Katine vtáčiky majú hodnotu 1,25 milióna eur.

Luxusná koža Kate Moss: Tetovanie za milión eur

Supermodelka Kate Mossová zarobila počas kariéry asi šesťdesiat miliónov eur a ďalší balík peňazí nosí na sebe. Doslova.

Podľa odhadov dve vytetované lastovičky na spodnej časti jej chrbta majú hodnotu 1,25 milióna eur. Robil ich totiž Lucian Freud, jeden z najvýznamnejších umelcov dvadsiateho storočia.

Vtáčiky: Tetovanie v hodnote 1,25 milióna eur. Foto: Profimedia.sk

Poistka

„Ak sa v mojom živote všetko začne uberať úplne zlým smerom, vždy si môžem odobrať časť kože a predať ju,“ zavtipkovala v rozhovore pre časopis Vanity Fair. „Je to originálny Freud. Koľko by zaň zberatelia zaplatili? Zopár miliónov?“

Mossová má na tele niekoľko tetovaní. Kotvu na pravom zápästí, hviezdu na pravom členku a srdce na ľavom. Žiadne z nich sa cenou zrejme ani zďaleka nedokáže priblížiť dvom vtákom nad jej zadkom. Tie tam sedia už celé desaťročie, ale Mossová sa až v týchto dňoch rozhodla prezradiť, kto je ich autorom.

Tridsaťosemročná supermodelka sa so slávnym nemeckým umelcom, ktorého maľby sa na aukciách predávajú za desiatky miliónov eur, prvý raz stretla v roku 2002. Trochu kuriózne. V jednom z rozhovorov vyjadrila túžbu zoznámiť sa s ním a už o dva dni mala telefonát od jeho dcéry, módnej navrhárky Belly. Išlo o pozvanie na obed. Ešte v ten istý deň mu pózovala. Nahá. „Nemohla som Lucianovi povedať nie. Dokázal ľudí presvedčiť.“

Nasledujúci deň zavolala Belle a opýtala sa jej, koľko bude pózovanie asi trvať. „Aké veľké je to plátno?“ dostala protiotázku. „Poriadne veľké,“ odpovedala Kate. „Miláčik, tak to bude trvať pol roka až rok,“ nepotešila ju dcéra umelca, ktorý umrel vlani vo veku osemdesiatosem rokov. Trvalo to deväť mesiacov, pózovala mu sedem hodín denne a sedem dní v týždni. Výsledok stál za to. Na aukcii v roku 2005 neznámy záujemca zaplatil za plátno 3,9 milióna libier.

Nahá modelka: Freudova maľba sa na aukcii v roku 2005 predala za 3,9 milióna libier, teda asi 4,9 milióna eur. Foto: Profimedia.sk

Oprášil remeslo

Pri pózovaní sa zrejme reč zvrtla aj na tetovanie. Vnuk psychoanalytika Sigmunda Freuda porozprával modelke o svojich skúsenostiach s touto formou umenia.

Siahali do obdobia druhej svetovej vojny, keď ako 19-ročný slúžil v námorníctve. Zároveň sa ponúkol, že jej nejaké urobí. Po kratšej rozprave sa dohodli, že najvhodnejšie budú vtáky. Tak sa z jej tela stalo hotové umelecké dielo. „Je to pravdepodobne jeho jediné existujúce tetovanie,“ neskrývala nadšenie Mossová v rozhovore pre Vanity Fair. „Tie ostatné vytvoril veľmi dávno.“

S odhadovanou cenou 1,25 milióna dolárov sa supermodelka môže popýšiť zrejme najdrahším tetovaním vôbec. Doteraz prím hrala juhoafrická modelka Minki van der Westhuizenová. Aj keď v jej prípade nešlo o tetovanie v pravom slova zmysle, navyše bolo iba dočasné. V rámci reklamnej kampane jej na kožu chrbta pripevnili 612 polkarátových diamantov. Vytváranie tohto diela trvalo vyše osem hodín a jeho cena sa odhadovala na viac ako sedemstotisíc eur.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní