Na jeseň ich bude viac: Martina s manželom Martinom a dcérkou počas krátkej návštevy Prahy.

Martina Moravcová je opäť tehotná, rodiť chce doma

Martina Moravcová čaká druhé dieťa. Na svet by malo prísť v septembri.

Hviezdna slovenská plavkyňa Martina Moravcová, ktorá vlani ukončila úspešnú kariéru, je vo svojich tridsiatich siedmich rokoch znovu tehotná. K dcérke Karolínke, ktorá prišla na svet v júni 2010, by mal do rodiny pribudnúť ďalší potomok už v septembri.

„Sme šťastní. Plnia sa tým naše očakávania. Nikdy sme sa netajili, že by sme ku Karolínke chceli súrodenca,“ prezradila PLUS 7 DNÍ priamo z Dallasu Moravcová, ktorá je vydatá za právnika a honorárneho konzula Slovenska v Texase Martina Valka.

Rodiť chce doma

Vyše dvestonásobná slovenská rekordérka a päťnásobná účastníčka olympijských hier žije striedavo v Dallase a v rodných Piešťanoch, no rodiť by chcela znovu doma. Tak ako pred tromi rokmi. „V auguste ma čaká doma už štvrtý ročník môjho plaveckého kempu a po jeho konci bude do pôrodu už len pár týždňov.“ Aj pomoc mamy Dariny sa jej určite zíde.

Ešte predtým si však chce aj s manželom dopriať malú rodinnú dovolenku. „Na Slovensko priletím už koncom júna, no potom zasa odlietame na desať dní do Barcelony na majstrovstvá sveta v dlhom bazéne. Pozvali ma tam ako členku komisie športovcov. Vymysleli sme to s manželom tak, že priletí z Dallasu priamo za nami a trochu si spoločne oddýchneme,“ pokračuje.

Prezradila nám tiež, že v posledných mesiacoch si už dopriala dve dovolenky. V zime si celá rodinka užívala lyžovačku v Jasnej, v marci Martina s rodičmi absolvovali týždňovú plavbu luxusnou loďou po Karibiku. So zastávkami na Jamajke či Kajmaních ostrovoch. „Bol to zážitok,“ priznáva jej mama Darina.

Dallaské výkyvy

Martina zatiaľ tehotenstvo zvláda nadmieru dobre. „Cítim sa fajn, čo však nemôžem povedať o zostatku rodiny. Všetci naokolo už majú za sebou jedno kolo liečby antibiotikami.“ Podpísalo sa pod to aj netypické dallaské počasie. Deviate najľudnatejšie americké mesto s 1,3 milióna obyvateľov zažíva málo vídané výkyvy.

„Zvyčajne mávame štyridsaťstupňové horúčavy, no teraz je doslova zima. Jeden deň máme plus tridsať, vzápätí prekonáme historický rekord v najnižšej teplote. Jednu noc sme mali len štyri nad nulou. Je logické, že také čosi sa odrazí aj na našom zdraví, no musím si zaklopať na drevo. Mne to skôr vyhovuje a zatiaľ sa cítim dobre,“ pochvaľuje si Moravcová.

S dcérkou Karolínou: Voda ju vraj láka rovnako ako jej mamu. Foto: archív M.M.

Babka chce vnuka

Slovenská viacnásobná majsterka sveta a Európy už začína dcérku pripravovať na príchod súrodenca. Aj Karolínka už zaregistrovala rastúce mamino brucho. „Už sme jej vysvetlili, že mi tam rastie bábätko a že po mne nesmie skákať. No zatiaľ to ešte veľmi nechápe. Keď som jej pred pár týždňami ukazovala na internete animáciu, ako bábätko v bruchu rastie, po chvíli povedala - toto nestem - a zaklapla mi počítač. A bolo vybavené,“ smeje sa Martina.

Aj pre Martininu mamu to bola skvelá správa. „Všetci sa tešíme. Budem dvojnásobná babička,“ vraví Darina Moravcová. Priala by si viac vnuka alebo druhú vnučku? „Vnuka. Párik by sa mi páčil viac, ale najmä nech všetko dobre dopadne,“ želá si.

Kemp s bruchom

U Moravcovcov v Piešťanoch to bude teda netypické leto. A pre Martinu premiérový plavecký kemp s veľkým bruchom. Mimochodom, keď čoraz populárnejšiu akciu organizovala po prvý raz, bola niekoľko týždňov po pôrode.

„Tentoraz sa nám prihlásilo toľko detí, že už druhý rok po sebe budeme musieť vyberať. Záujemcov je dvesto, no kapacitu máme len stopäťdesiat. A či to Martina napriek tehotenstvu zvládne? Hádam áno a keby nie, veď na to nie je sama. Je nás tam viac tréneriek,“ neobáva sa mama.

Po dvanástich rokoch

Druhé dieťa by malo prísť na svet dvanásť rokov po svadbe. Moravcová si brala Martina Valka po päťročnej známosti v máji 2001. Hoci na rozdiel od Martina nie je katolíčka, svadobný obrad sa konal v rímskokatolíckej Kaplnke Božského Srdca Ježišovho v Piešťanoch.

Svadobnú cestu zaľúbenci pre pracovné a športové povinnosti absolvovali až v zime na ostrove Réunion v Indickom oceáne, kde Martina pravidelne chodievala počas vianočných sviatkov súťažiť.

Do Ameriky odišla ako devätnásťročná na jeseň 1995. Dva roky po tom, ako si v anglickom Sheffielde vyplávala prvú veľkú medailu - striebro na majstrovstvách Európy. Na dallaskej Southern Methodist University skončila bakalárske štúdium manažmentu informačných systémov, o dva roky sa stala magisterkou v odbore aplikovaná ekonómia. Popri tom plávala v tamojšom plaveckom klube SMU pod vedením Steva Collinsa tak úspešne, že ju v Dallase uviedli do klubovej Siene slávy.

Keďže manžel má v Amerike dobrú prácu, Moravcovcom sa z Ameriky sťahovať nechcelo. „Doteraz on toleroval môj spôsob života, teraz budem ja jeho,“ povedala Martina po prvom pôrode.

Stále ju to ťahalo k vode, veď plávaniu zasvätila 67-násobná medailistka z vrcholných šampionátov celý život. Sen o rekordnej šiestej olympijskej účasti bol pre ňu výzvou. Pokúsila sa kvalifikovať na vlaňajšie hry do Londýna, no už to toľko nesilila. „Som teraz najmä mama, až potom plavkyňa,“ hovorila. Po čerstvých správach spoza mora je jasné, že vlaňajšia rozlúčka bola definitívna.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní