Príležitosť v televízii Markíza prišla pre Mareka Ťapáka po dlhých dvanástich rokoch. Keď odišla jeho exmanželka Zuzana.

Marek Ťapák dostane po odchode exmanželky Zuzany v Markíze šancu

Zdá sa, že Markovi Ťapákovi svitá v televíznej brandži na lepšie časy. Jeho bývalá manželka Zuzana Ťapáková bola dlhé roky súčasťou top manažmentu v televízii Markíza, kde herec so svojimi projektmi neuspel. Prečo ho odmietali?

Keď sa herec Marek Ťapák pred trinástimi rokmi rozvádzal so Zuzanou Ťapákovou, netušil, že to bude mať vplyv aj na jeho kariéru. Najmocnejšia žena televízie Markíza dlhé roky rozdýchavala, že jej utiekol za inou, takže na obrazovke si u „nej“ ani neškrtol.

Ťapák sa podľa vlastných slov snažil komunikovať, ale keď sa to nestretávalo so žiadnou reakciou, vzdal to. O to viac ho prekvapilo, keď minulý rok dostal ponuku účinkovať v markizáckom seriáli Horúca krv.

Ani to však ľady medzi exmanželmi neroztopilo. Po odchode „železnej lady“ sa mu dvere do televízie otvárajú.

Už komunikujú

Hoci mal Marek Ťapák v televízii Markíza dištanc celých dvanásť rokov, na adresu bývalej manželky a dnes aj bývalej generálnej riaditeľky televízie nepovie ani jedno krivé slovo. Hovorilo sa, že sa rozviedli, pretože nemohli mať spolu deti. Dôvody však boli podľa Ťapáka iné. „Naše manželstvo stratilo iskru a tmel, čo ho držal pokope.“

Konkrétny však nechce byť. Otázka, či by v manželstve ostal, keby prišli deti, sa mu zdá príliš špekulatívna. „Zuzane som sľúbil, že sa k tomu už nebudem vyjadrovať. Náš vzťah je teraz veľmi korektný. Upravilo sa to najmä, keď som robil v Horúcej krvi. Boli to však vždy len pracovné rozhovory. Píšeme novú knihu. Tú starú sme zatvorili a odložili.“

Kým dospeli do tohto štádia, prešli roky. „Snažil som sa komunikovať. Klopal som na dvere v nádeji, že sa otvoria, no márne. Keď trikrát zaklopete a dvere sa neotvoria, necháte to tak. Ako slušne vychovaný človek si poviete, že asi nie sú doma. Veci niekedy jednoducho trvajú,“ krčí plecami.

Rovnako nepochodil ani u predchádzajúcich riaditeľov Pavla Ruska, Vladimíra Repčíka a Václava Miku, keď Zuzana pracovala v Markíze „len“ ako riaditeľka centra marketingu. „Pre ich programovú štruktúru neboli moje projekty a návrhy ideálne,“ vysvetľuje Ťapák. Keď sa ho spýtame, či neustále odmietanie nebral osobne, odpovie až po chvíli zamyslenia.

„Čas je v tomto zmysle úžasný fenomén. Isté veci zaveje ako piesok na púšti. Možno je to aj v ľudskej povahe, že časom vytesňujeme negatívnejšie veci zo svojho vnútra a zostanú nám len pozitívne. Na niektoré veci sa dívam už s obrovským nadhľadom,“ hovorí opatrne.

Čakateľ: Príležitosť v televízii Markíza prišla po dlhých dvanástich rokoch. Foto: Emil Vaško

Tanec medzi črepinami

Na fakte, že mal v Markíze stopku, vidí aj niečo pozitívne. „Z tohto ťažkého obdobia som sa dostal tak, že som vzal osud do vlastných rúk. Založil som divadelnú skupinu, s ktorou sme vytvorili päť inscenácií. Keby som išiel zo seriálu do seriálu, možno by som nemal čas na divadelné predstavenia a nevznikol by ani Tanec medzi črepinami,“ hovorí o filme i divadelnom predstavení, ktoré naštudoval so SĽUK-om a na ktoré je mimoriadne hrdý.

Po tom, čo s týmto predstavením precestovali celé Slovensko, je po odvolaní Ťapákovej z postu generálnej riaditeľky pripravený vrátiť sa aj na televízne obrazovky. „Všetko zlé je na niečo dobré alebo všetko dobré je na niečo zlé? To nikdy neviete. Ja som rád, že som cez to prešiel a ak vyjde ponuka televízie zahrať si doktora v pripravovanom seriáli, budem sa tešiť.“

Osvedčil sa

Markovi Ťapákovi azda svitá v televíznej brandži na lepšie časy. Vďaka jeho otcovi, legendárnemu hercovi a režisérovi Martinovi Ťapákovi sa pred kamerou objavil už ako trojročný. A hneď vo filme Jánošík.

„Bol to otcov nápad. Vtedy robil asistenta réžie Paľovi Bielikovi a ja som bol poruke. Keď robil Baladu o Vojtovej Maríne, obsadil ma do komparzu. Asi som sa mu osvedčil, pretože ma začal používať častejšie, napríklad aj do filmu Živý bič. Mal som však aj obdobie, keď som chcel byť tanečník a nútil som mamu, sólistku SĽUK-u, aby ma učila tancovať goralské tance,“ spomína s hrdosťou na to, že začínal s tými najlepšími.

„Viem, ako sa kedysi pracovalo aj aké sú zákonitosti pred kamerou. Pri dnešných seriáloch a telenovelách treba všetko rýchlo, rýchlo, no mám aj iné skúsenosti, čo je výhoda. Režisér vám totiž dnes ani nestihne povedať svoju predstavu, všetko je na hercoch. V ich očiach, tvári, v celom mentálnom pochopení diania pred kamerou. To neoklamete. Nechcem urážať mladých hercov, no doba je taká rýchla, že sa z nich nestávajú vybrúsené diamanty, ale len nejaké neforemné gule,“ pripomína.

V brandži dcéru nechce

Herec svoje povolanie miluje, no nebol by rád, keby sa v jeho šľapajach vybrala jedenásťročná dcéra Taruna, ktorú má so súčasnou manželkou Katarínou, sólistkou SĽUK-u.

„Žijeme v krajine, kde na umenie nie sú ideálne podmienky. Môžete byť šikovný, talentovaný aj ambiciózny, no ani to ešte neznamená, že sa presadíte a uživíte. Taruna sa ma už raz pýtala - ocinko, kedy ma obsadíš do filmu. Ale strážim to. Keby veľmi chcela, tak jej to, samozrejme, nebudeme zakazovať, no nerád by som ju zavliekol do brandže,“ hovorí otvorene.

Krásny vzťah

Dievčatko s exotickým menom Taruna, na ktoré čakal tak dlho, je pre neho všetkým. Navštevuje školu, kde sa všetky predmety okrem slovenčiny vyučujú po anglicky, aby sa v budúcnosti mohla uplatniť aj v zahraničí.

„Máme spolu krásny vzťah. Veľmi rada sa smeje, tak sa šteklíme a zabávame. Takže, keď chcem byť prísny, veľmi mi to nevychádza. Ona sa totiž smeje, aj keď jej dám na zadok. Všetko berie ako hru,“ hovorí.

Výchova a kontrola školských povinností zostáva viac na mame Kataríne. „Stretli sme sa v roku 1998 počas skúšania Kuba na Novej scéne. Hneď sme si padli do oka, no bolo to komplikované, pretože sme boli obaja zadaní. Najprv sme bývali na Kramároch, neskôr sme si postavili domček v Alžbetinom Dvore,“ hovorí.

O jedenásť rokov mladšia Katarína nedávno v SĽUK-u skončila a odišla do výsluhového dôchodku, ale žienka domáca z nej vraj nebude. „Hľadá si prácu s pevným pracovným časom, aby sa mohla venovať Tarunke,“ prezrádza.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní