Madonna provokuje dnes rovnako ako pred rokmi.

Madonna na vrchole: Mladších hudobníkov zahanbili etablované hviezdy

Kým pred rokmi bolo Madonninou poznávacou značkou rušenie tabu, dnes budí pozornosť inak. Z provokatérky je misionárka bojujúca za lepší svet.

Magazín Forbes pravidelne zostavuje rebríčky najbohatších a najlepšie zarábajúcich ľudí. Najnovší rebríček ukazuje, ktoré osobnosti populárnej hudby najviac zbohatli od júna 2012 do júna 2013.

Forbes pri určovaní finančného zisku vychádzal najmä z informácií advokátov, hovorcov aj samotných umelcov. Dôležité boli údaje o zisku z predaja vstupeniek na koncerty, licencie, články v médiách a reklamné zmluvy.

Milióny vďaka turné

Na vrchol sa vyšplhala speváčka Madonna (55). Za uvedené obdobie zarobila 125 miliónov dolárov, najmä vďaka turné MDNA a produktom s ním spojeným. Lady Gaga (27) si na účet pripísala 80 miliónov dolárov zásluhou turné Born This Way Ball, ktoré musela predčasne ukončiť pre operáciu bedier.

Bon Jovi (51) so skupinou sa dostali na tretiu pozíciu vďaka zisku 79 miliónov dolárov. Aj rockovej skupine k umiestneniu v prvej trojke pomohlo turné - Because We Can. Zdá sa, že najväčšie peniaze nezarábajú „divokí mladí“, ako napríklad Miley Cyrusová, v poslednom čase na pódiu viac odhalená ako zahalená.

Veľa vody nenamútila ani dvadsaťdeväťročná Katy Perryová, ktorá šokovala vyhlásením, že po rozchode s manželom Russellom Brandom si chcela siahnuť na život. Cynici v jej priznaní videli len snahu dostať sa do centra pozornosti.

Fenomén Madonna

Kým pred rokmi bolo Madonninou poznávacou značkou rušenie tabu, dnes budí pozornosť inak. Z provokatérky je misionárka bojujúca za lepší svet protestmi proti neslobode, porušovaniu ľudských práv a ohrozeniu planéty. Nedávno požadovala, aby dobrovoľníkov zo známej organizácie Greenpeace zadržiavaných v Rusku pustili na slobodu.

„Tých tridsať ľudí sedí v Rusku vo väzení preto, že v Arktíde pokojne protestovali! Vypočuj ich hlasy a nechaj nás priviesť ich domov!“ napísala speváčka na sociálnej sieti. Ide o dvadsaťosem aktivistov a dvoch novinárov, ktorých zadržali 19. septembra pri demonštrácii v Barentsovom mori.

Pokúšali sa dobyť ropnú plošinu ruského energetického koncernu Gazprom, aby varovali pred rizikami ohrozenia životného prostredia Arktídy pri ťažbe nerastných surovín. Ruská pobrežná hliadka loď Arctic Sunrise zadržala a ľudí na jej palube zatkla. Hrozí im dlhoročné väzenie.

Extravagantné kostýmy, ktoré Madonnu preslávili, sa v polovici októbra dostali do múzea. Viac ako stovka kostýmov módneho návrhára Jeana-Paula Gaultiera (61) skončila v Brooklyn Museum v New Yorku. Výstava From the Sidewalk to the Catwalk: The Fashion World of Jean Paul Gaultier potrvá do druhej polovice februára 2014.

Okrem iného ponúka aj body so špicatou podprsenkou, kostým, v ktorom sa Madonna stala nezabudnuteľnou. Gaultier ho navrhol na speváčkino turné Blonde Ambition, začiatkom deväťdesiatych rokov spôsobilo škandál.

Škandály a láska

Škandálmi si podľa znalcov scény pomáha Lady Gaga, druhá v rebríčku. Podobne ako kedysi Madonna aj ona cielene provokuje. Predtým sa prezentovala voľnomyšlienkarstvom a bisexualitou, teraz tvrdí, že túži po jedinej láske. Hoci nedávno sa hovorilo o rozchode s hercom Taylorom Kinneym (32), už sa udobrili.

Speváčka presviedča, že práve v ňom našla muža svojho života. „Bolo ťažké nájsť lásku, teraz sa mi to podarilo. Stretla som niekoho, kto mi daruje lásku, teší sa spolu so mnou.“ Na adresu priateľa, s ktorým sa zoznámila pri nakrúcaní videoklipu You and I, vyhlásila, že je šťastná, lebo má pri sebe niekoho, „kto má takú úžasnú prácu“.

„Aby som bola férová, veľa toho so mnou prežil vrátane obdobia s drogami a so všetkým ostatným. Je to láskavá, veľkorysá osoba. Ja nie som človek, čo má sex s mnohými ľuďmi. To nerobím. Som za monogamný vzťah, sme spolu nejaký čas a baví nás to. Sme jeden k druhému zhovievaví, prospieva nám to.“

Rivalky

Nikto nepochybuje, že dve najlepšie zarábajúce hviezdy, Madonna a Lady Gaga, sú rivalky. Lady Gaga priznala, že Madonna bola jej vzor, a Madonna ju obvinila, že ju kopíruje. Kým Gaga hovorí, ako jej dobre padne, že Kinney rešpektuje jej kariéru, Madonna je podľa slov jej priateľa Brahima Zaibata (25) žena, pri ktorej môže duševne rásť.

Mladý tanečník je nadšený, že sa s ním delí o životnú múdrosť a skúsenosti. V ich vzťahu vraj napriek vekovému rozdielu nejde o peniaze, ale o vnútornú spriaznenosť. „Celé dni by som mohol rozprávať, čo všetko ma naučila. Profesionálne som sa vyvinul rýchlo, intelektuálne najmä vďaka vlastnej zvedavosti a faktu, že ona je pre mňa skutočný prameň poznania.“

Vydá sa z vďaky?

Hoci sa Madonna po rozvode s britským režisérom Guyom Ritchiem do manželstva neponáhľala, teraz vraj uvažuje, že by si Brahima zobrala z vďačnosti za to, že vďaka nemu nestarne. Madonna je presvedčená, že najlepší omladzovací prostriedok je mladý muž.

„Málokedy bola taká šťastná. Brahim jej dal energiu a výborne si rozumie aj s jej deťmi, to Madonne skutočne imponuje,“ naznačil speváčkin známy. Podľa neho je skutočne zamilovaná.

Madonne nevyšlo manželstvo s hercom Seanom Pennom, trvalo od roku 1985 do roku 1989, no na to už zabudla, netrápi ju ani druhé manželstvo s Guyom Ritchiem, vydržali spolu osem rokov.

Madonna má dve vlastné deti, sedemnásťročnú Lourdes, ktorej otcom je Kubánec Carlos Leon, jej bývalý tréner fitnesu, trinásťročného Rocca má s Guyom Ritchiem. V roku 2008 si adoptovala Davida z Malawi, o rok neskôr polosirotu Mercy z tej istej krajiny.

Výstredná diva a rodina

Aj Lady Gaga vyhlásila, že túži po svadbe a deťoch. Tvrdila, že s Taylorom plánujú rodinu založiť čo najskôr. „Už si čmára detské mená na papier. Nepochybuje, že bude mať krásnych potomkov, lebo Taylor dobre vyzerá. Chce sa s ním deliť o všetko - lásku, manželstvo aj rodinu,“ prezradil nemenovaný známy.

Kinney je nadšený predstavou, že sa stane otcom. „Nehovorí o ničom inom, iba o tom, že sa stane rodičom a usadí sa,“ vtipkuje hercov kamarát. Gaga sa zoznámila aj s Kinneyho rodinou v jeho rodnom meste Lancaster v štáte Pensylvánia. Hercova teta Kathryn Lohová je uveličená.

„Niet pochýb, že ju miluje a ona jeho tiež. Teraz, keď sme sa všetci stretli, ju milujeme takisto! Perfektne sa k sebe hodia. Som šťastná, že sme mali možnosť spoznať ženu, ktorá sa skrýva za výstredným mejkapom a oblečením. Je to bežná, milá, normálna a zdravá osoba,“ uzavrela hercova teta.

Ďalšie poradie

Na tretej pozícii skončila skupina Bon Jovi so ziskom 79 miliónov dolárov. Jon Bon Jovi nie je žiadny mladík, má päťdesiatjeden rokov. „Stále sa cítim ako osemnásťročný,“ ubezpečil spevák s gitarou, dlhé roky ženatý so študentskou láskou Dorotheou.

V manželstve bez škandálov prišli na svet štyria potomkovia. Popri hudbe sa Bon Jovi angažuje aj politicky, nie je mu cudzia charita. Štvrtá priečka v rebríčku patrí country spevákovi Tobymu Keithovi (52) so zárobkom 65 miliónov dolárov, piata je britská skupina Coldplay, tej pribudlo 64 miliónov.

Kanadský spevák Justin Bieber (19) skončil na šiestom mieste, pripísal si 58 miliónov. Za ním je speváčka Taylor Swiftová (23), bohatšia o 55 miliónov dolárov, o milión menej si na konto pripísal Angličan Elton John (66).

Na delenom deviatom a desiatom mieste sa spolu ocitli speváci Beyoncé Knowlesová (32) a Kenny Chesney (45), ktorý sa venuje country, kontá oboch stučneli o 53 miliónov dolárov. Treba podotknúť, že do rebríčka sa dostali iba žijúci umelci. Inak by všetkých strčil do vrecka zosnulý spevák Michael Jackson. Jeho pozostalí si môžu rozdeliť 160 miliónov dolárov.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní