Krajcer ukázal svoj luxusný byt: Viem aj variť!

Exminister Daniel Krajcer nateraz v politike skončil. A jeho plány? Chce sa venovať blízkym.

Bývalý moderátor, politický redaktor a bývalý minister kultúry Daniel Krajcer sa snažil v posledných voľbách prebojovať do parlamentu so stranou SKOK! Aj keď výsledky neboli podľa ich predstáv, hlavu nevešia. „Za to obdobie šiestich rokov vo vrcholovej politike som vďačný. Neoceniteľná skúsenosť. Okrem poslednej porážky v nej bolo aj veľa úspechov. Momentálne si trochu čistím hlavu,“ objasnil nám Daniel Krajcer plány do blízkej budúcnosti.

„Mám nejaké nápady, čomu sa chcem venovať, ale najbližšie týždne chcem svoj voľný čas tráviť s ľuďmi, na ktorých som nemal čas,“ zhrnul. Nejaké dni pobudne s deťmi na svojej usadlosti v prírode, zvyšok času vo svojom bratislavskom byte s obľúbenými knihami. Týždenníku PLUS 7 DNÍ ukázal, ako a kde žije v hlavnom meste.

Ako v rozprávke

Svoj vysnívaný byt hľadal bývalý moderátor tri roky. Mal jasnú predstavu. Musí byť v Starom Meste, mať vysoké stropy a „niečím“ dýchať. Vytúženú nehnuteľnosť sa Danielovi Krajcerovi podarilo nájsť v národnej kultúrnej pamiatke. „Tento dom je pre niekoho strašidelný, pre mňa rozprávkový. Bola tu pani domáca, ktorá ma privítala a byt mi ukázala. Veľmi mi k nemu však chýbala terasa. Tak ma zobrala do vedľajšieho bytu, ktorý tiež patril jej rodine. Ten už terasu mal, ale bol o niečo menší. Tak sme sa dohodli, že mi k bytu predá izbu aj z toho druhého bytu, kde bola terasa.“

S predávajúcou sa Daniel Krajcer tak skamarátil, že mu nakoniec pomohla jeho príbytok zariadiť. „S bytom som vlastne získal aj bytového architekta. Pani má hotel, ktorý zariaďovala, takže vedela s dizajnom pracovať. Iba som povedal svoju predstavu. Bolo to pre mňa oveľa jednoduchšie. Je to pánsky byt. Cíti to každý, kto ku mne príde,“ uviedol bývalý politik.

Na vyše sto tridsiatich štvorcových metroch býva sám. Jednu izbu však vyhradil pre deti. Dcéra Tereza pochádza z jeho prvého manželstva a mladšieho Daniela Michala má s bývalou moderátorkou, dnes podnikateľkou Helenou Hupkovou.

„Malý tu má aj knižnicu, začali sme už čítať verneovky aj Vinnetoua,“ vraví Krajcer. Knihy sú exministrova veľká vášeň. V byte si zariadil obrovskú knižnicu, ktorou si splnil svoj sen. „Konečne som umiestnil všetky svoje knihy do jedného priestoru. Neviem, koľko ich tam je, nie je to ani zberateľská, ani imidžová záležitosť. Ja ich mám rád. Najviac kníh je z histórie. Sú tam aj faktografické, veľa politiky a životopisov. Niečo z oblasti filozofie, ale aj beletria.“

Podľahnú aj vegetariáni

Ťažko vybojovaná terasa je dnes najmilším miestom, aké bývalý politik má. Väčšinu roku tam trávi pri rannej káve. Cez deň na nej mnohokrát pracuje, večer si s výhľadom na mesto vychutná pohár vína a pofajčí s kamarátmi obľúbenú cigaru.

O niečo menej, ale stále pomerne dosť Krajcer využíva kuchyňu. „Robím si tu raňajky. Kávu a jogurt s ovsenými vločkami. Ale viem aj variť! Známe sú moje bryndzové halušky. Vraj robím najlepšie. Keď dcéra študovala pol roka v Amerike, prvá vec, ktorú si po návrate domov zaželala, boli moje halušky. Mám aj lopárik s vareškou, to je originál moje náradie. Vystrúhal ich ešte môj starký. A viem aj mäso upiecť,“ pochválil sa svojím kuchárskym umením.

Mimochodom, Krajcer organizuje chýrnu zabíjačku a sám vyrába klobásy. Vraj aj zarytý vegetarián Juraj Miškov si z nich rád trochu naloží. Extrémnemu zdravému životnému štýlu však Daniel Krajcer nepodľahol. „Jem, čo mi chutí. Sem-tam vybehnem aj v teplákoch do Horského parku, odšťavím si ovocie. Nedá sa povedať, že by som žil nejakým nezdravým životným štýlom, ale nie som ani striktný.“

Neporiadok nenarobí

Keďže už niekoľko rokov býva sám, má na výpomoc s domácimi prácami šikovnú gazdinku. „Raz za týždeň mi chodí pani, pomôže mi najmä so žehlením, s praním a vysávaním. Ale snažím sa aj ja. Keďže žijem sám a doma sa až toľko nezdržiavam, tak ani veľa neporiadku nespravím.“

V domácnosti by ste márne hľadali nejaké cennosti. Ide skôr o predmety, ktoré majú pre Daniela Krajcera emocionálnu hodnotu. „Nemám ani strieborné lyžičky, ani extrémne drahé obrazy. Hodinky nenosím, je to pre mňa nepraktické a nepovažujem to za nejaký status, ktorým by som mal dávať niečo najavo. Materiálno je u mňa vyriešené tak, že mám byt, po akom som túžil, a na vidieku ešte usadlosť, akú som chcel. Teraz som sa vo svojom sade učil strihať stromčeky a bavilo to aj môjho syna. Chcel by som tam viac brať svoje deti,“ predsavzal si.


VIDEO Plus 7 Dní