S odborníkom: Richard Galovič, vpravo, začal Fica trénovať po srdcovej príhode.

Kto je nový muž, ktorý ovláda premiéra?

Premiér sa vraj vrhol na tvrdé tréningy dvakrát denne - pod vedením známeho odborníka. Nepreháňa to?

Aj taký trénovaný muž a zanietený športovec, akým je premiér Robert Fico (52), sa musí držať určitých rád. Podľa našich informácií mu po vážnej srdcovej príhode blízki ľudia odporučili, aby aspoň dočasne cvičil pod profesionálnym dohľadom.

Srdce by totiž nemal zaťažovať, takpovediac, jednotvárne. Naopak, bolo by vhodné, keby cvičebné jednotky kombinoval a spestroval si ich cvikmi s vyšším a nižším tepom.

Práve v tom mu pomáha jeho nový osobný tréner, ktorý nie je vo svete športu neznámy pojem.

Zaneprázdnený

Robert Fico na sebe pracuje pod dozorom bývalého riaditeľa Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica a šéfa Sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Richarda Galoviča. Ten okrem iného riadi známe bratislavské fitnescentrum. V portfóliu má mnoho zvučných mien. Galovičove rady v minulosti počúvali elitní športovci Ján Krošlák, Karol Kučera, Michal Martikán, ale aj politik Ivan Mikloš, milionár Zoroslav Kollár a mnohí iní.

Ako sme zistili, známy osobný tréner berie za odbornú prítomnosť pri jednom cvičení do 50 eur. Najímať si ho viackrát za týždeň teda môže vyjsť na poriadny balík.

Cvičebný plán premiéra Roberta Fica sme si overovali priamo u Richarda Galoviča, ktorý bol však skúpy na slovo. „K svojim klientom sa nevyjadrujem dvadsaťpäť rokov a chcem, aby to tak ostalo. Ďakujem za pochopenie,“ skonštatoval stručne, no nového VIP zákazníka nepoprel.

Ak by sme vraj mali záujem priučiť sa novým cvičebným technikám, bol ochotný poskytnúť nám voľný vstup k nemu do posilňovne. Osobne sa nám tréner pre zaneprázdnenosť nemohol venovať.

„Príďte vyskúšať nové trendy v cvičení a naši osobní tréneri vám radi pomôžu so spracovaním akejkoľvek športovej témy pre bežnú populáciu,“ povedal nám Galovič. „Ja sa podstatne viac zameriavam na komplexnú optimalizáciu tréningového a dietologického režimu u vrcholových športovcov alebo veľmi zaťažovaných osôb.“

Aj on robí chyby

V každom prípade, podľa našich informácií už bolo načase, aby premiér svoj tréningový program konzultoval s niekým, kto cvičeniu rozumie. Doteraz si vraj extrémne zaťažoval najmä vrchnú časť tela svojím obľúbeným cvikom, ktorým sú kľuky. Za jeden tréning ich dokáže predseda vlády spraviť vraj aj tisíc, tak veľmi ho bavia.

Je to síce úctyhodný výkon, ale každý odborník povie, že robiť iba jeden pohyb, ktorý cvičenca zo všetkého baví najviac, nie je dobré. A preto mu osobný tréner vraj nastavil tréningové jednotky tak, aby jeho milované kľukovanie poprekladal rôznymi inými aktivitami a pohybový aparát zaťažoval rovnomerne. Čiže, aby srdce, laicky povedané, dostávalo rôzne tepy. Nižšie okolo stodvadsať a vyššie aj nad stošesťdesiat.

Tréner ešte môže pomôcť určiť vhodné pauzy v tréningu, aby Ficovo srdce dostatočne oddychovalo. Čo sa týka preferovaného kľukovania, tréner vie optimálne nastaviť počet opakovaní, intenzitu, prestávky a dozerá tiež na správnu techniku.

Je všeobecne známe, že najmocnejší muž tejto krajiny pracovný stres ventiluje práve športom. Roberta Fica môžete napríklad v skorých ranných hodinách pravidelne stretnúť za Mostom Lafranconi. Spoločnosť mu často robí jeho labrador Larry, ktorého pred bytovou jednotkou Bonaparte naloží do kufra svojho modrého bavoráka. Cvičenie vynechá podľa vlastných slov maximálne raz až dvakrát do mesiaca, ak má neodkladné povinnosti.

Maká ako vrcholový športovec

Vlani Roberta Fica prijali do Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb s podozrením na infarkt a srdovú arytmiu. Pravdepodobne došlo k upchatiu cievy, čo viedlo k srdcovej slabosti.

Po tejto príhode lekári naordinovali predsedovi vlády pokoj na lôžku. No hneď ako mu príležitosť dovolila, vrátil sa k športu. Odporúčanie s výstrahou však znelo, aby si našiel skúseného odborníka, ktorý mu vhodne zostaví tréningové jednotky.

Dnes sa už premiér zrejme cíti dobre, keďže podľa vlastných slov na bratislavskej hrádzi „maká“ dvakrát denne.

Odborník, s ktorým sme na túto tému hovorili, má o takejto záťaži vážne pochybnosti. „Dvakrát denne makajú iba profesionáli, ktorí mimo cvičenia iba spia, oddychujú, jedia a regenerujú. Môže to zvládnuť týždeň-dva. Alebo na dovolenke. Ináč je to ťažko uveriteľné. Z dlhodobého hľadiska si nemyslím, že vyťažený politik by to zvládol,“ skonštatoval osobný tréner, ktorý nechcel byť menovaný.

Vianočné tipy na darček