Dopraje si: Ani scenárista Andy Kraus pri výstavbe domu nešetril.

Luxusné domy slovenských celebrít: Krausa, Hilmerovú a Šimkovičovú zlákalo Rakúsko!

Dom Martiny Šimkovičovej v provensalskom štýle ohodnotil znalec sumou presahujúcou milión eur, ani ostatní sa nedajú zahanbiť.

Ťahá ich to na západ. Niektoré slovenské celebrity už nebaví bývanie v Bratislave, a tak sa rozhodli presťahovať na vidiek - na ten rakúsky. Prečo známe osobnosti odchádzajú na opačnú stranu hranice? Môže za to kvalitnejší život v Rakúsku, čistota či ekológia, na ktorej si naši západní susedia tak zakladajú?

LUXUS SLOVENSKÝCH CELEBRÍT V RAKÚSKU

Aj to sú pre mnohých dôvody, ku ktorým nepochybne patrí cena pozemkov i nehnuteľností. Tie boli najmä v minulosti lacnejšie ako v Bratislave.

Žijú v luxuse

Za bývanie v zahraničí si priplatila aj bývalá moderátorka a dnes už poslankyňa Martina Šimkovičová s manželom, podnikateľom Igorom. Bývajú dvadsať kilometrov od Bratislavy v obci Prellenkirchen, kam sa presťahovali v lete 2014.

Žije miliónovo: Poslankyňa a bývalá moderátorka žije v dome za vyše milióna eur. Foto: Tony Štefunko

Bankový znalec odhadol hodnotu ich nehnuteľnosti aj s pozemkom na neuveriteľných 1 050 000 eur, čo nám potvrdil realitný maklér Andrej Churý. Prellenkirchen je dedina s viac ako tisíckou obyvateľov a Šimkovičovej dom v provensalskom štýle stojí v zákutí mimo hlavnej cesty. Exmoderátorku, ktorá sa po odchode z Markízy vydala na politickú dráhu, tam nik nepozná, a tak si spolu s rodinou užívajú pokojný život na rakúskom vidieku.

Najmä väčšiu dávku súkromia si pochvaľovala v minulosti už neraz. Neďaleko Šimkovičovcov býva scenárista Andy Kraus, ktorý sa presťahoval do Rakúska pred pár mesiacmi. Jeho hacienda je obložená kameňom a patrí k nej väčší pozemok rozkladajúci sa za domom. Cena tejto nehnuteľnosti sa môže podľa Churého začínať na úrovni šesťstotisíc eur, no v závislosti od vybavenia domu a presnej výmery pozemku sa môže vyšplhať až k miliónu eur.

Čítajte viac:

Rebríček najlepšie zarábajúcich slovenských celebrít: Kto sa doň dostal?

Takýto luxus zaplatil Krausovi z veľkej miery určite aj jeho najúspešnejší projekt Panelák, ktorý sa vysielal na televíznych obrazovkách viac ako sedem rokov. Známy scenárista si okrem luxusného bývania potrpí na svoj vozový park. Na dvore pred domom stojí čierne Porsche Panamera aj motorka Harley Davidson. Kraus v minulosti býval v Pezinku, kde mu však prekážali zápchy, ktorým sa pri dochádzaní do hlavného mesta nevyhol.

Do centra rýchlejšie

Okrem pokoja, ktorý na rakúskom vidieku našiel, patrí teda k pozitívam jeho bývania v Rakúsku bezproblémová doprava. Cestovanie cez hranicu do Bratislavy si pochvaľuje aj herečka Monika Hilmerová. Spolu s manželom choreografom Jarom Bekrom sa presťahovali do Hainburgu. Dom na kopci neďaleko lesa s výhľadom na hrad začali stavať v roku 2014.

„Je to v tesnej blízkosti Bratislavy a do centra sa odtiaľ dostanem rýchlejšie než z niektorých bratislavských mestských častí,“ povedala nám herečka v januári tohto roka, keď sa na dome ešte stále pracovalo. Realitný maklér Andrej Churý odhaduje cenu tejto nehnuteľnosti v Hainburgu na šesťstotisíc eur a viac.

Juraj Kemka dúfa, že dom stavia na správnej strane hranice. Foto: Tony Štefunko

„Rodinný dom pôsobí nenápadne, no pekné prostredie a dostupnosť do Bratislavy zvyšujú cenu domu.“ Herečka však už v minulosti podotkla, že cena nehnuteľnosti nie je jediné kritérium, na ktoré s Bekrom pri výbere domu prihliadali. „Dôležité pre nás bolo aj to, aby to bolo pokojné a tiché miesto v blízkosti prírody.“ Výhodou bývania v Hainburgu môže byť aj akýsi ekvivalent mestskej hromadnej dopravy, keďže už niekoľko rokov funguje medzi Bratislavou a týmto najvýchodnejším rakúskym mestečkom pravidelné autobusové spojenie.

Čítajte viac:

Najväčší boháči v slovenskom šoubiznise: Týmto ide karta!

Kemkovci ešte stavajú

Takýmto benefitom sa môže pochváliť aj dedina Wolfsthal, ktorá je na trase tejto medzimestskej linky. Obec má vyše osemsto obyvateľov, no viac ako stovku tvoria práve Slováci. Ich počet čoskoro zvýši herec a zabávač Juraj Kemka, ktorého dom je ešte stále vo výstavbe. Dedina vzdialená od hraníc dva kilometre je známa tým, že uvoľňuje stavebné pozemky pravidelne raz za štyri až päť rokov, čo pravdepodobne využili aj Kemkovci.

Keďže ich dom ešte stále nemá finálnu podobu, odhadnúť cenu tejto nehnuteľnosti je veľmi ťažké. Churý sa však prikláňa k názoru, že je to lacnejšia forma rodinného domu a cena by mohla byť okolo 250-tisíc eur. Pre Kemku, ktorý je známy najmä z televíznych projektov Panelák, Divoké kone či Kredenc, bol západný smer vždy sympatický.

Bratislavské zápchy vadili už aj Hilmerovej a Bekrovi. Bývanie v Hainburgu si vzhľadom na voľné cesty pochvaľujú. Foto: Tony Štefunko

„Ak by sa v tejto krajine nebodaj niečo stalo, som na tej normálnejšej strane hraníc,“ vtipkoval minulý rok o svojom sťahovaní. Obratom však dodal, že pozitívne vníma najmä dopravnú situáciu a neexistujúce zápchy. Okrem spomínaných pozitív oceňujú slovenské osobnosti najmä súkromie, ktorého majú vo svojej rodnej krajine nedostatok. „Kvalita bývania je porovnateľná, väčší dôraz sa tiež kladie na dodržiavanie poriadku. V Rakúsku zároveň kúpite pozemky za relatívne lepšiu cenu ako v samotnej Bratislave,“ dodáva Churý.


VIDEO Plus 7 Dní