Mladá krv: Zľava Monika, Jana a Mamba, nové hviezdy TV JOJ.

Má svoje zásady: V seriáli sa vyzliekla, ale akty odmieta

Herečka Monika Horváthová pribrala po nakrúcaní Pravej tváre päť kilogramov. „Prospelo mi to,“ myslí si.

Monika, Jana, Mamba. Tri mladé herečky, ktoré vídame v jojkárskom seriáli Pravá tvár, sa postavili spoločne pred fotoaparát. Ambície presadiť sa v modelingu pritom mala len jedna z nich. Vydať sa na modelingové mólo alebo na dosky, ktoré znamenajú svet? Takúto dilemu kedysi riešila herečka Monika Horváthová (25), ktorá hrá v seriáli hlavnú úlohu.

Mohla byť modelkou

Keď Monika bola ešte tínedžerka, oslovila ju skautka z modelingovej agentúry aj učiteľ dramatického krúžku. „Mala som asi trinásť. Do školy prišla pani a vybrala si päť dievčat z ročníka. Zobrala nás na chodbu, vravela, že by sme mohli nafotiť book a pracovať ako modelky. Asi dve hodiny nato prišiel učiteľ zo základnej umeleckej školy,“ rozpráva seriálová Vika Belanová.„Domov som sa vrátila s dvoma papiermi a otázkou - čo teraz? Bola som práve vo veku, keď mi modeling veľmi imponoval. Ktoré dievča by nechcelo byť krásne, aby okolo neho všetci behali. Ale ako rýchlo to prišlo, tak rýchlo to aj odišlo. Rodičia zaúradovali a presvedčili ma, že ‚dramaťák‘ je lepšia cesta, lebo by som sa mu mohla v budúcnosti profesionálne venovať.“ A tak Monike možno ušiel svet krásy, pozlátky a veľkých peňazí. No keďže meria 170 centimetrov, čo rozhodne nie je výška pre top modeling, asi nemá čo ľutovať.

Módnu brandžu však sleduje a páči sa jej najmä Miranda Kerrová. „Sledujem ju na Facebooku aj na Instagrame. Ona je naozaj pekná žena,“ prezrádza so smiechom sympatická kráska, ktorú do svojho ateliéru dostal len dobrý kamarát a prvý profesionálny „photoshooting“ absolvovala až teraz s dvoma kolegyňami zo seriálu Pravá tvár. „Mamba je nespútaný živel, pózovanie má v krvi. Išlo jej to tak od ruky! Ja som ju veľmi obdivovala. Keď mňa chce niekto fotiť, vždy poviem - prepáčte, mne je to trochu trápne. Všetci sú prekvapení, lebo som vraj fotogenická a mala by som fotiť viac.“ Aj keď je Monika len na začiatku kariéry, už teraz vie, že do ničoho pikantného pri fotení by nešla. „Raz som dostala ponuku od kamaráta fotografa na veľmi jemné akty, skôr na súkromné účely. Oslovil ma, že som mladá, mám pekné telo a taká nebudem navždy. Ale ja by som sa na nič podobné nikdy nedala!“ Na titulke pánskeho časopisu ju teda asi nikdy neuvidíme. „To u mňa nehrozí. Aj keď mierne vyzývavé fotky, na ktorých nie je nič odhalené, by som si možno ešte ‚lajsla‘. Ale úplné akty - to nie!“

O päť kíl plnšia

Rola v Pravej tvári Monike síce priniesla popularitu, no ľudia na ulici ju nespoznávajú. „Od nakrúcania prešiel rok a odvtedy som pribrala päť kíl. Zmenila sa mi tvár, ostrihala som sa a zosvetlila vlasy. Asi preto ma nikto nespoznáva. Teda až na jeden manželský pár, ktorý som stretla v Banskej Štiavnici. Oslovil ma a chcel sa so mnou vyfotiť, zostala som zaskočená. Nečakala som to. Na druhej strane sa z toho nejdem zblázniť,“ hovorí herečka. Kilá vraj nenaberala cielene. „Asi som spokojnejšia v živote. Predtým som bola extrémne vychudnutá a teraz som zoženštela. Myslím, že mi to prospelo. Mám viac pozitívnych reakcií, vlastne, negatívne nemám žiadne,“ teší sa stále štíhla herečka, pôvodom z bratislavskej Záhorskej Bystrice. Napriek tomu neskončila v Markíze, ktorá tam sídli, ale v konkurenčnej JOJ-ke.

„Ponuky som mala počas školy z oboch komerčných televízií. No kým som študovala, nechcela som nakrúcať. Kým som mohla zo školy vyťažiť maximum, hovorila som si, že počkám. Keď ma chcú dnes, budú ma chcieť aj zajtra a ‚nevybúcham‘ si svoju tvár. Seriály som odmietala možno aj preto, že som bola presvedčená, že ak ide herec do veľkej továrne, musí už byť nejakým spôsobom skúsený, aby nakrúcanie dokázal zvládnuť bez stresov a nervov. Pravá tvár prišla ku koncu školy a nakrúca sa filmovo. Namiesto tridsiatich obrazov za deň sme ich mali len osem, čo znamená, že sme mali hodinu na jeden obraz. To je už uvoľnenejšia atmosféra, nebol to žiaden zhon a stres. Som rada, že som ako začiatočník vhupla práve do takéhoto projektu. S režisérom Braňom Mišíkom sme celý čas mohli mať úžasný tvorivý dialóg ako herec - režisér, vymýšľali sme nové veci, improvizovali a on si z toho potom mohol vyberať. Bol čas, a tak bol aj pokoj.“

Lanárili ju do Prahy

Na pľaci sa Monika stretla aj s Annou Javorkovou, ktorá bola jej pedagogičkou na konzervatóriu. „Na svojich učiteľov nedám dopustiť,“ vraví. „Väčšinou, keď sa radím, čo prijať alebo neprijať, tak s Ľubošom Kostelným, ktorý ma zas učil na Vysokej škole múzických umení (VŠMU).“ Aký je pedagóg? „Ľuboš je hlavne jeden z najlepších hercov, ktorých na Slovensku máme, a jeden z najinteligentnejších ľudí, akých poznám. Ja sa pri ňom často cítim hlúpo. Ak sa s ním dáte do debaty, môžete sa rozprávať na akúkoľvek tému. On je proste neuveriteľne sčítaný. Celý čas sa nám snažil vštepovať, aby sme čítali. Lebo najhoršie je, keď herec nie je vzdelaný,“ ospevuje Monika známeho herca. „Neučil nás podľa učebníc, vychádzal z vlastných skúseností. Pre mňa je Ľuboš obrovská kapacita, autorita z akejkoľvek stránky, či už ľudskej, hereckej, alebo ako pedagóg.“ V škole stretla aj Janu Labajovú, s ktorou teraz hviezdi v Pravej tvári.

„No a s Mambou sme sa zoznámili pri kamerových skúškach. Janka však bola moja spolužiačka už na konzervatóriu, chodili sme spolu do jedného ročníka. Ona potom išla rovno na VŠMU a ja som ešte jeden rok zostala na škole. Potom som bola na vysokej škole o ročník nižšie, ale zakopávali sme o seba takmer každý deň,“ hovorí herečka, ktorá vraj mohla skončiť pri pantomíme. Už na konzervatóriu inklinovala k tancu a fyzickému divadlu. „Na jednom festivale som sa preň tak nadchla, že som išla na prijímačky na pražskú Hudobnú a tanečnú fakultu Akadémie múzických umení. Keď som bola v poslednom kole, dali mi pol hodiny na rozmyslenie. Či pôjdem na VŠMU, kde som už bola prijatá, alebo k nim. Chceli si byť stopercentne istí, lebo inak by som niekomu zabrala miesto. Hovorím - to nemyslíte vážne! Vy mi tu dávate naozaj tridsať minút na to, aby som urobila vážne životné rozhodnutie. Tak som si vybrala VŠMU. Zareagovali, že bude pre mňa asi lepšie, keď budem robiť herectvo na Slovensku, než rozvíjať pantomímu v Prahe. Potom som sa dozvedela, že som mala na prijímačkách najvyšší počet bodov.“ Po rokoch si Monika myslí, že sa rozhodla správne.

A teraz prechádza svojimi oficiálne poslednými prázdninami v živote. „Nechcela som počas nich robiť nič. V Slovenskom národnom divadle, kde hrám, sú prázdniny. Takže mám voľno a s priateľom cestujeme po Slovensku. Chystáme sa ešte s jedným tanečným súborom autobusom do Bulharska. Plánujem nadopovať sa kinedrylom a prespať celú cestu. Ale uvidíme, čo bude ešte do konca augusta.“

Janka (26): Mrcha z kúpeľne

Pre herečku Janku Labajovú (26), ktorú poznáme napríklad aj z Ďurovčíkovho muzikálu Atlantída, to bol prvý profesionálny shooting. „Začiatky boli také všelijaké, nevedela som, kam dať ruky, nohy, ale po hodine to už išlo samo,“ priznala jemne pôsobiaca herečka. V epizódnych postavách doteraz prešla rôznymi slovenskými seriálmi.

Krst ohňom si užila až v Pravej tvári, kde jej zverili rolu mrchy. „Charakter postavy, ktorú hrám, je môj úplný opak. Samozrejme, rátam s tým, že ľudia si myslia, že herci majú rovnakú povahu aj v osobnom živote, ale tí, ktorí ma poznajú, vedia, aká som. Pre mňa to bola prvá taká postava a som za ňu veľmi vďačná, lebo je to výborná herecká skúsenosť,“ rozpráva vyštudovaná činoherná herečka, ktorá sa dnes venuje bábkoherectvu. V Starom divadle Karola Spišáka v Nitre sa zameriava hlavne na detského diváka.

Erotika bez upozornenia

Paradoxne, v Pravej tvári ju hneď v prvý deň čakala na pľaci erotická scéna. „Nemala som žiaden stres, lebo v scenári som nemala napísané, že budem kompletne v spodnej bielizni. Až počas nakrúcania si to pán režisér predstavoval inak a už som nemala možnosť vyjednávať,“ prezrádza seriálová blondína, ktorú čakali krušné chvíle.

„Nakrúcali sme v maličkej kúpeľni, kde bolo veľa ľudí. Vcítiť sa do svojej postavy a ešte tam byť pred toľkými ľuďmi polonahá, bolo naozaj náročné. Našťastie, partnera mi hral môj spolužiak z VŠMU Riško Autner, s ktorým sme často hrali takéto milostné scény v divadle. Takže som bola veľmi rada, že tam mám práve jeho.“ Ako však mladá herečka dodáva, na akty by sa nikdy nahovoriť nedala. „Neviem si seba predstaviť fotiť sa nahá, to určite nie. Ak to charakter roly vyžaduje a nahota je vo filme alebo v televíznom seriáli opodstatnená, s tým problém nemám. Ale len tak? To určite nie,“ uzavrela.