Mafiánsky bos Černák si našiel novú lásku: Bude svadba v base?

Mikuláš Černák si z väznice našiel novú lásku. Počas návštev sa vraj zhovárali už aj o svadbe. Zatiaľ čo si jeho bývalá usilovne zarába, Černák zrejme míňa peniaze na mladú priateľku.

Mala sladkých osemnásť, keď sa rozhodla, že mu napíše. Do väznice, kde sedel za niekoľko vrážd. Nečakala, že na jej list zareaguje, no dúfala. Ako mnoho iných, ktoré sa do neho bezhlavo zamilovali a boli ochotné zaň i dýchať. Napriek všetkému alebo možno práve preto. Reč je o mužovi, ktorého celé Slovensko pozná ako svojho času neohrozeného bosa podsvetia Mikuláša Černáka, odpykávajúceho si doživotný trest v ilavskej base.

Aj keď pre väčšinu ľudí je láska k väzňovi odsúdenému za tie najťažšie zločiny nepochopiteľná, dvadsaťpäťročná Monika Křivová z Bíne pri Nových Zámkoch si nad tým neláme hlavu. Veď láske sa predsa nedá rozkázať. Navyše, keď písať, dúfať a čakať sa jej „oplatilo“. Dnes si so známym slovenským zločincom, ktorý dostal doživotie za sedem vrážd a čelí obvineniam zo spáchania ďalších, plánuje spoločnú budúcnosť. A hoci to znie neuveriteľne, nad svadbou s blondínkou mladšou o viac ako dve desaťročia vraj vážne uvažuje aj Černák.

Dlhoročná známosť

Pred siedmimi rokmi to bol len nápad s neistým výsledkom. Napísať do väzenia mužovi, o ktorom hovorí celá krajina. Fakt, že ide o brutálneho zabijaka, sa zrejme postaral o patričnú dávku vzrušenia a napätia. Po odoslaní pošty prišlo nervózne čakanie. Zareaguje či nezareaguje? Monika Křivová síce tušila, že nie je jediná, ktorá sa usiluje o jeho priazeň. Navyše, mala iba osemnásť a on bol určite zvyknutý na dievčence iného rangu. Napokon sa však dočkala, vysnívaný hrdina jej odpísal.

„Možno som ho vtedy zaujala svojím príbehom a inteligenciou,“ hovorí s plnou vážnosťou Monika Křivová, keď sa snaží vysvetliť, prečo sa mafián rozhodol odpovedať práve na jej list. Dokonale upravená mladá žena, oblečená od hlavy po päty v značkovom oblečení, zvažuje každé slovo. Rozrušene sa pýta, odkiaľ sme sa o nej dozvedeli. Z jej úst to znie prinajmenšom zvláštne, keďže svojou láskou sa verejne chváli na sociálnej sieti. Okrem iného tam umiestnila kópie zaľúbených listov a romanticky ladených obrázkov, ktoré jej mal posielať Černák z basy. Asi pred troma týždňami sa dokonca pochválila vskutku zaujímavým darčekom. K dvadsiatym piatym narodeninám jej vraj milý daroval luxusné terénne BMW X5. Ojazdené síce, ale poteší.

„Môj darček k 25-ke od mojej lásky jedinej,“ komentovala Monika Křivová pôvod nie práve lacného daru na sociálnej sieti. Priatelia kontrovali otázkou, či to dostala od MČ a že jej mohol kúpiť aj nové. „Kúpi, keď vyjde,“ odpísala so smajlíkom. Keď sme sa jej na to spýtali, zostala zaskočená. „Toto všetko som tam dala? Musím to pozrieť,“ usmiala sa a v mobilnom telefóne si otvorila facebookový profil. Keď sa upokojila, začala nám vysvetľovať, že ....

Celý článok nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 dní alebo ako súčasť siete Piano.

Hanbia sa?

Keď sa upokojila, začala nám vysvetľovať, že s novinármi vlastne komunikovať nechcela. Vraj majú s priateľom dohodu. Na otázku, čo a kedy chcú verejnosti spoločne oznámiť, so sklopeným zrakom hlesla: „Keď príde čas.“ Rozprávaniu o vzťahu s mafiánskym bosom sa bránila. Nie však preto, že by sa hanbila. Naopak, na svojho muža snov je patrične hrdá a zostáva po uši zamilovaná. Dokonalejšieho človeka by ste podľa jej vyznania hľadali na svete márne. Kvôli Černákovi sa vraj rozišla s predchádzajúcim priateľom. Monika Křivová tvrdí, že obavy z vyzradenia vzťahu má skôr väznený partner. „Bojí sa o mňa. Je to skvelý muž a pre mňa jediný na svete. Je milý, šarmantný, vtipný, starostlivý a má prehľad. Rád pomáha aj ostatným tam vnútri, napríklad radami, keďže študuje zákony. Museli by ste ho spoznať...“ necháva sa uniesť útle dievča. V duchu sa pýtame, či si vôbec uvedomuje, o kom hovorí. Černákova minulosť ju však vôbec netrápi. Nechce ju komentovať, nerieši ani právoplatný doživotný rozsudok, ktorý sa týka siedmich vrážd. Na to všetko má vraj vlastný názor. Aký, nie je ťažké uhádnuť.

Bude z nej právnička

Asi nikoho v tejto súvislosti neprekvapí, že už o pár rokov nebude Monika pre Mikiho iba milujúcou partnerkou, ale aj znalkyňou práva, odhodlanou brániť pred súdmi jeho česť. Rozhodla sa totiž študovať na Vysokej škole v Sládkovičove, kde získaval znalosti v oblasti práva aj Juraj Ondrejčák, údajný šéf skupiny bratislavského podsvetia známej ako piťovci, aktuálne vo väzbe. Pri počúvaní blondíny je zrejmé, že stať sa advokátkou nie je pre ňu podstatné ani tak z profesijného ako z praktického hľadiska.

„Ako advokátka s ním budem môcť byť každý deň,“ dôvodí dievčina, ktorá si na živobytie zarába ako moderátorka nočných súťažných televíznych relácií. Aktuálne vraj môže svojho milovaného navštevovať iba raz za mesiac, a to sa ešte musí striedať s jeho matkou. Posledné stretnutie s milovaným Mikim absolvovala podľa vlastných tvrdení sedemnásteho júla. Za sebou ich má len zopár, z očí do očí si údajne prvýkrát hľadeli až vlani v decembri, po siedmich rokoch písania. „Iniciatíva vyšla z jeho strany. Ja by som mu nikdy nedokázala ako prvá povedať, čo k nemu cítim,“ vyznáva sa Monika Křivová. V návale emócií prezradí, že hovorili už aj o svadbe. Mala by sa uskutočniť v zahraničí, to ak náhodou Černáka pustia na slobodu, čo na Slovensku nemožno vylúčiť. Ak to nevyjde, vezmú sa za mrežami.

Obchádzajú pravidlá?

V návale citov prestáva byť mladá žena ostražitá a hovorí viac, ako zrejme plánovala. Tvrdí, že s Černákom už absolvovala aj takzvanú kontaktnú návštevu, čo v praxi znamená, že nešlo len o debatu cez plexisklo a telefónne slúchadlo, ale o osobné stretnutie. Podľa Moniky je povolené raz za tri mesiace. To by však nemalo byť v prípade Černáka odsúdeného na doživotie za brutálne skutky vôbec možné. Nehovoriac o tom, že kontaktné návštevy sa umožňujú len osobám veľmi blízkym, ako sú manželky, matky, v krajnom prípade družky. Jedine, že by Monika Křivová spadala do niektorej z menovaných kategórií. Z advokátskeho prostredia sme sa dozvedeli, že pred časom bola skutočne snaha o zlegalizovanie ich vzťahu.

Mala vystupovať ako jeho družka, čo by v praxi znamenalo, že musia mať napríklad spoločné bydlisko. K tomu však podľa našich informácií nedošlo. Ak sa teda tvrdenia Moniky Křivovej zakladajú na pravde a naozaj mala kontaktnú návštevu s Černákom, niečo tu poriadne smrdí. Prinajmenšom zaujímavá je už predstava, že by mala Monika Křivová vedený pobyt v rodinnom dome, ktorý sa bývalá manželka mafiánskeho bosa Iveta snaží už dlhší čas bezúspešne predať. Úsmevné je i to, že Černákova ex v snahe zlepšiť finančnú situáciu prebrala vedenie v erotickom podniku a opäť ho postavila na nohy. A kým bývalá tvrdo zarába peniaze, bos ich míňa na mladú priateľku.

Vyplašená

Príbeh Moniky Křivovej nabral po našom stretnutí pozoruhodný smer. Pár hodín nato sa nám ozvala vyplašená, aby sme nič nepísali, že sa na ňu Miki hnevá. Vzápätí zrušila svoj profil na sociálnej sieti. Fungovať prestal aj Černákov. Prostredníctvom neho sa vlani začal opäť zviditeľňovať. Pravidelne naň pribúdali zaujímavé komentáre či fotky z najlepších Černákových čias. Nedávno vyhlásil súťaž o knihu mapujúcu jeho život s vlastnoručným podpisom. Tej sa fanúšikovia zrejme nedočkajú.

Kontaktná návšteva

Odsúdení zaradení v maximálnom stupni stráženia, ako je napríklad Mikuláš Černák, majú návštevy spravidla bezkontaktným spôsobom. Rozdiel medzi bezkontaktnou a kontaktnou návštevou je v tom, že odsúdený a návštevník nemajú medzi sebou plexisklo a nekomunikujú telefónom, ale priamo. Pri zvítaní sa môžu objať, pri rozhovore sa môžu dotýkať rukami. Po celý čas sú pod dozorom väzenskej stráže. Podľa nášho zdroja však môže mať kontaktná návšteva podobu intímneho styku. „Dá sa povedať, že to je bežné. Ak má odsúdený dobrý vzťah s riaditeľom a dozorcami, môže mať s návštevou aj sex, dá sa to normálne kúpiť,“ prezradila nám manželka jedného z odsúdených, ktorá si z pochopiteľných dôvodov neželá byť menovaná. V zásade platí, že priamy kontakt s návštevami môžu mať odsúdení zaradení v maximálnom stupni stráženia iba v týchto prípadoch:

  • Odsúdený zaradený v diferenciačnej skupine A. Odsúdeného možno do nej zaradiť najskôr po vykonaní tretiny trestu za predpokladu, že plní individuálne stanovený program, dodržiava ústavný poriadok a má kritický postoj k spáchanej trestnej činnosti.
  • Možno ju povoliť s ohľadom na dôvod alebo osobu, ktorá prišla na návštevu, napríklad návšteva smrteľne chorej blízkej osoby, ku ktorej má odsúdený silnú väzbu.
  • Ak si dlhodobo plní individuálne stanovený program, dodržiava ústavný poriadok a vykazuje pozitívne zmeny v postoji k trestnej činnosti a v hodnotovej orientácii.
  • Na kontakt môže chodiť len blízka osoba, ako je otec, mama, manželka, deti či družka. Ak ide o osobu odsúdenú na doživotie za závažné trestné činy, je to na osobnom posúdení riaditeľa väznice. Spravidla však takéto osoby kontaktné návštevy nemávajú.

Doživotie pre Mikiho

Krajský súd v Prešove potvrdil v septembri 2010 súhrnný doživotný trest pre Mikuláša Černáka za to, že sa osobne zúčastnil na vraždách šiestich osôb a jednu si objednal. Podľa senátu išlo o úmyselné a opakované usmrtenia vykonané obzvlášť surovým spôsobom zo zavrhnutiahodných pohnútok. Pred časom Černáka obvinili z účasti na ďalších vraždách. Na niektorých sa mal podieľať s ďalšími bosmi slovenského podsvetia. Prinášame vám zoznam vrážd, za ktoré dostal rodák z Telgártu a bývalý šofér autobusu doživotie:

Vražda policajného informátora Jozefa Filipa sa stala v septembri 1994 pri Liptovskej Tepličke. Páchatelia obeť zastrelili a zahrabali v lese. Černák sa k účasti na vražde priznal, odmietal však priamu zodpovednosť.

  • Jozefa Štefana zavraždili v decembri 1994. Na tridsaťročného muža sediaceho v aute vystrelili viackrát krátkou guľovou zbraňou. Auto poliali horľavinou a zapálili, keď obeť ešte nebola mŕtva - neželaného svedka Pavla Lenharta zavraždili vo februári 1997 v Černákovej kancelárii v Banskej Bystrici.
  • Telá dvoch mužov z dunajskostredského podsvetia - Milana Siposa a Emila Potáscha - videli svedkovia vynášať v marci 1997 z Černákovej firmy Security 3 zabalené v kobercoch - v marci 1997 zabili v popradskom hoteli Gerlach bývalého policajta Gustáva Slivenského. Muža viackrát bodli, následne mu odrezali hlavu a vystavili ju ako výstrahu na kapote auta v blízkosti Slivenského bydliska v Poprade. Zvyšnú časť tela zapálili v lese pri Vernári.
  • Černáka odsúdili za objednávku vraždy podnikateľa Mariána Karcela, ktorého v júni 2000 zastrelil v Banskej Bystrici Branislav Adamčo.

Čaro alfasamcov

Nikdy ho nestretli, je vrah, napriek tomu ho milujú. Psychologička Eva Jaššová si myslí, že spravidla ide o ženy, ktoré majú v sebe akýsi skrytý masochizmus. „Človek, ktorý pácha trestné činy, im imponuje silou, mocou, agresivitou, tým, že funguje ako alfasamec, že vládne nad niečím životom. Aj keby nemal žiadnu empatiu, napokon u mafiánov sa nijaký cit ani neočakáva, má mužnosť, rozhodnosť, čo na niektoré typy žien zaberá.“ Nevylučuje, že ženy, ktoré obdivujú takých mužov, majú znížené sebavedomie.

„Známy je však aj jav, ktorému sa hovorí parasociálny vzťah. Človek sa zaľúbi do osoby, môže ísť o známeho herca, speváka či šéfa mafie, ktorú v živote osobne nestretol. On ju však ľúbi, funguje, akoby s ňou žil, komunikoval,“ upozorňuje Jaššová.