Kňažná Grace Kelly: Slovenského herca si zamilovala počas festivalu v Monte Carle.

Labuda o Glen Closeovej: „Musel som na husličkách vylúdiť také tóny, že na všetko zabudla... Že som malý, tučný, zavalitý“

Legendárneho Mariána Labudu (†73) milovali najväčšie svetové herečky.

Legenda. To je slovo, ktoré sa najčastejšie krúti okolo Mariána Labudu po tom, čo minulý týždeň nečakane skolaboval vo svojom aute. Ostali po ňom desiatky nezabudnuteľných filmov, divadelných postáv, ale aj jasné názory, ktorými sa nikdy netajil. Najťažšie umelcov skon prežíva jeho manželka Vierka, ktorá si dnes život bez svojej dlhoročnej lásky vie ťažko predstaviť.

Talentovaný: Marián Labuda účinkoval v Slovenskom národnom divadle, v Divadle na Korze i na Novej scéne.Tešil sa, že sa vymanil zo „škatuľky“ estrádneho umelca a napokon stvárňoval aj veľké dramatické roly.
Talentovaný: Marián Labuda účinkoval v Slovenskom národnom divadle, v Divadle na Korze i na Novej scéne.Tešil sa, že sa vymanil zo „škatuľky“ estrádneho umelca a napokon stvárňoval aj veľké dramatické roly.
archív

Na Ondrejskom cintoríne: Labuda trpel vysokým krvným tlakom a ako silný cukrovkár musel dlhodobo dbať na svoju životosprávu. „Málo diabetikov je až do smrti disciplinovaných. Nedať si na Vianoce trošku z makového koláča, na Veľkú noc ďalšiu sladkosť… Možno sú takí, ktorí všetko dodržia, ale ja takých nepoznám. Cukrovka je choroba, ktorá sa nedá vyliečiť, takže ruka v ruke s tým idú priestupky,“ povedal nám známy herec, keď sme ho naposledy navštívili v jeho dome neďaleko Bratislavy. Práve tam minulý piatok naposledy vydýchol.

Príčina umelcovej smrti nie je jasná. Zrejme išlo o cievnu príhodu, popri srdcovom kolapse je najpravdepodobnejšia mozgová porážka. Vieme však, že miesto posledného odpočinku pre herca odzrkadlí jeho prínos pre slovenskú kultúru. Urnu Mariána Labudu uložia na historickom Ondrejskom cintoríne v bratislavskom Starom Meste, kde sa už bežne nepochováva. Znamená to, že zosnulý umelec musel získať špeciálnu výnimku. Hrob tu má aj jeho priateľ Július Satinský (†61) či exprezident Michal Kováč (†86).

Aké boli jeho posledné dni?

Pred svojím skonom Marián Labuda veľa nakrúcal v Česku, kde diváci jeho herectvo milovali, no zo slovenských projektov akoby sa vytratil. Dlhšie neúčinkoval ani na doskách Národného divadla, kde prežil takmer celý svoj život. Podľa blízkych ho trápilo, že nemohol ďalej hrať. A trápilo ho aj to, že mu unikla šanca odovzdávať nadobudnuté skúsenosti mladým hercom. Smútok malého veľkého herca kváril každý deň. „Keby som mal nejakú dobrú robotu, tak by mi ani nenapadlo mať depresie,“priznal sa nám pred časom.

Pri borinských lesoch: Tu prežil Marián Labuda posledných dvadsať rokov.
Pri borinských lesoch: Tu prežil Marián Labuda posledných dvadsať rokov.
Emil Vaško

Čo na to jeho kolegovia? „Je to smutné. Veľmi som ho mala rada. Bol to talentovaný chlapec, veľmi talentovaný,“ myslí si Božidara Turzonovová, ktorá stvárnila množstvo Labudových televíznych i divadelných manželiek. Hold zosnulému umelcovi skladá aj riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura: „Bol to veľký herec. Je to veľká strata pre slovenské umenie. Musíme si ho vážiť a pripomínať. Takých veľkých hercov totiž nemáme veľa.“

Pomáhalo mu duchovno

Rodák z Hontianskych Nemiec prišiel na svet v neľahkých časoch druhej svetovej vojny, dokonca v deň potlačenia Slovenského národného povstania. Frontový boj ho zachytil v perinke a keď si ho istý nacista vyhadzoval nad hlavu, on ho „pokadil“. Na svoju „účasť“ v Povstaní bol potom umelec celý život pyšný.

Stretnutie s Venušou: Labuda, vpravo, si získal náklonnosť Glenn Closovej počas nakrúcania tohto filmu.
Stretnutie s Venušou: Labuda, vpravo, si získal náklonnosť Glenn Closovej počas nakrúcania tohto filmu.
Archív

So štúdiom herectva spočiatku jeho rodičia nesúhlasili, no keď v kostole na svätej omši, ako spomínal, pocítil Božiu milosť, uspokojili sa. Vnútorný Boží hlas mu vraj povedal: „Dobre si sa rozhodol, Mariánko. Môžeš povedať mamičke a ockovi, že ja som spokojný s tvojím miestom, kde budeš rozdávať ľuďom smiech a radosť.“

Viera sprevádzala Mariána počas celého života. Najmä v posledných rokoch netajil, že mu duchovno pomáha. „V tomto veku patrí k životu. A na konci pomáha prejsť cez lávku života a smrti.“

Primáš žien

Hereckú dráhu odštartoval Marián Labuda v polovici šesťdesiatych rokov. Okamžite bolo jasné, že ide o výnimočný zjav. A všimli si to nielen slovenskí a českí režiséri, ale aj cudzina. Predovšetkým zahraničné herečky, a to nie hocijaké. Čarom svojej osobnosti si nízky, ale divoký Slovák dokázal získať dve z najväčších hviezd svetového plátna. Na Medzinárodnom filmovom festivale v Monte Carle, kde naša televízia vyhrávala ceny, očaril držiteľku Oscara Grace Kellyovú, neskoršiu kňažnú z Monaka. Do ešte väčšej priazne sa dostal u hollywoodskej star Glenn Closovej, s ktorou dva roky po prevrate nakrúcal v Budapešti film Stretnutie s Venušou.

Glenn Close: Na Labudov šarm spomínala ešte dlho.
Glenn Close: Na Labudov šarm spomínala ešte dlho.
profimedia.sk

Marián okrem umeleckých vlôh oplýval talentom na jazyky, a tak sa s Glenn mimoriadne spriatelil aj mimo pľacu. „Ženy majú rady takých, ktorí ich zabavia. Ten štíhly vysoký modrooký fešák trošku zlenivie, ale my sme si to nemohli dovoliť. My sme museli stále tak rozprávať, aby dievča zabudlo na všetky nedostatky a počúvalo len našu sladkú reč. Cítil som sa medzi ženami ako primáš. Musel som na husličkách vylúdiť také tóny, že na všetko zabudli... Že som malý, tučný, zavalitý,“ povedal raz Marián Labuda pre PLUS 7 DNÍ.

Čelil nenávisti

Je nepochybné, že pre svoju priamočiarosť mal umelec aj nepriateľov. A ako podaktorí velikáni umenia, vedel sa aj uraziť. Ako napríklad v roku 1989, keď sa ako aktívny tribún revolúcie ocitol pred televíznymi kamerami s Fedorom Gálom. Ten mu v besede povedal, aby chvíľu mlčal, že hovoriť bude on. Herca to neuveriteľne ponížilo, no po čase sa skamarátili znova.

Revolúcia mala podľa Mariána Labudu na hereckú obec i jeho samého priamy dosah. „Herci sa nemalou mierou pričinili o pád režimu a zostali svojím spôsobom aj nenávidení. Keď dávam verejne nejaké vyjadrenia, vždy mi príde toľko nenávistných listov, kde ma majú naivne za to, že som spôsobil pád komunizmu. Je to smiešne. My herci sme sa len pričinili o vysvetlenie tej zmeny a prečo k nej došlo,“ tvrdil herec, ktorý sa ako jeden z mála presadil aj v Česku.

Úspech u tamojšieho publika mu dozaista mnohí závideli. „Niekedy mi na Slovensku prekáža nenávisť. Tým, že som pozorne sledoval a obdivoval Menšíka, Sováka a Kopeckého, tak som do seba niečo z druhej kultúry nabral. A mladým u nás môžem rozdať o niečo viac a obohatiť ich. Takže nechápem, prečo žiarlia na Čechov. Lebo ak ma v niečom skultivovali, tak mi odbúrali tej našej slovenskej nenávisti. To je len dobre, pretože tým som slovenskej kultúre pomohol.“

Prečítajte si tiež:


  • kb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].