Úspešný: Magál patrí medzi úspešných žiadateľov o eurofondy. Jeho projekty až také úspešné nie sú. Najnovšie má vrátiť 571-tisíc eur za modernizáciu farmy. Dlh môže splatiť z iných eurofondov.

Magál môže dlh únii splatiť aj z eurofondov

Na Slovensku je možné všetko, ešte aj z eurofondov splatiť to, čo dlhujete únii. Slavomíra Magála už preveruje polícia.

Podnikať v pôdohospodárstve na Slovensku je úplná selanka. Aj keď farmár neúmyselne spraví chybu alebo úmyselne oklame štát pri eurofondoch, tak sa nemusí báť, že príde o nejaké peniaze.

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA), ktorá farmárom vypláca europeniaze, sa roľníka ešte láskavo pýta, či má na zaplatenie dlhu. Keď nie, nič sa nedeje. Dlh na eurofondoch môže zaplatiť z eurofondov. Bláznivé? Na Slovensku je to tak.

Prípad Magál

Presne o tom je prípad Slavomíra Magála, bývalého manžela herečky Kamily Magálovej. Vysokoškolský pedagóg, podnikateľ a zároveň samostatne hospodáriaci roľník si cez svoju firmu MBL podal žiadosť o eurofondy. Konkrétne chcel zmodernizovať farmu za 571-tisíc eur. Pri kontrole sa zistilo, že peniaze síce dostal, ale projekt akosi neexistuje.

V bruselskom žargóne sa to volá „neoprávnená platba“, ktorú mal vrátiť. Právoplatne o tom rozhodla platobná agentúra v novembri minulého roka. Magál, ktorý sedí spolu s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom v správnej rade Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave, však odmietol vrátiť peniaze.

Čítajte viac:

Magálovej exmanžel dostal na penzión dotácie z eurofondov. Peniaze sa stratili

Agentúra sa tak v decembri minulého roka dohodla na splátkovom kalendári. Magál a jeho firma MBL však nemusí zaplatiť ani cent z peňazí, ktoré neoprávnene dostal na modernizáciu farmy.

Podľa zmluvy, ktorú má redakcia k dispozícii, sa totiž PPA s Magálovou firmou dohodla, že dlh 571-tisíc eur mu strhne z priamych platieb na podporu farmárov a z iných projektov. Z eurofondov tak zaplatí defraudované tisíce eur.

Splátkový kalendár potvrdilo aj ministerstvo pôdohospodárstva. „V súvislosti s vysporiadaním uloženého odvodu spoločnosť MBL, spol. s r. o., požiadala PPA o splátkový kalendár. PPA v tejto veci vyhovela a dňom 10. 12. 2013 uzavrela s dlžníkom splátkový kalendár na tri roky,“ uviedol Peter Hajnala z ministerstva s tým, že doteraz zaplatil prvú splátku a tá je celých desaťtisíc eur, teda neuveriteľných 1,7 percenta dlhu! Ďalšiu splátku má naplánovanú až na september.

Čarovanie s eurofondmi

Splátkový kalendár je rozvrhnutý veľmi výhodne v prospech Magálovej firmy. Najväčšie splátky má totiž dohodnuté na koniec roka 2016, teda až tri roky od podpisu zmluvy. A tu prichádza trik s eurofondmi. Podľa nariadenia Európskej komisie 65/2011 totiž „v prípade, že sa zistí, že príjemca úmyselne vyhlásil nepravdivé skutočnosti, príslušná operácia sa vylúči z poskytovania podpory a všetky prostriedky vyplatené na účel konkrétnej operácie sa vrátia."

"Okrem toho sa príjemca vylúči z poskytovania podpory v rámci tohto opatrenia na príslušný kalendárny rok zistenia a na nasledujúci kalendárny rok“.

V praxi to znamená, že Magálova firma MBL by nemala dostať dva roky eurofondy na projekty. Ale rok 2016 už je tretí rok. Vtedy už eurofondy bude môcť čerpať a z nich aj splatiť najväčšiu splátku vo výške 197-tisíc eur, teda až tretinu dlhu.

Mimochodom, napriek nariadeniu komisie, že nepoctivý farmár má byť v danom roku vylúčený z podpory, Magálova spoločnosť minulý rok dostala z toho istého fondu na rozvoj vidieka 65-tisíc eur. A to už v júni minulého roka vedeli, že Magál má vo svojich projektoch „nezrovnalosti“, ako sa v bruselskom newspeeku volá zlodejina.

Čítajte viac:

Slavomír Magál narýchlo sprevádzkoval penzión. Funguje vôbec?

Nemali sa s ním baviť

„To je neuveriteľné,“ reagoval na možnosť splatenia dlhu cez eurofondy poslanec pôdohospodárskeho výboru parlamentu Ľubomír Galko (SaS). „Právne to zrejme možné je, ale minimálne morálne je to sporné,“ dodáva. Zároveň tvrdí, že Pôdohospodárska platobná agentúra sa nemala s človekom, čo evidentne zavádzal agentúru, ani baviť a mala vymáhať dlh súdnou cestou.

„Dovtedy by som mu pozastavil všetky platby, kým peniaze nevráti,“ dodáva Galko s tým, že v prípade priamych platieb (dotácie na pôdu) by to bolo asi právne problematické, ale sedliacky rozum mu hovorí, že podvodník by nemal dostávať žiadnu podporu.

Exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd) tvrdí, že o podobnom prípade, keď dlh na eurofondoch dovolili splatiť z eurofondov, ešte nepočul. „Som zvedavý, čo by na to povedal Brusel,“ uviedol.

Ako ďalej dodal, konkrétne prípad Slavomíra Magála si z čias ministrovania pamätá. „Viem, že sme mu na základe kontrol pozastavili niektoré platby,“ dodal Simon. Odborník na eurofondy Ivan Rudolf sa tiež pridáva k názoru, že viac ako právny problém je to morálny problém.

„Ak sa ukázalo, že hociktorý poľnohospodár nedodržal podmienky v jednom projekte, kde je záruka, že dodrží podmienky v inom a nebude podvádzať napríklad aj pri priamych platbách?“ dodáva Rudolf.

Ministerstvo klamalo

Zaujímavé je, že v marci, keď sme sa pýtali na dlžnú sumu a súvisiace kroky ministerstva pôdohospodárstva, dostali sme jednoznačnú odpoveď.

„Rezort pôdohospodárstva momentálne hľadá práve spôsoby, ako získať neoprávnene vyplatené finančné prostriedky späť,“ uviedol vtedy hovorca Peter Hajnala. V tom čase však PPA, ktorá patrí pod ministerstvo pôdohospodárstva, mala už štyri mesiace podpísanú dohodu so spoločnosťou MBL o splátkovom kalendári.

Polícia v akcii

Šachovanie s eurofondmi v prípade Slavomíra Magála už zaujalo aj políciu. Elitná protikorupčná Národná kriminálna agentúra už preveruje jeho aktivity. Potvrdilo to aj prezídium Policajného zboru.

„Daná vec sa vyšetruje na expozitúre Bratislava Národnej protikorupčnej jednotky pre podozrenie z trestného činu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev podľa § 261 Trestného zákona,“ konštatovala Andrea Dobiášová z policajného prezídia.

Podľa nej sa preverujú skutočnosti, či bol spáchaný trestný čin. Podľa našich informácií z policajného prostredia už nechýba veľa a čoskoro sa začne trestné stíhanie. Je veľmi pravdepodobné, že padnú aj konkrétne obvinenia vo veci sprenevery eurofondov. Modernizácia farmy pritom nie je jediný problematický projekt pod palcom Slavomíra Magála.

Penzión v Motešiciach za pol milióna eur z eurofondov v čase našej návštevy nebol funkčný, a to jedna izba po prepočte vychádzala na stotisíc eur! Ani ďalšie projekty nie a nie dotiahnuť do úspešného konca. Šampiňonáreň zavreli krátko po otvorení. Golfové ihrisko zakapalo pre ochranárov.

Rozvod dvoch mužov

Aby prípad nebol iba smutný - podľa pezinského súdu sa druhýkrát ženatý Slavomír Magál rozvádza. Nie však so svojou druhou manželkou, ale so svojím kritikom Ivanom Katrincom.

„Keď mi prišlo oznámenie zo súdu, že som odporca vo veci rozvodu s Magálom, musel som si najprv sadnúť a predýchavať. Ani som netušil, že u nás boli povolené homosexuálne manželstvá,“ uviedol Katrinec.

Nech sa teda politici Smeru a KDH snažia zakotviť do ústavy, že manželstvo tvorí zväzok iba jedného muža a iba jednej ženy, koľko chcú, v Pezinku sú v prípade homosexuálnych partnerstiev oveľa ďalej.

Podľa okresného súdu sú totiž povolené aj viacnásobné manželstvá. Oficiálne stanovisko súdu bolo, že súdna úradníčka sa pomýlila. No v prípade slovenských súdov človek nikdy nevie.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].