Už žiadne disko?: Iveta Bartošová zabudla na snahu stať sa diskotékovou kráľovnou, znova je popová princezná.

Kvôli vynovenej Ivete Bartošovej v Piešťanoch takmer podpálili kulturák

Iveta Bartošová sa odrazila od dna a skryla na Slovensku. Naživo síce nezaspieva, ale hlavne, že opäť vyzerá ako princezná.

Z minima vydoluje maximum. Tri pesničky na plejbek a dvakrát standing ovations - takúto bilanciu si staronová Iveta Bartošová môže zapísať po vystúpení na Slovensku. Minulý týždeň sa u nás konal ďalší z koncertov, ktoré nemal vidieť jej fanatický obdivovateľ Zdeněk Macura. Nechýbali slzy dojatia ani maniere primadony.

Veľký návrat

Vynovená Iveta, ktorá ešte v lete vyzerala ako alkoholička v poslednom štádiu, opäť raz ušla hrobárovi z lopaty. Hoci sama tvrdí, že váži stále rovnako, počas pár mesiacov očividne zhodila a po ikstýkrát sa pustila do revitalizácie speváckej kariéry. Návrat na slovenské pódiá sa udial v kúpeľných Piešťanoch. Malo sa to zaobísť bez stresu.

Na vianočnom koncerte, ktorý snímali pre Senzi TV, bola česká popová ikona jednou z armády interpretov. Takže program by sa v najhoršom zaobišiel aj bez nej. V Piešťanoch to vyzeralo ako zlet strednoprúdových „repeťáckych“ hviezd. V nadšení, že budú na Vianoce v televízii, spievali vraj len za náklady na cestovné. V miestnom kulturáku sa už v plnom prúde skúšalo, no Ivety nebolo.

Spevák Otto Weiter, ktorý reláciu aj s priateľkou Andreou Fischer pripravil, moderoval a, zdalo sa, že i režíroval, mal starostí aj tak vyše hlavy „Helenka tu nie je? To je super! Aspoň bude vedieť, čo má robiť,“ hľadal na javisku Helenu Vrtichovú, ktorú preslávil hit Diridonda. Keď sa s ľadvinkou okolo pása konečne zjavila, prísne na ňu pozrel.

„Aj minule ste vedeli, čo máte robiť, a bol tu bordel. Ja sa už nerozčuľujem,“ podotkol rezignovane do mikrofónu. Vtom mu zazvonil mobil. „Hledáš zadní parkoviště?“ prešiel rodák z Moravy automaticky na češtinu.

Hoci večer mala žiariť napríklad Oľga Szabová a Robo Kazík, príchodom speváčky z Prahy bolo jasné, ktorá hviezda sa bude jagať najviac. „Nelákal som ju, proste som jej zavolal - Ivi, robíme vianočný koncert, prídeš? Jasné, že prídem, vybavené,“ povedal nám Otto Weiter, ktorý sa s Bartošovou zoznámil kedysi počas muzikálu Pomáda.

„Na javisku sme sa stretli už predtým, ale Pomádu sme robili každý deň a tam sa z nás stali naozajstní priatelia. Musím povedať, že ma veľmi bolelo, čo sa v ďalšom Ivetinom živote odohralo. Všetci sa ma pýtali, či príliš neriskujem, ale prišla, lebo je to na báze kamarátstva a dôvery.“ Otto Weiter teda prerušil skúšanie s ostatnými, aby kamarátku osobne privítal.

Z auta vystúpila vychudnutá, nenalíčená a s dvoma mužmi, z toho jeden nedávno zahviezdil na českom internete. Podľa videí výrazne pomáhal svojmu otcovi a Ivetinmu manželovi Josefovi Rychtářovi. Spoločne na poslednom speváčkinom koncerte, kde bolo prísne zakázané fotiť a nakrúcať, zmlátili jej neoblomného obdivovateľa Zdeňka Macuru tak, až zmodrel.

Keďže Rychtář, údajne pre prácu, cestu na Slovensko neabsolvoval, manželke zabezpečil ďalšieho esbéeskára, hovoriaceho po slovensky. Ten v momente, ako sa k nej priblížil prvý človek s fotoaparátom, zasiahol. Speváčka si to vraj neželá. Z koncentrácie všetkých vytrhol až Weiter, ktorý sa na Ivetu natešený žoviálne vrhol a vybozkával ju.

Ešte cez deň tvrdil, že speváčka vystúpi za prísnych bezpečnostných opatrení a dostať sa k nej nebude vôbec možné. A to sa aj naplnilo. Jeden z ochrankárov postával pred šatňou primadony, ďalší prechádzal kulturákom, či nezbadá narušiteľa. „Treba byť v strehu. Macura si od leta nenechal ujsť žiaden jej koncert,“ znelo v Piešťanoch. A keď speváčka skúšala, jej strážcovia sa pohybovali len na skok od nej po stranách pódia. Ako vo filme.

Nezainteresovaný by si pomyslel - veľa kriku pre nič. Medzi vianočnými kulisami videli celkom obyčajnú, sympatickú ženu, o ktorej by nikto nepovedal, že pred pár mesiacmi ju opitú, opuchnutú a pomočenú uniesol fanúšik niekam k talianskemu pobrežiu. Z diaľky pôsobila vyrovnane ako už dávno nie, ale pri rozhovore zblízka už bola iná. Vystresovaná žena so strachom v očiach.

Ťažko povedať, či ho mala zo Zdeňka Macuru, alebo z toho, aby ju nikto nezvečnil bez mejkapu na tvári. Jej štáb všetkým dookola opakoval, že si nepraje, aby ju ktokoľvek fotil nenalíčenú. Keď sa s ňou chceli odfotiť deti zo zboru, ktorý ju počas televízneho vystúpenia sprevádzal, utiekla. Skôr než ktokoľvek stihol stlačiť spúšť.

Zatiaľ čo dospelí zalapali po dychu, neupravená speváčka na chodbe slovenského ochrancu nervózne žiadala, aby zavolal ďalších svojich kamarátov. A zavrela sa do šatne, aby sa o ňu postarala vizážistka. Hostia koncertu pritom mali všakovaké iné priority.

„Na Olinku Szabovú ideme,“ usmievali sa bezzubým úsmevom dôchodcovia, ktorí pricestovali z Nového Mesta nad Váhom. Ani ďalšieho penzistu nezaujímala až tak Bartošová. „A Macura tu nie je? Veď oni sú dvaja. Macura ju uniesol a Rychtář vyslobodil,“ neskrýval svoj prehľad penzista Jozef z Trnavy.

„Iveta Bartošová bola môj idol, keď som bol mladší. Ale teraz už nie. Môj idol stojí vedľa mňa,“ povedal a ukázal na manželku, tiež blondínku. Medzi dôchodcami sa zatiaľ predieral prezieravý bodygard, ktorý strážil vstupnú bránu aj v momente, keď sa už koncert začal. Zbytočne. Ukázalo sa, že Rychtářa a Macuru to jedného bez druhého nebaví. Ako inak si vysvetliť, že v Piešťanoch chýbali obaja.

„Ja jej koncerty nesledujem,“ odkázal nám Zdeněk Macura. Až to vyzeralo, že ho prešla guráž. „S Ivetou som neskončil, len sa nezaujímam o detaily jej vystúpení,“ presviedčal nás, zatiaľ čo si doma v Libezniciach pri Prahe zrejme lízal modriny z poslednej šarvátky so svojím sokom.

Čítajte viac:

Bartošová je žena dvoch tvárí: Najprv erotika, potom romantika!

Takmer podpálili kulturák

Javisko sa medzitým zaplnilo, no rozhodne nie do posledného miesta. „Tak jej závidím, že spieva naživo,“ zasnila sa za oponou Vrtichová, keď práve sledovala ľudovú rozprávačku za mikrofónom. Plavovlasá hviezda z Prahy, ktorá išla na záver, však potrebovala očividne niečo iné. V obrovskej róbe, s veľkolepým účesom a s nánosmi mejkapu akoby dorazilo navyše aj jej sebavedomie.

Na plný plejbek zaspievala dve pesničky a žičlivé slovenské publikum vstávalo a tlieskalo. To sa opakovalo i po tom, čo sa prezliekla do snehobielych princeznovských šiat. „Tak to som teraz ja,“ rozlúčila sa s publikom rozhodne a za burácajúceho potlesku odišla do zákulisia. Tam si od dojatia pretierala oči a konečne bolo ochotná sa s kdekým pofotiť.

„Aj mne bolo do plaču, ale už od včera. Už keď sme to trénovali a opakovali si text, plakal som,“ snažil sa nadľahčiť situáciu Otto Weiter, hoci v zákulisí sa odohrávala dráma. Zamestnanci piešťanského kulturáku na záver večera takmer zinfarktovali. Učinkujúci s Ivetou na čele totiž rozdali horiace sviečky divákom v prvých radoch. „Čo sa zbláznili?! Začne horieť molitan a som zvedavý, kto sa potom bude usmievať,“ rozčuľovali sa zozadu a utekali po vedrá s vodou.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní