejšej topke, zmeny nastali len v honorároch. „David odvtedy zdražel o pár tisícok a Gott svoju cenu zdvojnásobil, čiže jeho koncert dnes stojí tridsaťtisíc eur,“ dozvedáme sa.

Pali prestrelil

Ani honorár skupiny Elán nie je tajný. Jeho výškou tromfnú slovenskí muzikanti aj Gotta a my vieme prečo. „To je jednoduché. Elán dnes stojí minimálne päťdesiattisíc, z čoho si len Jožo Ráž pre seba odkrojí tridsaťtisíc,“ sype sumy z rukáva náš zdroj.

Paľo Habera má vraj ešte väčšie oči. Podľa našich informácií si za vystúpenie so skupinou Team na festivale Top fest vypýtal rovných stotisíc eur! Čiže sumu, za ktorú si môžete „zabookovať“ napríklad slávnu skupinu Limp Bizkit.

Na základe dobrých vzťahov však „haberovci“ napokon výrazne spustili z ceny a na festivale vystúpia „len“ za tridsaťpäťtisíc eur. Pod dvadsaťtisíc si vraj nekúpite ani IMT Smile. No Richard Müller aj s vokálnou skupinou Fragile už koncertovali aj za osemtisíc eur.

Aj na svadbe

Výborne sa darí tiež hviezdam hiphopovej scény. Zatiaľ čo iní svoje príjmy držia v tajnosti, Majk Spirit bez okolkov priznal, že „berie“ približne päťtisíc eur.

„Určite sa so mnou dá dohodnúť. Keď hrám pre veľkú firmu, logicky si vypýtam viac, ako keď vystúpim kamarátovi na svadbe alebo v klube, ktorý má kapacitu štyristo ľudí. Pre mňa sú veľmi podstatné technické podmienky, až potom riešim peniaze,“ povedal raper. Aj ceny ostatných hviezd hip-hopu lavírujú podľa okolností.

Napríklad Patrik Rytmus Vrbovský dostal vlani za koncert na istej privátnej párty osemtisíc eur, no vieme, že vzápätí na diskotéke v Česku vystúpil „len“ za 2,5 tisíca eur. Ba stretli sme sa i s tým, ako sa jeho kolega z brandže vystatoval, že ho vie vybaviť za 1 500 eur.

Podľa zdroja zo zákulisia šoubiznisu klienti často žiadajú aj koncert Roba Grigorova. „On je fantastický a dalo by sa na tom aj výborne zarobiť, ale pracovať s ním je na samovraždu. Raz vyhlásil, že nemôže ísť na turné a mať koncerty deň po dni, pretože musí spať doma, aby ho náhodou nevykradli,“ smeje sa náš zdroj.

Namiesto Rottrovej Drupi

V porovnaní s kráľovskými honorármi niektorých našich lokálnych spevákov a kapiel vyznievajú niekdajšie európske hudobné hviezdy ako chudobní príbuzní. V Prahe si nemecká speváčka Sandra vypýtala pätnásťtisíc eur a približne rovnako stojí Lisa Stansfieldová.

Taliansky spevák s nezameniteľným chraplákom Drupi nedávno zaspieval spolu s dvoma muzikantmi na Slovensku za jedenásťtisíc eur aj s letenkami z Talianska.

„Kamarát chcel na svojej narodeninovej oslave Mariu Rottrovú, no tá odmietla, preto sme zavolali Drupimu. Je pravda, že najprv chcel osemnásťtisíc, no zľavil. Chvíľami mi ho aj bolo ľúto, pretože každý ho žoviálne oblápal a fotil sa s ním. Keď som sa ho spýtala, či mu to nevadí, odpovedal, že za to dostal peniaze, tak to musí strpieť."

"Vtedy som zauvažovala, koľko našich hviezd by na to pristúpilo. Napríklad u Lucie Bílej je veľký zázrak, keď sa na firemnej párty po vystúpení zamieša do davu. Karel Gott, naopak, miluje, keď si môže podebatovať so svojimi fanúšikmi,“ prezrádza manažérka Gabika Poliaková.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní