Jedným z preverovaných prípadov je aj penzión v Motešiciach (vpravo). Podľa projektu Slavomír Magál naň dostal pol milióna eur a ďalšieho pol milióna mal dodať z vlastných zdrojov.

Magálove projekty vyšetrujú elitní policajti. Brusel nám už neverí

Slavomír Magál bude musieť polícii vysvetliť okrem iného aj modernizáciu farmy v obci Cetuna, ktorý sa síce nikdy nerealizoval, ale 570-tisíc eur na to dostal. Platobná agentúra ho vyzvala na vrátenie peňazí, to však Magál nespravil.

Vyšetrovatelia z Národnej kriminálnej agentúry začali trestné stíhanie pre projekty, za ktorými stojí Slavomír Magál. Vysokoškolský profesor a zároveň samostatne hospodáriaci roľník totiž podľa polície pri eurofondoch pravdepodobne podvádzal.

Jedným z takých projektov je aj penzión s jazdiarňou v Motešiciach, o ktorom týždenník PLUS 7 DNÍ informoval v marci tohto roka. Nádejný kandidát na starostu Chorvátskeho Grobu v blížiacich sa komunálnych voľbách tak zrejme bude mať najbližšie mesiace opletačky s políciou.

Čítajte viac:

Magálovej exmanžel dostal na penzión dotácie z eurofondov. Peniaze sa stratili

Tri podozrivé projekty

Polícia už ukončila prípravné konanie a začala trestné stíhanie. „Dňa 22. 7. 2014 bolo začaté trestné stíhanie za zločin poškodzovania záujmov Európskych spoločenstiev (dva skutky) a zločin subvenčného podvodu v jednočinnom súbehu so zločinom poškodzovania záujmov Európskych spoločenstiev (jeden skutok).

V predmetnej trestnej veci vyšetrovateľ kontinuálne vykonáva vyšetrovacie úkony,“ potvrdil policajný hovorca Michal Slivka. Na otázky, kto je podozrivý a či už bolo vznesené obvinenie voči konkrétnym osobám, však neodpovedal. Jedným z preverovaných prípadov je aj penzión v Motešiciach.

Podľa projektu Slavomír Magál naň dostal pol milióna eur a ďalšieho pol milióna mal dodať z vlastných zdrojov. V čase našej návštevy v marci penzión nebol otvorený a starosta Motešíc ani netušil, že by tam nejaký penzión mal byť. Nikto mu to totiž nenahlásil.

„Neviem si predstaviť milión eur na desať izieb. To by jedna stála stotisíc eur? Čo robila kontrola Pôdohospodárskej platobnej agentúry, že mu vyplatili dotáciu v plnej výške?“ pýta sa bývalý riaditeľ Žrebčína Motešice Ivan Katrinec, ktorý podal pre penzión trestné oznámenie. Podľa neho stavba ani nebola skolaudovaná, takže peniaze ani nemal dostať.

Ďalším problémovým projektom je jazdecká dráha v Motešiciach, kde dostal zhruba dvestotisíc eur, a potom modernizácia jazdiarne v Chorvátskom Grobe pri Magálovom hoteli Kamila.

Čítajte viac:

Slavomír Magál narýchlo sprevádzkoval penzión. Funguje vôbec?

Na cudzom

Magál pri podávaní žiadosti o dotácie vyhlásil, že budovy, ktoré chce prestavať, sú jeho, a preto môže na ne žiadať peniaze. Štefan Sládeček však tvrdí, že to nie je pravda. „Budovy vlastní akciová spoločnosť MCST, kde som predsedom predstavenstva,“ hovorí Sládeček. Podľa neho celý projekt bol zaplatený z eurofondov neoprávnene.

„Z obsahu zápisníc v spise vyplýva, že vo vzťahu k výstavbe čiernych stavieb v rámci nového jazdeckého areálu pri hoteli Kamila ‚niekto‘ uviedol do omylu orgány obce Chorvátsky Grob, ako aj Pôdohospodársku platobnú agentúru,“ tvrdí s tým, že žiadateľ o dotáciu neuviedol pravdivé údaje.

„Na základe takýchto pochybení ‚niekto‘ pridelil na výstavbu súkromného areálu celkovo zhruba 650-tisíc eur,“ dodáva. Najviac ho hnevá, že takto boli pridelené dotácie v čase, keď sa iné zmysluplnejšie projekty nepodporili práve pre nedostatok peňazí.

Čítajte viac:

Magál môže dlh únii splatiť aj z eurofondov

Ťahanice

Magál bude musieť polícii vysvetliť aj štvrtý projekt. Modernizáciu farmy v obci Cetuna, ktorý sa síce nikdy nerealizoval, ale 570-tisíc eur na to dostal. Platobná agentúra ho vyzvala na vrátenie peňazí, to však Magál nespravil.

Po ťahaniciach sa dohodli, že dlh za nikdy nezrealizovaný projekt mu strhnú z dotácií na pôdu, na ktoré má nárok automaticky. „Podpisom zmluvy vlastne dokázali, že predtým bol spáchaný podvod,“ dodáva Katrinec, ktorý sa s Magálom dlhodobo nemá v láske.

Väčšia skupina

Katrinec najnovšie chce navrhnúť polícii, aby sa pozrela aj na ostatných ľudí, ktorí sa motali okolo eurofondov a sú zodpovední za ich rozhadzovanie. „Niekedy mám pocit, že tu vznikla zločinecká skupina, ktorá umožnila rozkrádanie eurofondov,“ tvrdí Katrinec.

Na zodpovednosť volá bývalého riaditeľa platobnej agentúry Vadima Haraja, exministra hospodárstva Zsolta Simona (Most-HÍD), ale i toho súčasného Ľubomíra Jahnátka (Smer), ktorý s Magálom sedí v správnej rade Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave.

„Jahnátek vyhlásil, že podá trestné oznámenie pre nevrátené peniaze za nezrealizovaný projekt, no doteraz tak nespravil, hoci je podľa zákona povinný to spraviť,“ dodáva Katrinec s tým, že mu to zaváňa zneužitím právomoci verejného činiteľa. „Jednoducho nekonal, ako mal. Prečo?“ uzatvára Katrinec.

Brusel neverí

Slavomír Magál na svoju obranu vždy opakuje, že všetky projekty prešli desiatkami kontrol a neboli zistené žiadne závažné problémy. Tu však môže byť pes zakopaný. Podľa aprílovej správy európskych audítorov totiž systém kontroly europrojektov je na Slovensku málo funkčný, ak vôbec o nejakej funkčnosti možno hovoriť.

Náhodným výberom totiž zistili, že slovenskí kontrolóri úplne prehliadali predraženie, nedodržanie podmienok pre dotácie, chýbajúce doklady, zmanipulované výberové konania a podobne. Aj preto možno Magálove projekty cez kontrolu bez problémov prešli.

Slovenskí eurofondoví audítori sú teraz pre Brusel nedôveryhodní. Minister financií Peter Kažimír - pod neho kontrola eurofondov na Slovensku patrí - najskôr odmietal, že by urobil niekde chybu. Po mesiaci však odvolal šéfa slovenských kontrolórov Marka Vanka.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní