Lenka leží už tri týždne v kóme: Zrejme po uštipnutí komárom u nej prepukla encefalitída virálneho pôvodu s ťažkým priebehom.

Lenku uštipol na Taiwane komár. Leží v kóme, rodina nemá na prevoz domov

Študentka čínštiny z Banskej Bystrice upadla po uštipnutí komárom v Taiwane do kómy. Len jej prevoz by stál dva milióny, rodina na to nemá...

Pani Kucháriková je učiteľkou základnej školy, a teda peňazí nazvyš naozaj nemá. Nikdy neletela lietadlom, nedohovorí sa ani len po anglicky, nieto ešte po čínsky. Ale letenku do Taichungu v ďalekom Taiwane si kúpila bez zaváhania. Za dcérou ísť musela.

Dvadsaťdeväťročná študentka čínštiny Lenka upadla do kómy a teraz leží na jednotke intenzívnej starostlivosti v univerzitnej nemocnici Čon Ji Šan. Nevládna, napojená na prístroje. Či už sa Lenka preberie, alebo nie, treba ju doviezť domov.

Stratená

„Mama chcela pôvodne letieť sama, ale celá rodina ju odhovárala,“ rozprával nám večer pred odletom do Taiwanu Lenkin mladší brat Martin. „Veď ako sa dohovorí? Ja viem po anglicky aspoň trochu, ona by sa stratila už na letisku. Takže pôjdem s ňou aspoň tam a po pár dňoch sa vrátim. Mama zostane pri Lenke. Čo bude ďalej, vôbec netušíme. Uvidíme, čo nám povedia lekári a čo sa podarí vybaviť.“

Jeho sestra Lenka sa vybrala do sveta hneď po skončení vysokej školy v Banskej Bystrici. Pracovala ako upratovačka v Nemecku a aupairka v Anglicku. Po rozchode s priateľom ju kamaráti nahovorili na štúdium čínštiny.

Víza dostala bez problémov a tak pred tromi rokmi odišla do Taiwanu. Za celý čas prišla domov len raz, na svadbu kamarátky, a pred rokom sa stretla s bratom na dovolenke v Thajsku. Rodičia sa preto veľmi potešili, keď oznámila, že sedemnásteho júla definitívne balí kufre a vracia sa na Slovensko.

Brat Martin zháňa peniaze: Cena lietadla špecializujúceho sa na prevoz ťažko chorých vychádza na trase Taiwan - Slovensko okolo dvoch miliónov korún.
Brat Martin zháňa peniaze: Cena lietadla špecializujúceho sa na prevoz ťažko chorých vychádza na trase Taiwan - Slovensko okolo dvoch miliónov korún.
Foto: Ján Čorba

Brat Martin zháňa peniaze: Cena lietadla špecializujúceho sa na prevoz ťažko chorých vychádza na trase Taiwan - Slovensko okolo dvoch miliónov korún. Foto: Ján Čorba

Predzvesťou jej návratu bolo množstvo balíkov s osobnými vecami i darčekmi, ktoré postupne z Taiwanu posielala. Mama už plánovala oslavu Lenkiných narodenín, ktoré pripadajú na koniec júla. A zrazu sa všetko zvrtlo.

„Z Taichungu mi v noci zavolal Lenkin kamarát. Že Lenka leží v nemocnici. Z bytu, kde bývala, odišla kúpiť si večeru a dlho sa nevracala. Kamarát jej opätovne vyvolával a keď konečne zodvihla, telefón hneď odovzdala neznámemu mužovi. Ten naliehal, aby si po Lenku okamžite prišli a opísal, pri ktorej reštaurácii sa nachádza.

Kým tam dorazil, Lenka zmizla. Telefón po mnohých volaniach zase zodvihol ktosi cudzí. Pri telefóne sa našli Lenkine veci, doklady, ale ona nie. Hľadal ju po celom meste, až ju našiel dezorientovanú, sediacu na cudzom skútri. Zle rozprávala, vnímala pomaly. Odviezol ju do nemocnice, kde upadla do kómy.“

Ani tam, ani späť

O dva dni už Martin Kuchárik letel za svojou sestrou. Pohľad na jej nehybné telo napojené na množstvo prístrojov a hadičiek mu vyrazil dych.

„Lekári predpokladajú, že Lenka dostala japonskú encefalitídu. Nedávno bola na ostrove pozrieť veľryby a v tejto lokalite žijú komáre, ktoré encefalitídu prenášajú. Asi ju niektorý uštipol. Pri našich posledných rozhovoroch na skype sa sťažovala na horúčky, zrejme už vtedy choroba prepukla.“

Martin vytiahol papiere, kde má zapísané všetko, čo taiwanskí lekári povedali, dokonca aj nákres mozgu. Poznačené má tri spôsoby, ako možno Lenku prebrať z kómy.

„Čoskoro by jej mali spraviť dôležité testy. Ak zistia, že má v mozgu viac ako polovicu živých buniek, mohli by jej doň implantovať elektródy so stimulátorom. Lenže ten treba objednať v USA a už pri objednávke vyplatiť okolo pol milióna korún. A to je pre nás veľa peňazí. Lenka si platila zdravotné poistenie, kde osemdesiat percent liečby prepláca poisťovňa, zvyšok treba doplatiť z vlastného.

Odhadujem, že len jej doterajší pobyt v nemocnici nás stojí okolo stodvadsaťtisíc korún. Zisťoval som aj možnosti prevozu domov. Lietadlo SOS International, čo je spoločnosť špecializujúca sa na transport ťažko chorých, by vyšlo okolo dvoch miliónov korún. Toľko peňazí dokopy nedáme,“ bezradne krčí plecami Martin.

Študentka čínštiny: Po troch rokoch sa mala vrátiť domov, namiesto toho bezvládne leží v nemocnici.
Študentka čínštiny: Po troch rokoch sa mala vrátiť domov, namiesto toho bezvládne leží v nemocnici.
Foto: reprofoto Ján Čorba

Študentka čínštiny: Po troch rokoch sa mala vrátiť domov, namiesto toho bezvládne leží v nemocnici. Reprofoto Ján Čorba

Úspory sú v „kýbli“

Po návrate Martina na Slovensko začali Kuchárikovci kontaktovať inštitúcie i súkromné firmy, ktoré by im mohli pomôcť. „Oslovili sme Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, či zaplatí prevoz, ale doteraz sa nevyjadrila. Zašli sme na ministerstvo zahraničných vecí. Vybavili nám víza a zľavu na letenky do Taiwanu. Dvesto eur na jednu, čo pri celkovej sume šesťdesiattisíc korún nie je až tak veľa, ale aspoň niečo. Z ministerstva nás poslali na Úrad vlády, aby sme sa ohlásili u Fica, lebo ten má dosah na všetko. Čakáme, či nás prijme.“

Nečakane rýchlo zareagovala na rodinnú tragédiu Kuchárikovcov prezidentská kancelária. Špeciál môže Lenku doviezť na Slovensko, ale rozhodnúť sa musia do hodiny.

„Za ponuku sme pánovi prezidentovi veľmi vďační,“ zdôrazňuje Lenkin otec, „ale, bohužiaľ, v tomto štádiu to nie je možné. Toto nie je prípad zlomenej nohy, keď len tak niekoho naložia do lietadla. Lenka je závislá od umelej ventilácie, letieť s ňou musí aj lekár. Odborníci nám odporučili, aby sme Lenku zatiaľ nechali v nemocnici v Taichungu.“

Tlačivo na zdravotný zákrok: Súhlas musel Martin potvrdiť podpisom i odtlačkom svojho prsta, tak je to v Taiwane zvykom.
Tlačivo na zdravotný zákrok: Súhlas musel Martin potvrdiť podpisom i odtlačkom svojho prsta, tak je to v Taiwane zvykom.
Foto: Ján Čorba

Foto: Ján Čorba

„Zdravotná starostlivosť v Taiwane je na vysokej úrovni,“ hovorí Martin. „Ja určite nie som oprávnený hovoriť nejaké súdy, ale to, čo som videl... Oddelenie jednotky intenzívnej starostlivosti vyzeralo ako z amerického filmu. O Lenku sa sústavne starali dve zdravotné sestry, prebaľovali ju, polohovali, kŕmili cez nos. Tam je to štandard.

Na JIS-ke má každý pacient pridelené dve sestričky. Keď sme preverovali, aké možnosti liečby bude mať Lenka na Slovensku, zistili sme, že so spomínaným implantátom naši lekári nemajú skúsenosti, rovnako ako s ďalšími postupmi, ktoré v Taiwane navrhli. Takže chceme počkať aspoň na testy a ak lekári odporučia implantát, tak nech jej ho tam voperujú oni. Ak nie, vezmeme ju domov.“

Kuchárikovci sú ochotní dať za zdravie a návrat svojej Lenky všetko. Všetko, čo majú. Ale aj všetko je niekedy málo. Mama učiteľka, otec zarába nad hranicou minimálnej mzdy a aj keď Martin podniká - koľko si len mohol nahonobiť vo svojom mladom veku, dvadsaťjeden rokov?

„Úspory sú všetky v kýbli, už sa hromadia len dlžoby,“ povzdychol si Lenkin otec. „Ako poslednú rezervu máme Lenkin byt. Ak bude treba, predáme ho. Len aby to postačilo.“

Čo je to japonská encefalitída

Infekčné ochorenie spôsobované flavivírusmi. Vedie k zápalovým reakciám v centrálnom nervovom systéme, predovšetkým v mozgovom tkanive. Prenos vírusov nastáva komármi Culex tritaeniorhynchus, na snímke, ktoré sú veľmi rozšírené najmä vo vlhkých krajinách juhovýchodnej Ázie.

Symptómami sú horúčka, bolesti hlavy, nevoľnosť, zvracanie a strnulosť šije, ktoré spravidla začínajú náhle. Pri ľahkých priebehoch odznievajú symptómy úplne po jednom až dvoch týždňoch. Ťažké priebehy vedú väčšinou k trvalým neurologickým poškodeniam, napríklad k ochrnutiu alebo záchvatom kŕčov.

Podľa www.primar.sk asi tridsať percent prípadov končí smrťou. Pretože zatiaľ neexistuje žiadny liek proti vírusom spôsobujúcim ochorenie, nie je v súčastnosti možné nijaké liečenie, ale iba zmiernenie symptómov. Existuje však očkovanie.


VIDEO Plus 7 Dní