Moskve: Špička súdneho lekárstva si vypočula prednášku Václava Krajníka, v strede, ktorý na Slovensku čelil trom obvineniam.

Krajník obvinený z troch trestných činov rečnil pre ruskú elitu

Bývalý rektor policajnej akadémie Václav Krajník čelí dvom obvineniam, v Moskve však prednášal špičke súdnych expertov.

Namiesto verejného zatratenia pocty na medzinárodnom poli. Bývalého rektora policajnej akadémie Václava Krajníka vlani obvinili z troch trestných činov, z domu ho odviedli policajti, prezident Ivan Gašparovič ho odvolal z funkcie a za hrubé porušenie služobnej prísahy ho prepustili z Policajného zboru. O pol roka neskôr zavolali Krajníka na Moskovskú štátnu právnicku akadémiu O. E. Kutafina, aby prednášal pre špičku v odbore súdnych expertíz.

Čítajte viac:

Po zatknutí rektora si policajná akadémia vydýchla

Rusov obvinenia nezaujímajú

Bývalý rektor je dnes na dôchodku, no niektoré ponuky sa skrátka neodmietajú. Ruskí experti z právnickej akadémie ho pozvali na štvrtú medzinárodnú náučno-praktickú konferenciu s názvom Teória a prax súdnej expertízy v moderných podmienkach. „Bolo to jeho prvé pozvanie. Nedostal za to ani cent. Zaplatili mu cestu, ubytovanie a stravu. Je to pocta prednášať pre najväčších odborníkov v krajine,“ prezradila nám Krajníkova manželka. Jej muža sme doma nezastihli, vraj bol odcestovaný.

Na medzinárodnej konferencii Krajník prednášal v ruskom jazyku. Jeho slová na tému Príprava kriminalistických expertov na Slovensku si vypočuli zaslúžilí právnici Ruskej federácie, profesori aj doktori. Konferenciu dokonca prenášali online. „Oni sa nezaujímajú o to, čo sa tu deje, je uznávaný odborník, tak ho zavolali,“ dodala pani Krajníková. Pri otázke, ako je jej manžel na tom zdravotne, si len poklopkala so slovami „už je to dobré“.

O obvinenie menej

Krajník sa stal rektorom Akadémie Policajného zboru v januári 2011. Ako profesor sa špecializoval na forenznú kriminalistiku, zaisťovanie rôznych druhov stôp. Vlani v júli ho však obvinili, že pri prijímacích skúškach na akadémiu zamenil dvadsaťdeväť hárkov so správnymi odpoveďami. V dvoch prípadoch mal údajne zobrať úplatok po päťtisíc eur. A do tretice mu pribudlo obvinenie z trestného činu porušovania cudzích práv za falšovanie pri obhajobe dizertačnej práce českého politika Jana Rytířa.

Minister vnútra Robert Kaliňák vtedy na tlačovej konferencii porozprával o praktikách vtedajšieho rektora aj o tom, ako sa k obvineniam priznal, za čo mu hrozilo až dvanásťročné väzenie. Krajník však už bol v tom čase hospitalizovaný v nemocnici na Kramároch s ľahšou mozgovou príhodou.

V rozhovore z nemocničného lôžka potvrdil Kaliňákove slová. „Áno, priznal som sa, ale ani som poriadne nevedel k čomu. Budem žiadať prepočutie, lebo som bol v zlom zdravotnom stave,“ povedal tesne po porážke. Prišiel o miesto rektora a z polície ho prepustili, vinou čoho síce nedostal odchodné, ale nárok na výsluhový dôchodok mu zostal.

Koncom minulého roka zarezonovala informácia, že Krajník už nie je obvinený z falšovania. Vyšetrovatelia dospeli k záveru, že nenesie priamu zodpovednosť v prípade udelenia titulu PhD. českému politikovi Janovi Rytířovi. Stále je však obvinený z dvoch trestných činov. „Za prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločin prijímania úplatku. Keďže sa prípad naďalej vyšetruje, nebudeme k nemu poskytovať bližšie informácie,“ reagovala Lucia Garajová z ministerstva vnútra.

Po odvolaní Václava Krajníka z funkcie rektora bol dočasným výkonom funkcie poverený Štefan Kočan. Na vymenovanie nového rektora na policajnej akadémii stále čakajú. Po zmene zákona už totiž nového rektora nebude voliť akademický senát, návrh na jeho vymenovanie predloží priamo Kaliňák. „Minister návrh na nového rektora ešte nepredložil,“ reagovala na otázky hovorkyňa ministerstva vnútra Lucia Garajová.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].