Ondrej Nepela s Hildou Múdrou. Trénerka bola autoritou, ktorú nasledoval.

Krasokorčuliarska legenda Ondrej Nepela: Bol naozaj homosexuál?

„Vo Véčku boli baby naňho vždy nalepené,“ hovorí o najslávnejšom slovenskom krasokorčuliarovi Ondrejovi Nepelovi jeho kmotor.

Keď v roku 1972 vyhral Ondrej Nepela olympijské zlato, Československo mu pripravilo ovácie. Bol zaslúžilý majster športu i náš najlepší športovec 20. storočia.

Málokto ho však poznal z druhej, omnoho tajomnejšej, súkromnej stránky. Ako jeden z mála si s Ondrejom vytvoril blízky vzťah huslista Michal Talian. Spoznali sa v „bunkri“ v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava, kam Nepelu priviedol herec Anton Mrvečka - jeho dcéry boli tiež krasokorčuliarky.

Časom ich priateľstvo naberalo na intenzite a športovec sa stal krstným otcom Talianových detí. „Obidve niesol na krst. Keď sme krstili v Blumentáli dcéru, dal pomerne vysokú sumu kňazovi. Ten potom považoval za povinnosť obrad dobre odviesť. Krstil asi hodinu a pol, všetkých svätých pri tom vymenoval,“ usmieva sa huslista Slovenského národného divadla.

Ondro Nepela podľa neho nebral kmotrovskú rolu na ľahkú váhu. Staral sa a na Vianoce za krstniatkami chodil vždy ako Ježiško s darčekmi.

Ženy či muži?

Krasokorčuliar si s nárastom popularity začal užívať aj náklonnosť nežnejšieho pohlavia. Doteraz málo známy je jeho blízky vzťah s krasokorčuliarkou a dvojnásobnou majsterkou Československa Lýdiou Bezákovou.

„Stále uvádzajú, že bol homosexuál a zomrel na AIDS. Tá jeho homosexuálna orientácia je veľmi pofidérna. Ja by som to aj spochybňoval, pretože baby a ‚všetko‘ v jeho živote fungovalo. Koľko ráz sme prišli do Véčka, vždy boli naňho nalepené. Bol fešák, vtipný, inteligentný,“ dotvára pohľad na športovca Michal Talian.

Nikdy vraj u svojho kamaráta homosexuálnu orientáciu nepostrehol. „My divadelníci máme na to nos, pozriem sa a viem, kto je kto. U neho nič také nebolo. Nevyhľadával mužskú spoločnosť. Skôr by som povedal, že homosexuáli sa lepili na neho."

Viac o živote krasokorčuliarskej legendy sa dočítate v aktuálnom vydaní Plus 7 DNÍ.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní