Kristína Kormúthová zrejme bude mať ďalší dôvod na radosť.

Kormúthová má dôvod na úsmev. Čo si myslí o jej výroku na sociálnej sieti prokuratúra?

Týždenníku Plus 7 DNÍ sa podarilo zistiť, kam sa pohol prípad exmoderátorky RTVS Kristíny Kormúthovej.

Zrejme niet Slováka, ktorý by nepoznal exmoderátorku verejnoprávnej televízie Kristínu Kormúthovú. Najmä preto, že prišla o prácu po tom, ako rozhorčená nočným zážitkom zverejnila na sociálnej sieti rasistický status.

Od mája, keď fotografie Kormúthovej zaplavili médiá, sa však veľa zmenilo. Tmavovláska sa ukazuje na verejnosti so zmeneným stylingom a so širokým úsmevom, ktorý na jej tvári vyčarila nová práca hovorkyne nitrianskeho hokejbalového klubu.

A zrejme nielen to. Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo zistiť, že napriek zlým prognózam a začatému trestnému stíhaniu sa Kormúthová pred súd nepostaví.

Kauza rasizmus

„Zobudiť sa o 4:30 na to, že si myslíte, že vám padá strecha na hlavu a to pri tom nejaký nedonosený smradľavý cigáň vám z domu kradne 4-metrovú odkvapovú rýnu, je také slovenské. Prečo ‚toto‘ nemôžme my poľovníci strieľať ako škodnú?“ To boli slová, ktoré Kormúthová ešte ako moderátorka verejnoprávnej RTVS „zavesila“ na sociálnu sieť po tom, čo z domu jej rodičov cez noc ukradli medenú odkvapovú rúru.

Ostrý slovník, pre ktorý prišla o spoluprácu s verejnoprávnou televíziou, musela vysvetľovať aj policajtom. Generálny prokurátor Jaroslav Čižnár dal totiž pokyn na preverenie, či je obsah výrokov dôvod na začatie trestného stíhania pre konkrétny trestný čin. Kormúthovej výrok a následná reakcia prokuratúry rozpútali protichodné vášne.

Rozbehla sa verejná diskusia o tom, či sú jej slová o „nedonosenom smradľavom cigáňovi“ rasistické, alebo nie. Kým viacerí aktivisti ocenili postoj RTVS, ktorá sa s moderátorkou športových správ rozlúčila, na sociálnej sieti vznikla stránka na jej podporu s názvom Stojíme za Kristínou Kormúthovou a v priebehu niekoľkých dní ju podporilo viac ako dvadsaťtisíc ľudí.

Čítajte viac:

Plus 7 DNÍ exkluzívne zistil: Prípad Kormúthovej už rieši Generálna prokuratúra

Trestné stíhanie

Deň po tom, ako generálny prokurátor vydal pokyn na preskúmanie výroku, začal bratislavský vyšetrovateľ konať. „Dňa 21. mája bolo vyšetrovateľom začaté trestné stíhanie vo veci prečinu podnecovania, hanobenia a vyhrážania osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu,“ povedal hovorca prokuratúry Michal Šúrek.

Známej tvári z televíznej obrazovky zrazu hrozilo jedno- až päťročné väzenie, čo ešte viac rozprúdilo vášne diskutérov. Nasledovali výsluchy a vyšetrovanie prípadu. Takmer po dvoch mesiacoch prichádza výsledok - pre neprajníkov nepochopiteľný a pre podporovateľov uspokojivý.

„Po preskúmaní vyšetrovacieho spisu sa prokurátor stotožnil s uznesením policajného vyšetrovateľa. Predmetná vec bude riešená v priestupkovom konaní,“ prezradil nám najnovšie informácie ku kauze Kormúthová hovorca prokuratúry. V praxi to znamená, že bývalá moderátorka nepôjde ani len pred sudcu.

Výrok bude riešiť odbor Železničnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave ako priestupok, ktorému ho pridelili zrejme na základe miestnej príslušnosti. Kormúthovej hrozí maximálne pokuta vo výške päťsto eur. Nie je však vylúčené, že obíde iba s pokarhaním.

Hovorkyňa hokejbalistov

Bývalá moderátorka síce odišla z moderátorskej pozície, no nie z verejného priestoru. Krátko po vyhodení z televízie dostala ponuku, aby sa stala hovorkyňou hokejbalového tímu spod Zobora HBK Nitrianski rytieri. Zmenila imidž a čoraz častejšie žiari úsmevom.

Zostáva veriť, že nielen exmoderátorka verejnoprávnej televízie sa z prípadu poučila. Kauza Kormúthová je okrem iného ukážkovým príkladom, ako môže dopadnúť bezhlavé zverejňovanie názorov na sociálnej sieti.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní