Dojatý: Štefana Kvietika na divadelných doskách privítal moderátor Peter Kočiš.

Kvietik si pri návrate na javisko poplakal

Štefan Kvietik po dvadsiatich rokoch znova na doskách DPOH.

Presne pred dvoma desaťročiami Štefan Kvietik opustil Slovenské národné divadlo. Jeho vtedajší pokus o nástup do veľkej politiky mu kolegovia z umeleckej brandže vytýkali a dodnes neodpustili. Podľa vlastných slov sa v divadle stal čiernou ovcou. Opustil verejný život a ako dlhoročný vášnivý poľovník našiel pokoj pri návštevách lesov západného Slovenska. Do divadla sa vrátil až teraz, zato v plnej pompéznosti.

Sedemdesiatosemročný umelec zavítal do dnes už Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava ako hosť na otvorení Bratislavského filmového festivalu. O pár minút si už prebral plaketu za celoživotné dielo a na chodníku pred divadlom mu pribudne vedľa Ladislava Chudíka a Maríny Kráľovičovej dlažobná tehlička. Kolená sa mu však roztriasli pre niečo iné. „Mám problém. Problém ten, že tridsaťsedem rokov tieto dosky boli svedkom môjho divadelného života a teraz tu po dlhom čase stojím pri príležitosti, ktorá ma úprimne potešila,“ povedal Štefan Kvietik.

Po nostalgických spomienkach na umeleckú dráhu a ukážkach jeho filmových postáv nedokázal udržať emócie a spomienky na domovskú scénu ho opäť „dostali“. „Nedá mi, aby som nespomenul chvíľu, ktorá mnou vždy zamáva, a to je toto javisko. Bol som v treťom ročníku a pán profesor Valach nás priviedol sem do divadla, vytiahol hore na povrazisko a v tomto čarovnom polkruhu sa diali pre nás čarovné veci.

Členovia národného divadla tu skúšali nejakú hru, díval som sa s obrovskou pokorou a naraz som pocítil objatie od pána Valacha, ktorý mi do uška ticho povedal - Raz tu budeš hrávať! Zatočil sa so mnou svet a keď som sa vrátil, povedal som mu, že som vedel, že je veľkolepý herec, ale netušil som, že je aj taký výborný prorok. Ďakujem, že sa naplnilo jeho posolstvo a ja som tu mohol prežiť svoj herecký život,“ dodal so zastretým hlasom a slzami v očiach.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní