Ako dlho v NHL?: „Môže to byť moja posledná sezóna a chcem urobiť maximum pre to, aby som bol úspešný,“ vyhlásil pred ďalším ročníkom NHL Jaromír Jágr.

Legenda 68: Jágr zarába hokejom milióny aj po štyridsiatke

Bez otcovej prísnosti by sa vraj Jaromír Jágr mladší nikdy nedostal tam, kde je.

Štyridsaťjeden rokov, štyri milióny dolárov za štyridsať zápasov, dvadsiata sezóna a siedmy klub v NHL. Tak vyzerá Jaromír Jágr v číslach pred začiatkom ďalšieho ročníka zámorskej hokejovej ligy. Päťnásobný držiteľ Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča NHL je športovou celebritou už viac ako dve desaťročia.

Kde sa objaví, strhne na seba pozornosť. A to platí nielen na ľadovej ploche, ale aj mimo nej. Svoje by o tom vedeli hovoriť mnohé z dlhého radu krások, ktoré sa zahľadeli do českého hokejového kráľa. Geniálny útočník však zostáva verný jedinej žene - svojej mame Anne, ktorá si v zámorí vyslúžila prezývku Mama Jagr. Milovaný Jarda jej hovorí Ančo.

Oporou rodina: Mama Anna sa dlhé roky starala o synovo zázemie a údajne rozhodovala aj o jeho vzťahoch. Bez otcovej prísnosti by sa vraj hokejista nedostal tam, kde je. Foto: profimedia.sk

Svet podľa Jágra

Jágr dodnes pôsobí ako obyčajný chalan z Kladna, ktorému sa splnil americký sen. Hoci má už po štyridsiatke, zdá sa, akoby bol nezničiteľný. Diabol. A to doslova, keďže pred časom podpísal ročnú zmluvu s New Jersey Devils - Diabli z New Jersey - na dva milióny dolárov a k tomu ďalšie dva v prípade odohrania štyridsiatich zápasov.

Vzhľadom na Jágrov vek a fakt, že mzdy v NHL pre nižšie platové stropy klesajú, pozoruhodná suma. „Svojimi výkonmi, charakterom, ale aj individuálnymi nočnými tréningmi si získal mnohých. Je to šialený stroj,“ napísala o českom „národnom poklade“ americká stanica NBC na svojom webe.

Za Jágrovým úspechom netreba hľadať žiaden zázrak, ale nekonečnú drinu. Prvýkrát sa postavil na korčule v troch rokoch, v šiestich údajne stíhal za víkend odohrať aj päť zápasov v troch vekových kategóriách. „Vstával som o pol piatej, o piatej sa začínal tréning. Po ňom škola a po škole buď znovu tréning, alebo som neskôr pomáhal otcovi na statku - to sme ešte mali osem býkov, ošípané, polia. Keď denne kydáš hnoj alebo sušíš seno, zosilnejú ti nohy, ruky i chrbtové svaly,“ zaspomínal si Jágr.

V šestnástich oficiálne nastúpil v najvyššej lige. O dva roky už mieril do Ameriky. Po prílete do Pittsburghu podpísal zmluvu na astronomických dvestotisíc dolárov ročne a začalo sa zoznamovanie s nepomerne drsnejším svetom zámorského hokeja. Jágr odchovaný na maminých vyprážaných rezňoch nevedel po anglicky. Keď mu spoluhráči v rámci prijímacieho rituálu chceli ostrihať dlhé vlasy, lebo v NHL „baby nehrajú“, zabránila tomu až večera pre celé mužstvo.

Ženy a hazard

K tomu, aby mohol Jágr podávať špičkové výkony, potreboval dokonalé zázemie. O stravu a psychickú pohodu sa dlhé roky starala jeho mama Anna. Eliminovala všetkých a všetko, čo by mohlo Jardu vyviesť z rovnováhy. Neomylne filtrovala aj synove známosti. Po boku najslávnejšieho českého hokejistu sa pritom vystriedalo mnoho krásnych žien.

Zlé jazyky však tvrdia, že ani jedna z nich nebola dosť dobrá pre jeho mamu. A možno mu vo vzťahoch chýbala rovnaká vášeň, s akou chodil do kasín v Las Vegas alebo Atlantic City. Svoje tiež odohral na internete. Podľa jedného z rebríčkov mu vlani patrilo deviate miesto medzi športovcami - gamblermi. Pravda však je, že doposiaľ vždy splatil dlhy a zarobil viac, než prehral.

Továreň na peniaze

Jágr zarobil hokejom približne tri miliardy korún v hrubom. Hoci dane, nehovoriac o ďalších výdavkoch, zhltli značnú časť utešenej sumy, vždy mu zostalo dosť na život na vysokej nohe. Ten ho však nelákal, potrpí si len na rýchle autá. Nemalú sumu stratil aj po krachu Jagr’s sport baru na Václavskom námestí v Prahe.

Prívrženec pravoslávnej cirkvi, ktorému v roku 1999 pristála vo dvore zápalná fľaša s výhražným listom, nepatrí k držgrošom. Bežne vraj pri sebe nosieval toľko, aby si mohol kúpiť malé auto. Zaujíma ho duchovno, mimozemské civilizácie, verí v reinkarnáciu i mimozemšťanov. Jednoducho originál. Nájdeme v ňom kúsok zo Supermana aj z Josefa Švejka.

Jágr a jeho ženy

Točili sa okolo neho mnohé, no zostáva slobodný...

Éra mamy Anny Kladno, Pittsburgh 1988 - 1995 359 zápasov, 157 gólov, 232 asistencií Keď odchádzal do zámoria, sprevádzala ho mama, aby navarila a postarala sa o všetko potrebné. S Pittsburghom vyhral Stanley Cup.

Éra Ivy Kubelkovej Pittsburgh 1996 - 1998 222 zápasov, 144 gólov, 202 asistencií V roku 1996 sa v súvislosti s číslom 68 hovorilo najmä o dvoch udalostiach. Pre Jágra vraj Česi totálne vyhoreli na Svetovom pohári a po jeho boku sa objavila Iva Kubelková. S odstupom času sa hovorilo, že mohli vytvoriť dokonalý pár, keby nebol Jágr primladý a nevybúrený.

Éra Nicol Lenertovej Pittsburgh, 1998 25 zápasov, 8 gólov, 28 asistencií Išlo skôr o románik, televízna moderátorka ho párkrát navštívila v zámorí. Pár tvorili niekoľko mesiacov.

Éra Andrey Verešovej Pittsburgh, Washington, New York Rangers, 1999 - 2004 302 zápasov, 150 gólov, 201 asistencií Slovenka Andrea Verešová sprevádzala Jágra zhruba šesť rokov.

Éra Lucie Borhyovej Kladno, Omsk, New York Rangers, 2004 - 2006 114 zápasov, 70 gólov, 92 asistencií Keď sa v NHL v roku 2004 nehralo, vrátil sa Jágr do Česka, kde vznikli legendy o vzťahu s Luciou Borhyovou, populárnou televíznou moderátorkou. Dvojica spolu nebola dlho. K romániku s Jágrom sa v tom čase hlásila aj kontroverzná česká celebritka Agáta Hanychová.

Éra Inny Puhajkovej NY Rangers, Omsk, Philadelphia, Dallas, Kladno, 2006 - 2012 392 zápasov, 140 gólov, 227 asistencií S pôvabnou rodáčkou z Broumova bol Jágr približne šesť rokov. Prvé náznaky, že čosi nie je v poriadku, prišli, keď Jágr otvorene prehovoril o nevere. Pár týždňov potom oznámil na svojom facebookovom profile koniec.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní