J.F. Kennedy a Mary Meyerová: Dvojica sa stretla ešte počas štúdia. V kontakte boli až do atentátu na prezidenta v roku 1963. O necelý rok zavraždili aj Meyerovú.

Listy Kennedyho mileniek: Americký prezident flirtoval aj tesne pred smrťou

Rukou písaný list, ktorý poslal americký prezident John F. Kennedy krátko pred atentátom jednej zo svojich mileniek, ide do dražby. Spolu s písomnosťou, ktorú mu poslala údajná nacistická špiónka.

„Prečo nemôžeš raz prísť z predmestia za mnou – sem alebo do Cape Codu budúci týždeň, alebo 19-teho (novembra- pozn.) do Bostonu...Viem, že je to nerozumné, iracionálne a že sa ti to asi nebude pozdávať – no na druhej strane možno áno – budem sa tešiť,“ napísal americký prezident John F. Kennedy v októbri 1963 jednej zo svojich mileniek Mary Pinchotovej Meyerovej.

Nie je jasné, či sa dvojica naozaj stretla. V každom prípade by to bolo ich posledné stretnutie pred atentátom na Kennedyho v Dallase 22. novembra 1963.

Kennedyho rukou písaný list Meyerovej.
Kennedyho rukou písaný list Meyerovej.
Foto: profimedia.sk

Kennedyho rukou písaný list Meyerovej ide do dražby. Foto: Profimedia.sk

Ich vzťah siaha ešte do študentských čias. S dcérou bohatého právnika Amosa Pinchota sa budúci šéf Bieleho domu stretol, keď chodil do internátnej škole v Connecticute. Kým on sa dal na politickú dráhu, Meyerová pracovala ako novinárka, ktorú v roku 1950 zlanárila CIA. Dostala sa medzi vplyvných a ambiciózny politik v tejto spoločnosti nemohol chýbať.

Stretli sa opäť v roku 1954, keď Johna zvolili do senátu Spojených štátov a spolu s manželkou Jacqueline sa presťahovali do Washingtonu. Meyerová, ktorá bola ich susedkou, sa zblížila aj s Jackie a ich priateľstvo pretrvalo aj po tom, čo sa novinárka rozviedla a odsťahovala zo susedstva Kennedyovcov.

Ako sa neskôr ukázalo, priateľstvo naďalej udržiavala aj s budúcim prezidentom, ba posunula ho na inú úroveň. Keď Johna v roku 1961 zvolili za hlavu Spojených štátov, stali sa z nich milenci a intímny pomer trval zrejme až do Kennedyho vraždy v novembri 1963. Necelý rok po atentáte na prezidenta zavraždili aj Meyerovú – počas prechádzky. Prípad dodnes nie je objasnený.

JFK s manželkou Jacqueline.
JFK s manželkou Jacqueline.
Foto: Getty Images

JFK s manželkou Jackie. Tá sa s jeho milenkou Mary priatelila. Foto: Getty Images

Hitlerova známa

List Mary Meyerovej však nie je jedinou položkou z milostnej korešpondencie amerického prezidenta. Zachoval sa aj list Inge Arvadovej, ktorú americká FBI podozrievala z nacistickej špionáže.

„Neviem, čo vám mám napísať Jack, drahý, pretože ak budem počúvať hlas svojho srdca, bude to ľúbostný list a ak nie, bude odmeraný...Som ako na ihlách, lebo viem, že čoskoro pôjdete domov. Viete, že ste človek, ktorého by som videla radšej ako kohokoľvek iného. Nie je to trochu jednoznačné priznanie?“ vyznala sa Arvadová v liste z roku 1943.

Inge Arvadová: FBI ju podozrievala z nacistickej špionáže.
Inge Arvadová: FBI ju podozrievala z nacistickej špionáže.
Foto: profimedia.sk

Inge Arvadová zaujala aj Hitlera. Foto: profimedia.sk

Kennedy sa s ňou zaplietol v roku 1941, keď začal slúžiť v americkom námorníctve a ona pracovala ako publicistka pre denník Washington Times-Herald. Pre podozrenia s pletkami s nacistickým vodcom Adolfom Hitlerom Arvadovú v tom čase monitorovala FBI. V roku 1936 sa totiž na pozvanie führera zúčastnila olympijských hier, čo vzbudilo dohady, že má väzby na nacistov.

FBI odpočúvala Arvadovej súkromné i služobné telefonáty a hoci sa napokon nepotvrdilo, že by bola vyzvedačkou, na povrch vyplávala aféra s Kennedym. Po vojne sa Inge vydala za herca Tima McCoya a písala stĺpčeky o hollywoodskych celebritách.

Oba listy idú v júni do aukcie. Predpokladaná cena, za ktorú by sa mohol vydražiť list údajnej nacistickej špiónky, je šesťtisíc dolárov. Kennedyho rukopis má väčšiu hodnotu, cena sa odhaduje na 30-tisíc dolárov.


VIDEO Plus 7 Dní