ABBA v zložení Anni-Frid Lyngstad, Benny Andersson, Agnetha Fältskog a Björn Ulvaeus (zľava doprava).

Legendárna ABBA: Neuveríte, prečo vystupovali v šialených kostýmoch

„Pokus o návrat by bol znesvätením dokonalého,“ tvrdí jeden zo štyroch členov skupiny ABBA Björn Ulvaeus.

Až po štyridsiatich rokoch vyšlo najavo, že skupina ABBA sa vlastne nikdy nerozpadla. „Obdivujú nás, že sme dokázali odísť zo scény v čase najväčšej slávy, ale skutočnosť je úplne iná. V roku 1982 sme si dali len tvorivú pauzu, ktorá trvá dodnes,“ vysvetlila nedávno členka slávnej štvorice Frida.

Pri mimoriadnych príležitostiach sa švédski speváci ukážu na verejnosti, aby fanúšikom poďakovali za svoj rozprávkový život, a posväcujú aktivity, ktoré skupine zaručujú nesmrteľnosť. Patrí k nim muzikál Mamma Mia!, múzeum v Štokholme či koncertné fungovanie ich revivalovej podoby.

Z núdze cnosť

Na to, aby sa ABBA stala jednou z najslávnejších kapiel sveta, stačilo Agnethe Fältskogovej, Björnovi Ulvaeusovi, Benny Anderssonovi a Anni-Fride Lyngstadovej desať rokov a osem albumov. „Dlho sme si mysleli, že ešte niečo príde, ale časom sme začali žiť každý svoj život a stretávali sme sa minimálne,“ krčí plecami Björn.

A prečo potom neprijali ponuku odohrať čo i len jediný koncert? „Dnes už by to bolo znesvätenie dokonalého. Je lepšie, keď si nás fanúšikovia pamätajú mladých a vitálnych,“ myslí si.

V skutočnosti by však disko by bez nich a ich cirkusovo smiešnych kostýmov nebolo tým, čím je dnes. Nápad obliekať sa takto bizarne vznikol z čisto praktických dôvodov. Vo Švédsku totiž existoval zákon, ktorý umožňoval oblečenie použité na javisku odpísať z daní.

Nesmelo byť však zároveň vhodné na každodenné nosenie. Fanúšikom sa páčilo, takže ABBA v ňom vystupovala aj v čase, keď už šetriť nepotrebovala. „Šlo nám o to, vyzerať čo najškandálnejšie. Raz som mal na sebe kostým Supermana, nepochopím, ako mi to napadlo. A nezabudnem, ako sme si vyrazili do Londýna kúpiť topánky na opätkoch,“ smeje sa Björn.

Čítajte viac:

Mamma mia, vrátia sa? Skupina ABBA odhalila svoje plány

Ako to bolo naozaj?

O príčinách rozpadu kapely sa dodnes špekuluje. Ako je známe, hlavní protagonisti Benny a Frida aj Agnetha a Björn boli manželia. Keď sa oba páry rozviedli, zrejme už v sebe nenašli chuť spolu komunikovať a zabávať ľudí.

ABBA však mohla zomrieť aj pre psychické problémy Agnethy, ktoré údajne zažehnávala pohárikmi whisky. Chýbalo jej sebavedomie, mala strach z hysterických davov fanúšikov, no najviac ju trápilo odlúčenie od dcéry a syna počas turné. Po jednom turbulentnom lete u nej navyše prepukla silná fóbia z lietania, takže trvala na tom, že bude cestovať po zemi.

Keď v roku 1983 počas dopravnej nehody preletela cez okno autobusu na cestu, utiahla sa do súkromia. Z domu nevytiahla päty niekoľko desaťročí. Dodnes žije na samote v lesoch pri Štokholme a môžu k nej len deti a vnúčatá.

Presná kópia

Piesne skupiny ABBA do svojho repertoáru zaraďujú speváci z rôznych končín planéty, slávna štvorica však povolenie na cover verzie nedáva rada. Veľkú nádej si nedávala ani česká speváčka Věra Špinarová, ktorá žiadala manažment skupiny o povolenie nahrať hit Fernando v češtine.

No autori piesne boli jej stvárnením nadšení a dovolili jej prespievať akúkoľvek pieseň z ich repertoáru. S požehnaním pôvodných členov kapely koncertuje aj ich revivalová podoba ABBA Show. Je vraj dokonalou kópiou originálu a dopĺňajú ju dvaja pôvodní členovia sprievodnej skupiny ABBA, Ulf Andersson a Roger Palm.

Páni v pokročilom veku tak znova brázdia celý svet. Počas koncertu v brazílskom meste Sao Paulo na nich prišlo sedemdesiattisíc divákov. V rámci svetového turné sa pred novým rokom zastavia aj v Bratislave.

Vypočujte si niektoré hity kapely:


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní