Leopold Haverl (†79): Pri nakrúcaní seriálu sa chorý herec trápil

Vo veku 79 rokov zomrel v piatok skorých ranných hodinách v Bratislave herec Leopold Haverl. O necelé dva týždne by dlhoročný člen Činohry SND oslávil osemdesiatku.

Výrazná slovenská herecká osobnosť stvárnila na divadelných doskách postavy od veľkých autorov, akými boli William Shakespeare či Jean-Babtiste Moliér. Medzi jeho najvýznamnejšie kreácie patria napríklad Simon Chachava z hry Bertolta Brechta Kaukazský kriedový kruh, Raskoľnikov z hry Fiodora Michajloviča Dostojevského Zločin a trest či postava Dromia Efezského z Komédie omylov Williama Shakespeara.

Priaznivci divadla videli Leopolda Haverla aj ako Pétrusa v Rozkošnom paroháčovi, či ako rozprávača príbehu Na skle maľované autorky E. Bryll-K. Gärtner. Na divadelnom javisku sa objavil aj v postave Dimitrija z Dostojevského Bratov Karamazovovcov a stvárnil tiež mešťanostu v Gogoľovom Revízorovi.

Pamätná je jeho úloha v hre Williama Shakespeara Henrich IV., kde stvárnil Sira Johna Falstaffa a napríklad aj Willy Loman v slávnej hre Smrť obchodného cestujúceho Arthura Millera. Leopold Haverl sa narodil 16. februára 1936.

Svoju hereckú dráhu po absolvovaní štúdia na Štátnom konzervatóriu v Bratislave v roku 1954 začínal tento rodák z Bratislavy v zájazdovom Dedinskom divadle v rokoch (1954-1960), neskôr bol päť rokov členom súboru Krajského divadla v Trnave a tri roky hrával v bratislavskom Divadle poézie.

V roku 1968 sa stal členom Činohry Slovenského národného divadla (SND). Jeho divadelnými scénami boli tiež bratislavské divadlá Nová scéna a Aréna či nitrianske Divadlo Andreja Bagara (DAB).

Haverla obsadili aj v inscenáciách SND Chrobák v hlave autora Georgesa Feydeaua, Čerticiach Carla Goldoniho a Rostandovom Cyranovi z Bergeracu.

Na bratislavskej Novej scéne si zahral postavu Horace Vandergeldera v komediálnom muzikáli zo zlatej broadwayskej éry Hellou, Dolly. Svoje nezastupiteľné miesto mal Leopold Haverl aj v rozhlasovej tvorbe.

Čítajte viac:

Leopold Haverl si hereckú partnerku musel vydupať

Jednou z jeho najobľúbenejších úloh bola postava Rozprávača v inscenácií legendárnej hry Na skle maľované, ktorá mala premiéru 19. októbra 1971. Haverl bol jedným z troch hlavných protagonistov - spolu s Michalom Dočolomanským a Elom Romančíkom, ktorí odohrali všetkých 500 predstavení tohto veľmi úspešného divadelného titulu.

Pred kamerami debutoval v roku 1967 vo filme Dáma. Z bohatej filmografie Leopolda Haverla treba spomenúť televízne projekty Prípad jasnovidca Hanussena, Hájnikovu ženu, Straty a nálezy, Povstalecká história, Život bez konca, Adam Šangala či Rodinné tajomstvá. Hral aj vo filmoch Kapitán Dabač, Traja svedkovia, Naši pred bránami, Hľadači svetla, Penelopa, Poéma o svedomí, Demokrati, Noční jazdci, Plavčík a Vratko, Kohút nezaspieva a V rannej hmle.

Prvým ocenením herca bola v roku 1977 Cena Andreja Bagara. Je držiteľom Výročnej ceny Nadácie Ladislava Novomeského (1996). Za svoje umelecké aktivity získal v roku 2001 v českých Poděbradoch Krištáľovú ružu za celoživotný umelecký prínos v prednese poézie a prózy. Pribinov kríž I. stupňa mu udelil prezident SR Ivan Gašparovič v roku 2006.

V tom istom roku mu za celoživotné herecké dielo udelili Mimoriadnu cenu Krištáľové krídlo, aj Cenu Jozefa Krónera. Z rúk vtedajšieho ministra kultúry SR Daniela Krajcera si herec 3. marca 2011 prevzal Cenu ministra kultúry za rok 2010.

V ostatnom období si zahral Osvalda Závodského v televíznom seriáli Divoké kone. Netajil sa tým, že natáčanie seriálu bolo pre neho naozaj ťažké, dôvodom bola aj jeho choroba. Za túto postavu získal 23. novembra 2015 cenu Literárneho fondu.


  • TASR
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní