Philippe Mariën: Nikdy nejazdil, ale cyklistika je jeho vášeň.

Kto je Saganov kat? Šéf komisárov na Tour de France si ostrý špurt nevyskúšal nikdy v živote

Belgičan Philippe Mariën, ktorý verejnosť informoval o vylúčení Petra Sagana z Tour de France, má prsty aj v ďalšej kontroverznej diskvalifikácii.

“Pred Tour sme pretekárov varovali, že každý šprint budeme pozorne sledovať. A to sme urobili aj dnes," aj týmito slovami šéf komisárov Tour de France Philippe Mariën (51) zdôvodnil diskvalifikáciu slovenského majstra sveta z cyklistických pretekov Tour de France. Rozhodnutie okamžite vyvolalo vlnu pobúrených reakcií v celom svete.

Komisári by mali jazdiť

„Stavím sa, že ten, čo prijal takýto verdikt, sa nikdy nezúčastnil na veľkom špurte,“ neskrýval vo vyhlásení pre Cyclingnews svoje rozhorčenie bývalý austrálsky víťaz zeleného trička na Tour Baden Cooke. „Traťoví komisári by mali mať skúsenosti s jazdením. Nie nutne ako profesionáli, ale aspoň na určitej úrovni. Toto je nebezpečný šport a ľudia, čo v ňom rozhodujú, by mu mali rozumieť.“

Vášeň pre cyklistiku

Badenove slová akoby boli šité na mieru Philippa Mariëna. Belgický šéf komisárov na Tour de France je v cyklistike známe meno, ako člen technického personálu sa zúčastnil už na dvoch olympiádach, tiež rozhodoval na obrovskom množstve prestížnych pretekov. Sám však nikdy nepretekal. „Síce nejazdil, ale svoju vášeň pre cyklistiku napĺňa v rámci štruktúr Medzinárodnej cyklistickej únie - UCI," napísal vlani o ňom belgický spravodajský server hln.be.

Mariën objavil v sebe lásku k cyklistike ako štrnásťročný, keď pozeral práve Tour de France. "Vystrihoval som si články z novín, zbieral obrázky cyklistov…” spomínal v jednom z rozhovorov. „Cyklistika ma úplne opantala.“ Postupne sa začal podieľať na organizácii cyklistických podujatí. Zlom v jeho živote prišiel v roku 1991, kedy získal kvalifikáciu potrebnú na traťového komisára. Potom už nasledovala spomínaná úspešná kariéra v rámci UCI.

Prípad Wellens

"Ako komisár som už zažil rôzne veci," uviedol vlani pre hln.be. Pred diskvalifikáciu Petra Sagana z Tour sa však najznámejší prípad, v ktorom figurovalo jeho meno, týkal cyklokrosu. V roku 2005 na prestížnych pretekoch v belgickom Overijse domáci pretekár Bart Wellens zaútočil na fanúšika. Údajne išlo o odvetu, lebo ho tento predtým oblial pivom.

Wellens nakoniec preteky vyhral a dokonca ho aj oficiálne vyhlásili za víťaza. Až po niekoľkých dňoch traja komisári UCI vrátane Mariëna rozhodli o jeho diskvalifikácii, navyše Belgičanovi udelili mesačný dištanc. Z víťazstva v pretekoch sa tak nakoniec tešil Holanďan Lars Boom.


  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní